Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Od semínka v prach od Marce Hamera nabízející milý pohled na práci s rostlinami.

 

 

Kniha má podtitul O životě, přírodě a jedné zahradě a musím říct, že je tentokrát naprosto výstižný. Na stránkách knihy sledujeme od ledna do prosince příběh jednoho zahradníka milujícího tuto práci i přírodu. Popisuje práce náročné i jednoduché, všímá si jak rostlin, tak i zvířat a rád pozoruje život jeho zaměstnavatelky – paní Cashmerové. Miluje však svou manželku a občas se tak zaměřuje i na chvíle chvíle strávené s ní.

Od semínka v prach skvěle plyne. Skrze autorovo vyprávění cítíte, jak se mění počasí, jak souvisí s náladou a necháváte na sebe působit jeho klid. Líbilo se mi, jak až mimoděk je titul i poučný, a to tehdy, když se Marc Hamer zaměří na určitý druh a přidá k tomu nějakou zajímavost, nebo když cituje své oblíbené básně. Já se tak například dozvěděla, že naše rostlina, které nesprávně říkám zimolez je jasmín nahokvětý a že se jeho stonky nemají navzájem křížit. Také mě zaujaly informace o takzvané nepravé čemeřici, a to především o jedu cyklopaminu způsobujícímu, že plod živočicha, který ji pozře, se narodí s jedním okem uprostřed čela a primitivním mozečkem.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Přečtěte si knihu o životě, přírodě a jedné zahradě

Vypravěč je velmi sympatický a jeho klid a přístup by mu leckdo záviděl. Některé jeho myšlenky jsou opravdu silné a minimálně vedou k zamyšlení. Například tato: „Na lásce nic není: stačí si všímat, vynakládat úsilí, zabíjet ego. Peggy dělá totéž, a tak to funguje.“ (str. 36)

Obvykle takové knihy nevyhledávám, mám ráda buď populárně naučné tituly, nebo pak romány a detektivky. Tady jsem se také trochu bála označení „manifest zahradnického zenu“, ale na zahradní téma jsem se těšila a udělala jsem dobře, že jsem se do Od semínka v prach pustila. Byly to totiž příjemné chvíle a navíc mě naladily na letošní „sezónu“ na zahradě. Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později přesunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha Jak chytit krtka — a najít v přírodě sám sebe byla navržena na ocenění Wainwright Prize.

Od semínka v prach

Od semínka v prach
O životě, přírodě a jedné zahradě
Autor: Marc Hamer
Překlad: Vojtěch Ettler
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 304
Hodnocení: 85 %

https://www.knihykazda.cz/od-seminka-v-prach/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Herci lákají na novou muzikálovou komedii Adam a Eva

muzikal adamaeva perexDivadlo Broadway Praha připravuje muzikálovou komedii ADAM A EVA, na jejímž vzniku se podílí řada zkušených tvůrců, například scenárista a režisér Zdeněk Zelenka, autorka libre...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Vášeň ku knihe alebo príbeh emancipácie žien

zeny200Ako napovedá názov knihy, pôjde o vášeň, o silné emócie a zmenu sociálneho postavenia. To všetko má za následok kniha. Dnes vymierajúci predmet, do ktorého musíme mládež nútiť, v 18. storočí kľúč k pokroku a vzdelanosti.

...

Literatura

Zamilované povídky o prvních láskách z pera českých autorů

povidkyPokud máte rádi povídky a chcete si přečíst pár více či méně úsměvných příběhů o prvních láskách, sáhněte po Zamilovaných povídkách z pera známých českých autorů. Knihu vydalo nakladatelství Listen....

Divadlo

Zábava, zážitky, emoce. Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

svandak 200Úspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 30 večerů a uskuteční se od 25. června do 10. července a pot...

Film

Ve filmu Ready Player One vám Steven Spielberg ukáže úžasný virtuální svět

ready player one perexV roce 2045 se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli způsob, jak z neveselé reality utéct. Je to OASIS, rozsáhlý svět virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylan...