Když YouTube pohltí celý váš život
Kultura21.cz

Když YouTube pohltí celý váš život

pribehum o lasce 200Kniha Příběhům o lásce věřit zakázáno, která vyšla v nakladatelství Švarc a Šulc, má v anotaci hlášku Láska za časů YouTube. Této sociální sítě si v ní užijete do sytosti!

 

 Rodiče sedmnáctileté Cali se rozhodli urovnat svůj vztah tak, že si založili YouTube kanál, kde prezentují svůj život. Ukazují rodinné chvíle, jezdí na výlety, vzpomínají, společně například připravují jídlo, nebo vytváří specializované vlogy. Ty se v případě mámy často týkají sexu a mezilidských vztahů nebo v případě Nefer (sestry Cali) líčení. S kanálem se pojí také nejrůznější komerční spolupráce a společenský život.

Cali je typickou puberťačkou – potýká se s nástrahami vztahů, buduje si své místo v partě kamarádů a také ji čeká maturita. Svůj čas tedy rozděluje mezi lásku, přátelé a školu a do toho se pere se světem za kamerou. Zatímco její máma by nejraději natáčela všechno, ona by chtěla i nějaké soukromí.

„Moc tě miluji, Cali,“ řekne. „A jsem moc pyšná na tu ženu, která se z tebe stala. Proto mě mrzí, že jsi poslední dobou tak… uzavřená.“
„Uzavřená? Nejsem uzavřená,“ odpovídám, pořád ještě přilepená na mámin hrudník.
„Trochu ano, lásko. Tvrdí to i fanoušci. Vypadá to, že pokaždé, když vytáhneme kameru, zmizíš.“
„Někdy se mi nechce vystupovat.“
„Vždyť já vím. Myslíš, že mě se to nestává? Ale kanál je nás všech, všech čtyř a teď se školou to bude ještě těžší, aby sis našla čas.“
Odlepím se a povzdechnu si.
„Najdu si čas. Můj život stejně není tak zajímavej jako ty vaše.“
„Samozřejmě že je! Navíc nejde ani tak o to, co děláme, jako jak o tom vyprávíme. A ty jsi v tomhle umělkyně!“ (str. 29)

Hlavní zápletka je spojena s Hectorem, klukem z dětského domova, který se Cali doslova připlete do cesty. Zpočátku je to mezi nimi složité, ale postupem času se sbližují a mají na sebe velmi dobrý vliv. Tato linka není nikterak originální, ale v této knize funguje.

Příběhům o lásce věřit zakázáno je podle mě typické young adult, které je zde zpestřeno popisem radostí a strastí s YouTube. Autor dobře ví, o čem píše, protože jeho kanál má přes 300 tisíc odběratelů. Je tak zajímavé podívat se na tvůrce videí z druhé strany. A rozhodně vede k zamyšlení, co vše člověk sdílí, jak ho to ovlivňuje a jaké to může mít nejen na něj dopady… Já tento žánr nevyhledávám, ale ráda si jej přečtu pro zpestření a oddech. A to bylo v tomto případě splněno do puntíku!

Javier Ruescas (Madrid, 1987) je autorem mnoha románů a povídek, patří mezi oblíbené spisovatele young adult literatury. Je také editorem a učitelem tvůrčího psaní, má za sebou řadu mezinárodních přednášek o podpoře čtení a nových technologií. Kromě toho se aktivně věnuje sociálním sítím – na svém YouTube kanálu má více než 300 000 odběratelů, kterým mimo jiné představuje různá díla španělské a latinskoamerické literatury.

pribehum o lasce

Příběhům o lásce věřit zakázáno
Autor: Javier Ruescas
Překlad: Jitka Schmidtová
Žánr: young adult, román
Nakladatelství: Šulc a Švarc
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 83 %

https://www.sulc-svarc.cz/home&;type=kniha&id=FAC52EC3B7D2F2C0C12586DB003C0B57


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Kindl říká, že album Loutka devátá uzavírá jednu jeho životní etapu

michal kindl rozhovor 200Michal Kindl prokázal svoji schopnost napsat solidní popovou melodickou písničku již na svém debutovém sólovém albu Barvy, které vyšlo v roce 2018. Od té doby ušel kus cesty, která ho dovedla k nevšední spolupráci s mezi...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Legenda The Beatles

TheBeatles perexKdo by je neznal – čtyři sympaťáci z Liverpoolu dobyli v šedesátých letech svět: promlouvali svými písněmi, stali se hvězdami snad ze dne na den. Fanynky je zbožňovaly, sály praskaly ve švech. Jejich písničky měly co říct tenkrát, mají co ř...


Literatura

Vstoupili jsme do druhého skautského století

altSkautské hnutí (u nás zvané též junáckým) existuje již celé století, jakkoli po několikrát násilně přerváno totalitními režimy - jak nacistickým, tak komunistickým. Oba totiž žádaly, aby veškeré organizace včetně dětských a mládežnickýc...

Divadlo

Komedie Davida Gieselmanna poukazuje vtipným ironickým tónem i na problematiku chování dnešních mladých

kuchta 200Na jevišti Divadla U22 v Praze 10 – Uhříněves proběhne v pátek 11. října v 19.30 hodin premiéra inscenace O klucích aneb Jsem kuchta! Hru německého autora Davida Giesselmanna přeložila Anežka Rusevová a v dramaturgii Fillipa Bařiny režíruje Roman U...

Film

Zjevení – když po vás jde to „z druhé strany“

zjeveni dvd 200Nejeden horor dává ponaučení, že není radno si zahrávat s tajemnými silami a s „druhou stranou“. Bohužel se však stále najdou tací, kteří si nedají říct a nedají. A takoví rozjíždí horor Zjevení.

...