Jedna neobvyklá noc v hotelu

Jedna neobvyklá noc v hotelu

Tisk

Plamenak200V nakladatelství Rosier vyšel Alexandře Bajnarové Plameňák. Jaká tato útlá narůžovělá kniha je?

 

 

 

Hotel dává dohromady tři postavy, se kterými se čtenář detailně seznamuje. Zadáním je významné léto, nejhorší podzim, nejkrásnější jaro a nekončící zima, pod čím se skryjí velmi zajímavé osudy. Jakub vypráví o svém vztahu s bratrem, a především s jeho dcerou, Klára zase o práci, dopravní nehodě nebo přítelovi. Nejméně prostoru dostává Jonáš, kterému však nejde nefandit. Leckteré popisované situace nejsou zrovna lehké na čtení, ale takový je život. Rozhodně není jen růžoví právě jako plameňáci.

Hlavním motivem knihy je ukázat, že bychom neměli člověka soudit a vytvářet si na něj názor jen na první pohled. Je to jednoduché, ale nevidíme, co se za jeho chováním skrývá a co si nosí uvnitř. Plameňák ukazuje, že každý má nějaké starosti a hledá si takzvaně své místo na slunci a způsob, jak se se vším poprat.

„Tři věci. Co se vám vybaví, když vidíte moje jméno v počítači.“
„Rezervovaný, nudný, bezproblémový.“ Vyletělo to z ní dřív, než vše stihla kulantně zaobalit.
Jakub nehne brvou, až po chvíli několikrát přikývne.)
„Přesně.“
„já se moc omlouvám. Nemyslela jsem to tak úplně…“
„V pořádku. Tak minimálně dneska jsem to trošku narušil, ne?“ zasměje se a Klára se přidá.
„Víte, můj problém je přesně tohle.“ Rozrušeně zvedne ukazovák a zapíchne ho do stolu.
Klára je zmatená. „Co?“
„Lidi si na mě udělají názor, a já, msto, abych se na to vykašlal, jim chci ukázat, že je to jinak.“ (str. 38)

Líbilo se mi, že autorka nijak nemoralizuje, jen vypráví a servíruje, a to velmi čtivě. Jednotlivé osudy nejsou předvídatelné a díky tomu jste nuceni stále pokračovat ve čtení. Já jsem Plameňáka brala jako oddechovku, ale nakonec mě vtáhla a dostala mnohem víc, než jsem čekala. Byla taková osobní, a hlavně dobře napsaná.

Alexandra Bajnarová pochází ze Studénky na severní Moravě. Vystudovala středí zdravotnickou školu a ve svých devatenácti letech se přestěhovala do Prahy. Po studiu jazyků prošla různými obory, zejména cestovním ruchem, ale také zdravotnictvím. Psaní se začala věnovat v roce 2019, kdy vyšla její prvotina Černobíle.

Plamenak

Plameňák
Autor: Alexandra Bajnarová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 223
Hodnocení: 88 %

http://nakladatelstvi.rosier.cz/edicni-plan/params/post/4076320/alexandra-bajnarova--plamenak


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

bara lukesova perexVýběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude ot...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Naučte se nejrůznější matematické triky

vedle nul 200Vedle nul je jednička velké číslo je nová kniha od Holgera Dambecka, která vyšla v nakladatelství Portál. Pojďte do ní nahlédnout!

 

...

Literatura

Cesta do blikajícího pekla aneb může se to stát i vám

cesta-do-blikajiciho-pekla 200V nakladatelství Pointa vyšla kniha Šárce Medkové, kterou někteří mohou znát z jejího blogu na iDnes.cz. V Cestě do blikajícího pekla přináší velmi osobní zpověď.

 

...

Divadlo

Dorian Gray, manipulátor v třpytivém oblaku

dorian 200Už je to více než sto dvacet let, co si svět může přečíst příběh o obrazu Doriana Graye. Mladíka, který si užívá života a díky záhadnému portrétu nestárne. Všechno špatné v jeho životě se odráží v obrazu a on zůstává krásný a neposkvrněný. Švandovo ...

Film

Mezinárodní festival outdoorových filmů již 4. října v Ostravě!

MFOF 2019 tiskovkaPříznivci outdooru se opět mají na co těšit! Putovní soutěžní festival, který navštíví 60 míst v ČR i SR, bude již tradičně zahájen v Ostravě, a to v pátek 4. října. Nabídne 83 snímků, které musely pr...