Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!
Kultura21.cz

Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Kvetiny 200V nakladatelství Kazda vyšel nedávno atlas Květin od Felixe Weiße. Jedná se o následovníka podobné knihy zaměřené na Ptáky. Pojďme se na tyto tituly podívat podrobněji!

 

 

Obě knihy mají podtitul Rozpoznejte snadno 100 druhů a představují tak nejznámější druhy. V obou najdete stručné texty, a především velmi povedené a názorné ilustrace. Díky menšímu formátu si navíc můžete knihy dát do tašky a vyrazit s nimi do terénu.

V úvodu knihy Ptáci najdete informace o určování ptáků s tím, že v atlasu jsou řazeny podle své příbuznosti a podobné druhy jsou tak na sousedních stranách. Další poznávací znaky souvisí s velikostí, zobákem, ale také hlavou nebo peřím, případně i letem. Můžete si zde přečíst více o ptačím zpěvu, stěhovavých ptácích nebo o pozorování ptáků.

Knihy můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte skvělé atlasy

V rámci sto druhů se na stránkách nachází například řád dravců, brodivých a pelikánů, měkkozobých, sov, zoborožců, šplhavců a nejvíce zastoupeni jsou pěvci. Líbilo se mi, že je u jednotlivých druhů napsáno, kde je možné je pozorovat. Konkrétně třeba husice nilské (egyptské) najdeme ve volné přírodě nejčastěji v severních Čechách. V závěru knihy se pak nachází další informace v podobě doporučené literatury, webových stránek, a informací o autorovi.

Při čtení mě překvapilo, že Křepelka polní patří mezi tažné ptáky a zaujal mě rozdíl mezi druhy Vránou obecnou černou a šedou mající původ v době ledové s tím, že v České republice je přirozenou hranicí obou druhů Labe a Vltava. Podobných zajímavostí najdete v knize mnoho, a to i přesto, že texty jsou v ní poměrně krátké.

ptaci obalka

Rostliny jsou v atlase Květin rozděleny podle barev květů, a to na ty s červenými, bílými, modrými, žlutými a zelenými nebo hnědými. Jedná se o dobrý nápad, protože poznávání a rozlišování je díky tomu velmi jednoduché. Podobně jako u ptáků čtenáře autor v úvodu seznamuje s dalšími znaky: kromě barvy jde o tvar, počet okvětních lístků, zvláštní květenství listy a také naše smysly. Dále zde popisuje deset ročních období (právě probíhá předjaří a blíží se časné jaro) a věnuje se léčivým a jedlým rostlinám a dále rostlinám v ohrožení.

Na přebalech knihy se nachází praktické pomůcky při poznávání rostlin jako je znázorněný tvar květů, druhy květenství, tvar listu, okraj listu a řapík, postavení listu nebo pomůcky při určování. Kvituji toto umístění mimo knihu, protože nemusíte hned listovat a takzvaně víte, kam sáhnout.

Většina rostlin je známých, ale věřím, že v knize najdete i nějakou novinku, nebo minimálně zajímavost, nebo si zopakujete názvosloví nejen lučních květin. Věděli jste například, že svlačec rolní na vytvoření jednoho zákrutu potřebuje jen několik hodin?

Ptáci i Květiny jsou podle mě velmi kvalitními knihami a budu si je hýčkat v knihovně. Osobně bych snesla klidně i 200, 300 druhů, ale někdy je méně více a v tomto případě se právě díky tomu dá kniha přibalit s sebou na nějaké objevné výpravy.

Felix Weiß žije a pracuje ve městě Husum, jež je bránou k národnímu parku Šlesvicko-holštýnské wattové moře. Tamější slané louky, duny a pláže nabízejí poznat bohatství výjimečné rostlinné říše. Svět rostlin ho začal fascinovat během studia biologie v Kostnici u Bodamského jezera díky exkurzím s vedoucím botanické zahrady Dr. Gregorem Schmitzem i díky botanickým určovacím cvičením staré školy s Dr. Volkerem Hellmannem.

Kvetiny obalka

Květiny
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ
Překlad: Radana Studenovská
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128

Ptáci
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ, ilustrace Paschalis Dougalis
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: příroda, ptáci
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 128

Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/felix-weiss-ptaci/
https://www.knihykazda.cz/kvetiny/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Lapuťák a kapitán Adorabl

laputak perPrvní pohádkový příběh z pera Dominika Ladsmana, autora populárního Deníčku moderního fotra, Lapuťák a kapitán Adorabl. Pojďte se začíst do příběhu, který vás zanese do Sedmimoří, kde malý Čeněk zažívá první opravdové dobrodružství. Konečně kniha ...


Literatura

Alchymistova šifra je zpět!

znameni moru 200Po necelém roce vydali v nakladatelství Fragment pokračování dobrodružné knihy pro děti s názvem Alchymistova šifra od Kanaďana Kevina Sandse.

 

...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Filmová přehlídka Studia Béla

altStudio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Ant...