Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Vyrazte do přírody poznávat květiny a ptáky!

Tisk

Kvetiny 200V nakladatelství Kazda vyšel nedávno atlas Květin od Felixe Weiße. Jedná se o následovníka podobné knihy zaměřené na Ptáky. Pojďme se na tyto tituly podívat podrobněji!

 

 

Obě knihy mají podtitul Rozpoznejte snadno 100 druhů a představují tak nejznámější druhy. V obou najdete stručné texty, a především velmi povedené a názorné ilustrace. Díky menšímu formátu si navíc můžete knihy dát do tašky a vyrazit s nimi do terénu.

V úvodu knihy Ptáci najdete informace o určování ptáků s tím, že v atlasu jsou řazeny podle své příbuznosti a podobné druhy jsou tak na sousedních stranách. Další poznávací znaky souvisí s velikostí, zobákem, ale také hlavou nebo peřím, případně i letem. Můžete si zde přečíst více o ptačím zpěvu, stěhovavých ptácích nebo o pozorování ptáků.

Knihy můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte skvělé atlasy

V rámci sto druhů se na stránkách nachází například řád dravců, brodivých a pelikánů, měkkozobých, sov, zoborožců, šplhavců a nejvíce zastoupeni jsou pěvci. Líbilo se mi, že je u jednotlivých druhů napsáno, kde je možné je pozorovat. Konkrétně třeba husice nilské (egyptské) najdeme ve volné přírodě nejčastěji v severních Čechách. V závěru knihy se pak nachází další informace v podobě doporučené literatury, webových stránek, a informací o autorovi.

Při čtení mě překvapilo, že Křepelka polní patří mezi tažné ptáky a zaujal mě rozdíl mezi druhy Vránou obecnou černou a šedou mající původ v době ledové s tím, že v České republice je přirozenou hranicí obou druhů Labe a Vltava. Podobných zajímavostí najdete v knize mnoho, a to i přesto, že texty jsou v ní poměrně krátké.

ptaci obalka

Rostliny jsou v atlase Květin rozděleny podle barev květů, a to na ty s červenými, bílými, modrými, žlutými a zelenými nebo hnědými. Jedná se o dobrý nápad, protože poznávání a rozlišování je díky tomu velmi jednoduché. Podobně jako u ptáků čtenáře autor v úvodu seznamuje s dalšími znaky: kromě barvy jde o tvar, počet okvětních lístků, zvláštní květenství listy a také naše smysly. Dále zde popisuje deset ročních období (právě probíhá předjaří a blíží se časné jaro) a věnuje se léčivým a jedlým rostlinám a dále rostlinám v ohrožení.

Na přebalech knihy se nachází praktické pomůcky při poznávání rostlin jako je znázorněný tvar květů, druhy květenství, tvar listu, okraj listu a řapík, postavení listu nebo pomůcky při určování. Kvituji toto umístění mimo knihu, protože nemusíte hned listovat a takzvaně víte, kam sáhnout.

Většina rostlin je známých, ale věřím, že v knize najdete i nějakou novinku, nebo minimálně zajímavost, nebo si zopakujete názvosloví nejen lučních květin. Věděli jste například, že svlačec rolní na vytvoření jednoho zákrutu potřebuje jen několik hodin?

Ptáci i Květiny jsou podle mě velmi kvalitními knihami a budu si je hýčkat v knihovně. Osobně bych snesla klidně i 200, 300 druhů, ale někdy je méně více a v tomto případě se právě díky tomu dá kniha přibalit s sebou na nějaké objevné výpravy.

Felix Weiß žije a pracuje ve městě Husum, jež je bránou k národnímu parku Šlesvicko-holštýnské wattové moře. Tamější slané louky, duny a pláže nabízejí poznat bohatství výjimečné rostlinné říše. Svět rostlin ho začal fascinovat během studia biologie v Kostnici u Bodamského jezera díky exkurzím s vedoucím botanické zahrady Dr. Gregorem Schmitzem i díky botanickým určovacím cvičením staré školy s Dr. Volkerem Hellmannem.

Kvetiny obalka

Květiny
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ
Překlad: Radana Studenovská
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128

Ptáci
Rozpoznejte snadno 100 druhů
Autor: Felix Weiβ, ilustrace Paschalis Dougalis
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: příroda, ptáci
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 128

Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/felix-weiss-ptaci/
https://www.knihykazda.cz/kvetiny/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

dagmar200Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v ...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

„Při skoro až masové obraně Začarované třídy jsem si s dojetím uvědomila, kolik lidí mi fandí…“

altZačarovaná třída v novém kabátě míří ke čtenářům. Vychází celkem brzy po loňském nespravedlivém nařčení, že její text nabádá k rasismu. Toto hodnocení obdržela od lidí, kteří knihu nečetli, ba dokonce nečetli ani ukázku z čítanky pro druhou tř...


Literatura

Černá kniha: svět se drží na nohou díky příběhům
ImageV pořadí čtvrtý román Černá kniha tureckého nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka je – názvu navzdory – jeden z nejbarevnějších titulů, které jsem držela v ruce. Mistrovskou koláží lidských charakterů, osud...

Divadlo

V Pointě vyšla knižně ztracená divadelní komedie Ženy a sluhové španělského dramatika Lope de Vegy

zeny-a-sluhove200V online nakladatelství Pointa vyšla knižně veršovaná nadčasová divadelní komedie Ženy a sluhové o milostném trojúhelníku z pera mistra slova světoznámého španělského autora Lope de Vegy.

...

Film

Madagaskar: Království lemurů 3D v IMAX

Madagaskar 200Tento 39minutový dokument o tvorech, kteří přežili i dinosaury, měl předpremiéru v pražském Cinema City Flora IMAX ve středu 22.10.2014. Dokument se těšil neobyčejné pozornosti a proto byla předpremiéra naprosto vyprodána. ...