Když YouTube pohltí celý váš život

Když YouTube pohltí celý váš život

pribehum o lasce 200Kniha Příběhům o lásce věřit zakázáno, která vyšla v nakladatelství Švarc a Šulc, má v anotaci hlášku Láska za časů YouTube. Této sociální sítě si v ní užijete do sytosti!

 

 Rodiče sedmnáctileté Cali se rozhodli urovnat svůj vztah tak, že si založili YouTube kanál, kde prezentují svůj život. Ukazují rodinné chvíle, jezdí na výlety, vzpomínají, společně například připravují jídlo, nebo vytváří specializované vlogy. Ty se v případě mámy často týkají sexu a mezilidských vztahů nebo v případě Nefer (sestry Cali) líčení. S kanálem se pojí také nejrůznější komerční spolupráce a společenský život.

Cali je typickou puberťačkou – potýká se s nástrahami vztahů, buduje si své místo v partě kamarádů a také ji čeká maturita. Svůj čas tedy rozděluje mezi lásku, přátelé a školu a do toho se pere se světem za kamerou. Zatímco její máma by nejraději natáčela všechno, ona by chtěla i nějaké soukromí.

„Moc tě miluji, Cali,“ řekne. „A jsem moc pyšná na tu ženu, která se z tebe stala. Proto mě mrzí, že jsi poslední dobou tak… uzavřená.“
„Uzavřená? Nejsem uzavřená,“ odpovídám, pořád ještě přilepená na mámin hrudník.
„Trochu ano, lásko. Tvrdí to i fanoušci. Vypadá to, že pokaždé, když vytáhneme kameru, zmizíš.“
„Někdy se mi nechce vystupovat.“
„Vždyť já vím. Myslíš, že mě se to nestává? Ale kanál je nás všech, všech čtyř a teď se školou to bude ještě těžší, aby sis našla čas.“
Odlepím se a povzdechnu si.
„Najdu si čas. Můj život stejně není tak zajímavej jako ty vaše.“
„Samozřejmě že je! Navíc nejde ani tak o to, co děláme, jako jak o tom vyprávíme. A ty jsi v tomhle umělkyně!“ (str. 29)

Hlavní zápletka je spojena s Hectorem, klukem z dětského domova, který se Cali doslova připlete do cesty. Zpočátku je to mezi nimi složité, ale postupem času se sbližují a mají na sebe velmi dobrý vliv. Tato linka není nikterak originální, ale v této knize funguje.

Příběhům o lásce věřit zakázáno je podle mě typické young adult, které je zde zpestřeno popisem radostí a strastí s YouTube. Autor dobře ví, o čem píše, protože jeho kanál má přes 300 tisíc odběratelů. Je tak zajímavé podívat se na tvůrce videí z druhé strany. A rozhodně vede k zamyšlení, co vše člověk sdílí, jak ho to ovlivňuje a jaké to může mít nejen na něj dopady… Já tento žánr nevyhledávám, ale ráda si jej přečtu pro zpestření a oddech. A to bylo v tomto případě splněno do puntíku!

Javier Ruescas (Madrid, 1987) je autorem mnoha románů a povídek, patří mezi oblíbené spisovatele young adult literatury. Je také editorem a učitelem tvůrčího psaní, má za sebou řadu mezinárodních přednášek o podpoře čtení a nových technologií. Kromě toho se aktivně věnuje sociálním sítím – na svém YouTube kanálu má více než 300 000 odběratelů, kterým mimo jiné představuje různá díla španělské a latinskoamerické literatury.

pribehum o lasce

Příběhům o lásce věřit zakázáno
Autor: Javier Ruescas
Překlad: Jitka Schmidtová
Žánr: young adult, román
Nakladatelství: Šulc a Švarc
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 83 %

https://www.sulc-svarc.cz/home&;type=kniha&id=FAC52EC3B7D2F2C0C12586DB003C0B57


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Sylva Lauerová a okamžiky mezi dokonalostí

Klan Sylva L perexBásnířka Sylva Lauerová se před časem spojila s fotografem Tomášem Pickou, aby spolu s ním a jeho fotografiemi zachycujícími nevšední okamžiky baletních vystoupení žáků Taneční konzervatoře Brno – p.o. , realizovala projekt s názvem...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Nahlédněte do přírody prostřednictvím skvělé knihy Podívej! Příroda

podivej-priroda 200V nakladatelství Bookmedia vyšla loni na podzim kniha s názvem Podívej! Příroda, kterou prostě musíte mít doma, a to ať už máte nebo nemáte děti.

...

Literatura

Černá kniha: svět se drží na nohou díky příběhům
ImageV pořadí čtvrtý román Černá kniha tureckého nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka je – názvu navzdory – jeden z nejbarevnějších titulů, které jsem držela v ruce. Mistrovskou koláží lidských charakterů, osud...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Rafani: 31 konců/ 31 začátků

altDne 25.6.2012 vešel do distribuce osobitý dokument - debut umělecké skupiny Rafani 31 konců/ 31 začátků, lze ho tak zdarma zhlédnout na serveru Doc Alliance Films (http:/...