Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Kvetiny 200V nakladatelství Kazda vyšel nedávno atlas Květin od Felixe Weiße. Jedná se o následovníka podobné knihy zaměřené na Ptáky. Pojďme se na tyto tituly podívat podrobněji!

 

 

Obě knihy mají podtitul Rozpoznejte snadno 100 druhů a představují tak nejznámější druhy. V obou najdete stručné texty, a především velmi povedené a názorné ilustrace. Díky menšímu formátu si navíc můžete knihy dát do tašky a vyrazit s nimi do terénu.

V úvodu knihy Ptáci najdete informace o určování ptáků s tím, že v atlasu jsou řazeny podle své příbuznosti a podobné druhy jsou tak na sousedních stranách. Další poznávací znaky souvisí s velikostí, zobákem, ale také hlavou nebo peřím, případně i letem. Můžete si zde přečíst více o ptačím zpěvu, stěhovavých ptácích nebo o pozorování ptáků.

Knihy můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte skvělé atlasy

V rámci sto druhů se na stránkách nachází například řád dravců, brodivých a pelikánů, měkkozobých, sov, zoborožců, šplhavců a nejvíce zastoupeni jsou pěvci. Líbilo se mi, že je u jednotlivých druhů napsáno, kde je možné je pozorovat. Konkrétně třeba husice nilské (egyptské) najdeme ve volné přírodě nejčastěji v severních Čechách. V závěru knihy se pak nachází další informace v podobě doporučené literatury, webových stránek, a informací o autorovi.

Při čtení mě překvapilo, že Křepelka polní patří mezi tažné ptáky a zaujal mě rozdíl mezi druhy Vránou obecnou černou a šedou mající původ v době ledové s tím, že v České republice je přirozenou hranicí obou druhů Labe a Vltava. Podobných zajímavostí najdete v knize mnoho, a to i přesto, že texty jsou v ní poměrně krátké.

ptaci obalka

Rostliny jsou v atlase Květin rozděleny podle barev květů, a to na ty s červenými, bílými, modrými, žlutými a zelenými nebo hnědými. Jedná se o dobrý nápad, protože poznávání a rozlišování je díky tomu velmi jednoduché. Podobně jako u ptáků čtenáře autor v úvodu seznamuje s dalšími znaky: kromě barvy jde o tvar, počet okvětních lístků, zvláštní květenství listy a také naše smysly. Dále zde popisuje deset ročních období (právě probíhá předjaří a blíží se časné jaro) a věnuje se léčivým a jedlým rostlinám a dále rostlinám v ohrožení.

Na přebalech knihy se nachází praktické pomůcky při poznávání rostlin jako je znázorněný tvar květů, druhy květenství, tvar listu, okraj listu a řapík, postavení listu nebo pomůcky při určování. Kvituji toto umístění mimo knihu, protože nemusíte hned listovat a takzvaně víte, kam sáhnout.

Většina rostlin je známých, ale věřím, že v knize najdete i nějakou novinku, nebo minimálně zajímavost, nebo si zopakujete názvosloví nejen lučních květin. Věděli jste například, že svlačec rolní na vytvoření jednoho zákrutu potřebuje jen několik hodin?

Ptáci i Květiny jsou podle mě velmi kvalitními knihami a budu si je hýčkat v knihovně. Osobně bych snesla klidně i 200, 300 druhů, ale někdy je méně více a v tomto případě se právě díky tomu dá kniha přibalit s sebou na nějaké objevné výpravy.

Felix Weiß žije a pracuje ve městě Husum, jež je bránou k národnímu parku Šlesvicko-holštýnské wattové moře. Tamější slané louky, duny a pláže nabízejí poznat bohatství výjimečné rostlinné říše. Svět rostlin ho začal fascinovat během studia biologie v Kostnici u Bodamského jezera díky exkurzím s vedoucím botanické zahrady Dr. Gregorem Schmitzem i díky botanickým určovacím cvičením staré školy s Dr. Volkerem Hellmannem.

Kvetiny obalka

Květiny
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ
Překlad: Radana Studenovská
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128

Ptáci
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ, ilustrace Paschalis Dougalis
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: příroda, ptáci
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 128

Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/felix-weiss-ptaci/
https://www.knihykazda.cz/kvetiny/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Programový ředitel FTV Prima: „Chcete – li své diváky bavit, nelze být čistě úředníkem…“

Prima ZOOM 200Přes měsíc je v běžné programové nabídce nový kanál rodiny Prima – Prima ZOOM, zaměřený na dokumenty. U této příležitosti jsme vyzpovídali programového ředitele televize Prima Petra Vladyku, který nám prozr...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Útěk z Berlína: smutné dobrodružství židovské dívky

Útěk z BerlínaNa podzim loňského roku se v Terezíně konala vzpomínková tryzna u příležitosti 70. výročí zahájení deportací českých a moravských Židů a současného vzniku terezínského ghetta. Akce se zúčastnila i dnes devadesátiletá Margot Friedlanderová, pamě...


Literatura

Burcující kniha: Co nesmíte vědět? No, někdy radši nevědět...

zakazana knihaŽe je to kontraverzní kniha, to je možná ještě docela slabé slovo. Který autor totiž rýpne do problematicky uspořádání světa, Nového světového řádu, zákonitě padá do škatulky konspiračního teoretika. Je to pravda, nebo je to škoda? Autor...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Z balkónu

sfz 200Severská filmová zima přináší do kin v různých koutech Česka rozličné typy filmů. Tentokrát nabízí i netradiční snímek, které z části působí jako dokument jednoho zahloubaného Nora. Drama Z balkónu přináší sondu do myšlenek muže po čtyřicítce, který bloum...