Životní příběh učitelky nové doby

Životní příběh učitelky nové doby

Tisk

Maria Montessoriova perexMaria Montessori pocházela ze zámožné italské rodiny. V roce 1896 se stala první doktorkou v Itálii. Při práci na psychiatrické klinice, kam nastoupila po ukončení studia, si všimla, že slabomyslné děti by možná mohly mít zájem o hry.


Maria jim začne nosit různé předměty, které jim pomáhají rozvíjet jejich smysly. Nechá také vyrobit speciální pomůcky a začne děti učit. Její snaha začne brzy přinášet výsledky. Zdá se, že děti, které všichni považují za slabomyslné, jsou mnohem schopnější, než by si kdokoliv dokázal představit. Může Maria změnit jejich osud? A jak dopadne její vztah se šarmantním doktorem?

Životní příběh učitelky, která změnila svět
Autorkou knihy Maria Montessoriová je rakouská spisovatelka Laura Baldini, vlastním jménem Beate Maly. Nejdřív pracovala jako učitelka a potom se rozhodla pro spisovatelskou kariéru. V roce 2007 získala grant na první knihu a od té doby vydala několik historických románů. Román Maria Montessoriová, který vydalo Nakladatelství Ikar, vypráví o talentované, cílevědomé a inteligentní ženě, jejíž myšlenky změnily svět.

Od studentky po uznávanou doktorku a pedagožku
Na začátku knihy autorka představuje Marii jako usilovnou a cílevědomou studentku, která má studium mnohem náročnější než její spolužáci jen proto, že je žena. Popisuje také její první pracovní zkušenosti a začátky praxe na psychiatrické klinice. Maria je mimořádně vnímavá a vynalézavá a má chuť měnit svět, a tak se z ní postupně stává skvělá odbornice a bojovnice za práva žen, kterou uznávají nejen v rodné Itálii, ale i v zahraničí.

I když do Mariina života vstoupí láska, věnuje autorka nejvíc prostoru jejímu profesnímu růstu, boji za práva žen a popisu léčby psychiatrických pacientů. Nechybí ani autentické vykreslení běžného života na konci 19. a začátku 20. století. Mariiny osudy však příběh sleduje pouze do momentu, kdy učinila jisté rozhodnutí, které ji přivedlo na cestu ke slávě. To, jak se dál její život vyvíjel, je stručně shrnuto v krátké závěrečné kapitole.

Kniha je napsána poutavě a čtivě a nabízí inspirující příběh, který osloví všechny ženy, jež touží něco dokázat a něco změnit.

Maria Montessoriova

MARIA MONTESSORIOVÁ
Autorka: Laura Baldini
Originální název: Lehrerin einer neuen Zeit
Překlad: Marta El Bournová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 280

Hodnocení: 90 % 

www.knizniklub.cz/knihy/526070-maria-montessoriova.html


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Zjistěte, jak zapůsobily Tiché roky na jejich audioknižní interprety

Tiche roky rozhovor 200Audiokniha s novinkou oblíbené české spisovatelky Aleny Mornštajnové s názvem Tiché roky vychází současně s knižní verzí. Přečtěte si rozhovor jejich interpretů Kláry Suché a Miroslava Hanuše.

...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Když je někdo svatej, nemá to lehký

Svatozar perexTak se to stalo, opravdu. I kdy to bude znít neuvěřitelně. Jednoho dne se nad hlavou Felixe Nováčka objevila svatozář. Udělal totiž významný dobrý skutek, a tak se mu za to Pán Bůh odměnil. Právě tímto nadělením začíná děj útlé knihy pohádká...


Literatura

Bang! Bang! Motherfucker!

100 naboju 200100 nábojů: Posmrtné blues je dalším zářezem na pažbě Briana Azzarella, který se v mých očích v posledních měsících dostává blíž a blíž k výšinám komiksových tvůrců. Brian napsal další skvělý scénář o osude...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...