Když YouTube pohltí celý váš život

Když YouTube pohltí celý váš život

Tisk

pribehum o lasce 200Kniha Příběhům o lásce věřit zakázáno, která vyšla v nakladatelství Švarc a Šulc, má v anotaci hlášku Láska za časů YouTube. Této sociální sítě si v ní užijete do sytosti!

 

 Rodiče sedmnáctileté Cali se rozhodli urovnat svůj vztah tak, že si založili YouTube kanál, kde prezentují svůj život. Ukazují rodinné chvíle, jezdí na výlety, vzpomínají, společně například připravují jídlo, nebo vytváří specializované vlogy. Ty se v případě mámy často týkají sexu a mezilidských vztahů nebo v případě Nefer (sestry Cali) líčení. S kanálem se pojí také nejrůznější komerční spolupráce a společenský život.

Cali je typickou puberťačkou – potýká se s nástrahami vztahů, buduje si své místo v partě kamarádů a také ji čeká maturita. Svůj čas tedy rozděluje mezi lásku, přátelé a školu a do toho se pere se světem za kamerou. Zatímco její máma by nejraději natáčela všechno, ona by chtěla i nějaké soukromí.

„Moc tě miluji, Cali,“ řekne. „A jsem moc pyšná na tu ženu, která se z tebe stala. Proto mě mrzí, že jsi poslední dobou tak… uzavřená.“
„Uzavřená? Nejsem uzavřená,“ odpovídám, pořád ještě přilepená na mámin hrudník.
„Trochu ano, lásko. Tvrdí to i fanoušci. Vypadá to, že pokaždé, když vytáhneme kameru, zmizíš.“
„Někdy se mi nechce vystupovat.“
„Vždyť já vím. Myslíš, že mě se to nestává? Ale kanál je nás všech, všech čtyř a teď se školou to bude ještě těžší, aby sis našla čas.“
Odlepím se a povzdechnu si.
„Najdu si čas. Můj život stejně není tak zajímavej jako ty vaše.“
„Samozřejmě že je! Navíc nejde ani tak o to, co děláme, jako jak o tom vyprávíme. A ty jsi v tomhle umělkyně!“ (str. 29)

Hlavní zápletka je spojena s Hectorem, klukem z dětského domova, který se Cali doslova připlete do cesty. Zpočátku je to mezi nimi složité, ale postupem času se sbližují a mají na sebe velmi dobrý vliv. Tato linka není nikterak originální, ale v této knize funguje.

Příběhům o lásce věřit zakázáno je podle mě typické young adult, které je zde zpestřeno popisem radostí a strastí s YouTube. Autor dobře ví, o čem píše, protože jeho kanál má přes 300 tisíc odběratelů. Je tak zajímavé podívat se na tvůrce videí z druhé strany. A rozhodně vede k zamyšlení, co vše člověk sdílí, jak ho to ovlivňuje a jaké to může mít nejen na něj dopady… Já tento žánr nevyhledávám, ale ráda si jej přečtu pro zpestření a oddech. A to bylo v tomto případě splněno do puntíku!

Javier Ruescas (Madrid, 1987) je autorem mnoha románů a povídek, patří mezi oblíbené spisovatele young adult literatury. Je také editorem a učitelem tvůrčího psaní, má za sebou řadu mezinárodních přednášek o podpoře čtení a nových technologií. Kromě toho se aktivně věnuje sociálním sítím – na svém YouTube kanálu má více než 300 000 odběratelů, kterým mimo jiné představuje různá díla španělské a latinskoamerické literatury.

pribehum o lasce

Příběhům o lásce věřit zakázáno
Autor: Javier Ruescas
Překlad: Jitka Schmidtová
Žánr: young adult, román
Nakladatelství: Šulc a Švarc
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 83 %

https://www.sulc-svarc.cz/home&;type=kniha&id=FAC52EC3B7D2F2C0C12586DB003C0B57


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Žila jsem v maringotce a objevovala svoje ženství

mensesBlogerka Veronika Lančaričová napsala knihu Ženství jako dar, která pojednává o menstruaci a o dalších ryze ženských záležitostech. Říká, že žena za celý svůj život promenstruuje celých šest let, které by si rozhodně měla užít, ne je protrpět.

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Velmi aktuální Merde po evropsku

merde 200„Jeden Brit v Bruselu. Dvě Francouzky. A opravdu velká kupa merde.“ To je malá upoutávka nacházející se na přebalu této velmi aktuální knihy od britského humoristy Stephena Clarka.

...

Literatura

Necháte se pozvat na Rande naslepo?

rande-naslepo200V srpnu vydalo nakladatelství Omega autobiografický příběh Saliye Kahawatteho Rande naslepo. Dle knihy vznikla i úspěšná filmová romantická komedie. Pokud vyhledáváte životopisné příběhy o zajímavých lidech, můžete dát šanci i této knize...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...