Jedna neobvyklá noc v hotelu

Jedna neobvyklá noc v hotelu

Tisk

Plamenak200V nakladatelství Rosier vyšel Alexandře Bajnarové Plameňák. Jaká tato útlá narůžovělá kniha je?

 

 

 

Hotel dává dohromady tři postavy, se kterými se čtenář detailně seznamuje. Zadáním je významné léto, nejhorší podzim, nejkrásnější jaro a nekončící zima, pod čím se skryjí velmi zajímavé osudy. Jakub vypráví o svém vztahu s bratrem, a především s jeho dcerou, Klára zase o práci, dopravní nehodě nebo přítelovi. Nejméně prostoru dostává Jonáš, kterému však nejde nefandit. Leckteré popisované situace nejsou zrovna lehké na čtení, ale takový je život. Rozhodně není jen růžoví právě jako plameňáci.

Hlavním motivem knihy je ukázat, že bychom neměli člověka soudit a vytvářet si na něj názor jen na první pohled. Je to jednoduché, ale nevidíme, co se za jeho chováním skrývá a co si nosí uvnitř. Plameňák ukazuje, že každý má nějaké starosti a hledá si takzvaně své místo na slunci a způsob, jak se se vším poprat.

„Tři věci. Co se vám vybaví, když vidíte moje jméno v počítači.“
„Rezervovaný, nudný, bezproblémový.“ Vyletělo to z ní dřív, než vše stihla kulantně zaobalit.
Jakub nehne brvou, až po chvíli několikrát přikývne.)
„Přesně.“
„já se moc omlouvám. Nemyslela jsem to tak úplně…“
„V pořádku. Tak minimálně dneska jsem to trošku narušil, ne?“ zasměje se a Klára se přidá.
„Víte, můj problém je přesně tohle.“ Rozrušeně zvedne ukazovák a zapíchne ho do stolu.
Klára je zmatená. „Co?“
„Lidi si na mě udělají názor, a já, msto, abych se na to vykašlal, jim chci ukázat, že je to jinak.“ (str. 38)

Líbilo se mi, že autorka nijak nemoralizuje, jen vypráví a servíruje, a to velmi čtivě. Jednotlivé osudy nejsou předvídatelné a díky tomu jste nuceni stále pokračovat ve čtení. Já jsem Plameňáka brala jako oddechovku, ale nakonec mě vtáhla a dostala mnohem víc, než jsem čekala. Byla taková osobní, a hlavně dobře napsaná.

Alexandra Bajnarová pochází ze Studénky na severní Moravě. Vystudovala středí zdravotnickou školu a ve svých devatenácti letech se přestěhovala do Prahy. Po studiu jazyků prošla různými obory, zejména cestovním ruchem, ale také zdravotnictvím. Psaní se začala věnovat v roce 2019, kdy vyšla její prvotina Černobíle.

Plamenak

Plameňák
Autor: Alexandra Bajnarová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 223
Hodnocení: 88 %

http://nakladatelstvi.rosier.cz/edicni-plan/params/post/4076320/alexandra-bajnarova--plamenak


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kristýna Freiová: „Ráda bych žila to, o čem píšu.“

freiova 200Rozmlouvat s českou spisovatelkou Kristýnou Freiovou se mi poštěstilo docela nedávno. Společně jsme si povídaly o knížkách, o hrdinech jejích románů, o inspiraci i jen tak o životě. Pro mne bylo velmi přínosné posezení s ní u šálku čaje v domku s...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Mnich mezi vlky

altNěmecký spisovatel a kněz Wilhelm Hünermann patřil k nejplodnějším autorů hagiografických románů ve 20. století. Jeho dílo Mnich mezi vlky lze zařadit k jeho pozdní tvorbě a vypráví životní příběh Jana Kapistrána...


Literatura

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.

Divadlo

Nová sezóna Divadla Spejbla a Hurvínka zahájena: Na diváky čeká na podzim zážitkový Klub Hurvajz i premiéra nové hry Hotel Spejbl

spejbl200Od začátku září otevřel své brány nový zážitkový KLUB HURVAJZ pro všechny fanoušky Divadla S+H. Tento klub umožní divákům nevšední setkání s loutkoherci, účast na workshopech divadla nebo třeba účast na premiéře zbrusu nové hry HOTEL SPEJBL. Premiéra...

Film

STALO SE: může se to stát i ve skutečnosti?

altStalo se je celkem nový a dost zajímavý film. I když na něco podobného by šel třeba s holkou do kina asi jenom úchyl nebo někdo, kdo si nepřečetl pořádně o čem to bude.

...