Cesta do blikajícího pekla aneb může se to stát i vám
Kultura21.cz

Cesta do blikajícího pekla aneb může se to stát i vám

cesta-do-blikajiciho-pekla 200V nakladatelství Pointa vyšla kniha Šárce Medkové, kterou někteří mohou znát z jejího blogu na iDnes.cz. V Cestě do blikajícího pekla přináší velmi osobní zpověď.

 

 

 

Milena se živí jako bankovní úřednice a doma má malé děti i milujícího manžela. Na první pohled vede běžný a spokojený život, ale je gamblerkou. Celou dobu, co je doma jen přemýšlí nad tím, jak zmizet z domu k automatům. Tam se před ní otevírá úplně jiný svět, kde je to jen nahoru nebo dolů, buď anebo, výhra nebo prohra. A je jasné, že ta prohra přichází vždy častěji.

Čtenář napjatě sleduje, jak to v těchto kruzích chodí a především, jak to člověku ovlivňuje, a hlavně ničí život. Pro Milenu jako by neexistovalo nic jiného než automaty – kamarády a známé využívá k půjčování peněz, zanedbává manžela i děti a přistupuje také k několika riskantním krokům jako je například půjčka od nebankovní společnosti.

„Zůstala jsem doma sama, jen s Beou. Sama na všechny ty výčitky a sebeobviňování. Matějovy uplakané oči mě hodně mrzely. To jsem asi fakt přehnala. Ale mohla jsem odejít z herny, když jsem zrovna měla v kreditu tři litry a jelo to furt nahoru? Ať si všichni trhnou nohou. Tak jsem prošvihla nějakou podělanou besídku, no. Zboří se snad kvůli tomu svět? Já mám úplně jiné starosti. Na účtu jsem v minusu, po kapsách maximálně osmdesát korun. To jsou ty opravdový problémy! Proč už nevyhrávám? Že bych si vybírala špatný stroje? Nebo to chce změnit hernu? Už ani sama sobě neslibuju, že to bylo naposledy. Mám novou mantru. Příště vyhraju. Příště vyhraju. Příště vyhraju.“ (str. 67)

Knihy jako je tato mám moc ráda, protože čtivou formou dokáží ukázat něco, co člověk nezná. Šárka Medková si někde pomohla fikcí, ale je jasné, že moc dobře ví, jak to se závislostí na hraní chodí. Vše popisuje tak, že si uvědomíte, jak jednoduše se takové vybočení z normálu může stát každému a jak složitá je z něj cesta. Vždyť kdo by někdy nechtěl vyhrát tisíce za dvacetikorunu? Nebo najít milion na stíracím losu?

Cesta do blikajícího pekla se velmi dobře četla, jedná se o krátkou knihu ovšem se silným příběhem. Mileně budete fandit, v duchu nadávat a hlavně jí to nebudete závidět.

Šárka Medková je v první řadě matka. Také je blogerka. Po deseti letech psaní na portál Idnes.cz se tak už může nazývat. A pak ji napadlo, že se stane i spisovatelkou. Psaní ji totiž nabíjí energií, která jí častokrát schází při výchově. Vystudovala zemědělskou školu, ale kromě lásky ke zvířatům si z ní nic neodnesla. Vlastně něco ano. Maturitní vysvědčení, na které sedá už 25 let prach, a umění kydat hnůj. To druhé se jí možná bude ještě v životě hodit.

cesta-do-blikajiciho-pekla

Cesta do blikajícího pekla
Autor: Šárka Medková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2022
Počet stran: 152
Hodnocení: 85 %

https://pointa.cz/project/fb247435-9302-11eb-9d7d-4a5df0861c6d


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj luxusní koníček

r„Kdyby mi někdo před pár lety vylíčil, kam všude se s fotoaparátem podívám, že budu kvůli focení vstávat před svítáním a dobrovolně vláčet batoh plný objektivů, vysměju se mu. Proč podstupovat takové nepohodlí, když je tolik jiných, kteří mi krásy světa zpros...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Urban fantasy z Londýna podruhé: Dominion Petera McLeana

dominion 200V únoru vyšla v nakladatelství Host kniha plná magie a nadpřirozena Dominion od anglického autora Petera McLeana. Toužíte-li poznat multikulturní Londýn nejen z jeho oslnivé strany, autorova představivost vyplodila knihu přesně pro vás!

...

Literatura

Kniha Vaření pro vegany má výstižný podtitul – Vegansky s chutí

vegan200Kuchařek je na českém trhu přehršle, a jelikož zdravá výživa a stravování bez masa je v dnešní zrychlené době moderní, objevují se i nejrůznější kulinářské příručky pro nemasožravce. Mezi ně patří i 100 receptů v seskupení Vaření pro vegany, které vydalo...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti v Praze, Brně a Bratislavě začínají, Ostrava zatím s otazníkem

shakespearovske slavnosti200V tomto týdnu se měly rozeběhnout Letní shakespearovské slavnosti na všech svých scénách v Česku a na Slovensku. Překotná rozhodnutí v Moravskoslezském kraji však aktuálně ostravskou část zastavily, další vývo...

Film

Olomoucká univerzita zkoumá prezentaci světa kolem nás

TV komiks perexPodává televizní zpravodajství doopravdy objektivní obraz světa kolem nás? Nebo ve skutečnosti vyzněním záměrně manipuluje, neboť v tvaru zkráceném až na samu hranici ještě únosné délky (či spíše krátky) sn...