Příběh muže, který zachránil 3000 lidí

Příběh muže, který zachránil 3000 lidí

Zidovska hvezda perexPříběh Oscara Schindlera pravděpodobně znáte. Nebyl však jediný, kdo riskoval život, aby zachránil Židy odsouzené k smrti. Hans Calmeyer vedl v Nizozemsku úřad, který rozhodoval o rasovém původu osob vytipovaných k deportaci.


Své postavení využil k záchraně 3000 lidí, které by jinak čekal koncentrační tábor. K zachráněným patřila i rodina Laureen Nussbaumové, která se původně jmenovala Hannelore Kleinová. Její rodina před nacismem utekla v polovině třicátých let z Frankfurtu nad Mohanem do Nizozemska. Osudy této rodiny se zde propojily nejen s tím Calmeyerovým, ale i s osudem Rudiho Nussbauma, Laureenina pozdějšího manžela.

Biografie Hanse Calmeyera a autobiografie autorky
V knize Židovská hvězda, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Brána, je biografie Hanse Calmeyera doplněná autobiografií autorky Laureen Nussbaumové a příběhem její rodiny. Spoluautorkou knihy je Karen Kirtleyová.

Podrobně popsané poválečné období
Na začátku knihy se dočtete o předválečném životě Laureen i Hanse Calmeyera. Poté následují jejich válečné zážitky. Oba byli v ohrožení života, byť každý z jiného důvodu, navzdory tomu však dokázali dělat to, co považovali za správné. Na rozdíl od většiny knih se stejnou tematikou příběh neuzavírá konec války, po němž obvykle následuje jen stručné shrnutí toho, co se dělo dál. Poválečné období zde tvoří až polovinu knihy.

Zajímavé jsou zejména pasáže o denacifikaci v Německu, Calmayerově životě a Laureeniny vzpomínky na život v různých zemích během studené války i po ní. Laureenina rodina měla blízko k rodině Anny Frankové, takže zde najdete i zmínky o ní. S jejím otcem Ottem Frankem, který přežil, zůstala Laureen v kontaktu i po válce. Kniha je strhujícím a poutavým svědectvím o lidskosti v nelehké době a přináší spoustu podnětů k zamyšlení.

Zidovska hvezda

ŽIDOVSKÁ HVĚZDA
Autorky: Laureen Nussbaum, Karen Kirtley
Originální název: Shedding Our Stars
Překlad: Jitka Ondryášová
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 264

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/509676-zidovska-hvezda


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kärtsy z Waltari: „Publikum tady je jako z jiné planety!“ / „Audience there is from different planet“

waltari 200Finská skupina Waltari vystupuje v České republice poměrně často, nyní právě tuto sobotu na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Co si o Češích a Finech myslí zpěvák Waltari Kärtsy si můžet...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Mráz stále přichází z Kremlu

putin200V poslední době se přímo roztrhl pytel s tituly zaměřenými především na život tajných agentů. Asi nejhlavnějším důvodem je potřeba vyrovnat se s některými relikty minulosti ve chvíli, kdy už získané informace bezprostředně neohrožují jednotlivé životy....


Literatura

Česká erotická tvorba: Hedvábná past Markéty Harasimové

hedvabna past 200V říjnu si česká autorka románů pro ženy Markéta Harasimová vydala ve svém nakladatelství MaHa knihu Hedvábná past, která na jedné straně řeší brutální vraždy žen a na straně druhé se věnuje milostnému životu hlavní hrdinky. Ideální č...

Divadlo

Pětatřicátý ročník festivalu Mezinárodní týdny tance proběhne on-line

mezinardodni tydny tance 200Pětatřicátý ročník Mezinárodních týdnů tance, nejstaršího festivalu současného tance ve střední Evropě, proběhne pouze ve virtuálním prostředí. Pořadatel festivalu, konzervatoř Taneční centrum Praha, rozhodl, že ...

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...