Je libo nějakou povídku?

Je libo nějakou povídku?

Tisk

akord a jiskry 200Výtvarník, dřevař a spisovatel Martin Patřičný vydal sbírku povídek Akord a jiskry, kde některé počiny dělí mezi sebou celé čtvrtstoletí. Některé jsou nové, jiné jsou přepracované, ale všechny stojí za přečtení.

 

 

 

Jak uvádí anotace knihy, tak v příbězích převažují vztahy mezi lidmi, láska, erotika a také humor. Stránky jsou navíc protkány autorovými dřevěnými obrazy. To je jak příjemným ozvláštněním a rozptýlením při čtení, tak ukázkou umu a šikovnosti Martina Patřičného.

Povídek je celkem 16 a nejdelší z nich je hned ta úvodní nazvaná Robiny aneb dědové a dívky. Líbila se mi, jak bilancovala na hraně reálnosti a sci-fi a podobně na mě působila i následující Návrat hrdiny aneb auta v zimě. Moc pěkná byla také povídka Jako v nebi, kterou autor přepracoval a doplnil ji tak výstižnější (a opravdu vydařenou) pointou. A působivé byly i kratší dílka jako Pandořina skříňka nebo Nahá kočka.

„Myslíš hloupá? Špatná? – Ale to není možné! Hudba je přece vždycky dobro! Lidi přece hudbu dělají pro druhé, od srdce k srdci. Sejdou se a zpívají při slavnostech a svátcích, jinou hudbu a jiné písně mají k práci, a ještě jiné zase večer zpívají muži ženám a ženy mužům. Jako já budu dnes večer tobě zpívat… svou píseň.“
Celá se proměnila, když mluvila o „své písni“. Měla jiskrnější oči. Začervenala se. Mírně sklonila hlavu a jako by už z dálky naslouchala tónům.“ (str. 76)

Každá povídka měla zkrátka něco do sebe a často z nich bylo poznat, že je napsal muž. Nebyly nijak hrubé, ale právě naopak z nich přímo čišela úcta k ženám a vše tak působilo až vznešeným dojmem. Stejně bylo patrné, že je Martin Patřičný umělcem a umí pečlivě malovat obrazy. Pokud to nebyla jeho poslední povídková kniha, já po té další ráda sáhnu!

Martin Patřičný (*1955) je výtvarník-dřevař a také spisovatel. Narodil se v Praze, žije a pracuje nedaleko Kralup nad Vltavou. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce, řezbáře a soustružníka dřeva. Prošel několik středních škol a maturoval na gymnáziu. Za totality pracoval v dělnických profesích, např. dřevorubec, skladník, řidič. Od roku 1989 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem a práci na knihách.

Patřičný má za sebou množství výstav v tuzemsku i v zahraničí. Je také autorem mnoha knih – Pracujeme se dřevem (v r. 2017 už 5. vydání), Dřevo krásných stromů (2005), Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem, 2009), povídky Jako v nebi, Všecky krásy dřeva a Patřičná Čítanka (2014), Velká kniha o dřevě (2016 a 2019) a Tajemství dřeva (2018). Více informací o autorovi naleznete na www.patricny.com. 

akord a jiskry

Akord a jiskry
Autor: Martin Patričný
Žánr: povídky
Nakladatelství: Brána (Knižní klub)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 200
Hodnocení: 77 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/516218-akord-a-jiskry-povidky.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sebastiána I., královna Zlínského Majálesu : „Snad jsem pořád stejně super jako dřív!“

sebastiana 200Zlínský Majáles se kvapem blíží a my vám přinášíme rozhovor s loňskou královnou Majálesu Sebastiánou Hájkovou, která letošní klání organizuje. Co musíte udělat, abyste se stali králem či královnou Majálesu a...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak žít nebo přežít digitální věk

digitalni ekonomika 200Žít nebo přežít je podtitul knihy Digitální ekonomika od Ivana Pilného. Nenechte se zmást učebnicovým názvem a nečekejte od této publikace z nakladatelství BizBooks pod Albatros Media žádnou nudnou učebnici nebo bichli pln...


Literatura

Komisař Wallander se ocitá ve slepé uličce

henn 200Severská detektivka bezpochyby české čtenáře stále táhne a je jen a jen dobře, že kromě nových tváří nakladatelé nezapomínají ani na celosvětově osvědčená jména, jenž tento žánr před lety utvářela. Henning Mankell rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější a...

Divadlo

Pozemšťan. Premiéra ONE MAN SHOW v Divadle Bolka Polívky v Brně

Pozemstan perexDruhou premiérou letošní sezony byla pod patronací principála Bolka Polívky 5. dubna autorská inscenace Pozemšťan v podání herce Pavola Seriše a v režii Hany Mikoláškové. Komediální pantomimou a vlastními komentovanými vstupy herec vypráv...

Film

Dokument NOVÁ ŠICHTA má šanci získat „evropského Oscara“

nova sichta 200Snímek Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, pokračuje v úspěšném festivalovém tažení. Čerstvě se dostal do širšího výběru na Nejlepší evropský dokument roku, který vyhlašuje Evropská filmová akademie (EFA)...