Seznamte se s Eliškou Krausovou
Banner

Seznamte se s Eliškou Krausovou

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.Eliška Krausová-Chaves (*1946) je sestrou spisovatele Ivana Krause, politologa Michaela Krause a moderátora Jana Krause. Narodila se v Praze, na Univerzitě Karlově se věnovala francouzštině, po čtvrtém ročníku odjela do Kolumbie studovat lingvistiku a latinskoamerickou literaturu. Zde ji zastihla okupace Československa a ona se rozhodla v Jižní Americe zůstat. V roce 1970 se provdala za Ignacia Cahvese, profesora literatury, který později řídil významný kolumbijský Institu Caro y Cuervo. Od roku 1983 je profesorkou francouzštiny na Národní pedagogické univerzitě v Bogotě, po čtvrtstoletí byla děkankou pro mezinárodní vztahy. V roce 2009 založila krajanský Spolek přátel České repuliky v Bogotě ASOČHECA. O pět let později obdržela ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Kniha vznikla díky autorově práci na pořadu Postřehy odjinud a také díky pandemii. Když Vladimír Kroc natáčel v Kolumbii s Eliškou Krausovou, měl o jejím životě v Kolumbii, vzdálené rodině, muži Ignaciovi, univerzitním životě nebo asociace ASOČHECA tolik materiálu, že by to vydalo na celou sérii pořadů. Když přišla pandemie, měl spoustu volného času a vzal to jako výzvu. „Nesměle jsem v e-mailu navrhl paní Elišce, že by mohla vzniknout tato knížka. Zdálo se mi, že bez velkého váhání přijala, a navázali jsme na naše povídání v Bogotě, teď už na dálku, přes oceán,“ píše v předmluvě.

Mezi třemi částmi napsali několik slov Eliščini sourozenci – nejprve Ivan, poté Michael a v závěru Jan. Jejich věty skvěle korespondují s ostatním textem, působí láskyplně a v knize mají rozhodně místo. „Budete-li mít cestu do Kolumbie, zastavte se u ní. To budete teprve koukat… Možná vás napadne, že mít sestry může být velké štěstí,“ píše například Jan. Ony části knihy jsou: Pan Kraus věnující se rodině Krausových, Don Ignacio popisující Eliščin vztah i život v Kolumbii a závěrečná Tři bratři vracející se opět k rodině. Závěr se nazývá Cave office a naleznete zde i vysvětlivky a poděkování. Stránky knihy jsou doplněny mnoha archivními fotografiemi, což vše skvěle dokresluje.

Letenka do neznáma je jedinečná hned z několika aspektů. Představí vám život velmi zajímavé osobnosti, ale také se dozvíte více jak o rodině Krausových, tak o životě v Kolumbii. Je to unikátnější tím, že se Eliška Krausová pohybovala ve vyšších kruzích, až je to těžce představitelné. Čtení mi připadalo jako takové nahlédnutí pod pokličku, vzhled do cizího života, ale moc mě bavil a obdivovala jsem také autorovi schopnosti se dobře zeptat.

Vladimír Kroc (*1966) je novinář a rozhlasový moderátor. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1989 pracuje v Československém, respektive Českém rozhlase. Spolupracoval s Českou televizí, TV3 a Z1. Je spoluautorem knih Pavol Habera in flagranti, Wanastowi Vjecy – Dinoknížka, Dva na jednoho, Století Miroslava Zikmunda, napsal knihy Stzdio 6, Peter Nagy – Musicross, Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Pro ostravské studio ČT napsal a provázel čtyři cykly Postřehů odjinud. Je ženatý a má dvě děti.

letenka-do-neznama

Letenka do neznáma
aneb Rozhovory přes oceán
Autor: Vladimír Kroc(Eliška Krausová)
Žánr: rozhovory
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 85 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/letenka-do-neznama.aspx?referrerID=42


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Výtvarnice Iveta Autratová: „Výzva je pro mě všechno, co jsem ještě nenakreslila a co se mi líbí“

autratova200Začtěte se do rozhovoru s výtvarnicí a ilustrátorkou Ivetou Autratovou. Je autorkou naší hlavičky, tudíž můžete zjistit, jak kresba vznikala a co tomu předcházelo. Důležitým prvkem rozhovoru jsou i zvířata, která paní Au...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Meggan Watterson: Odhalení

knih 200Odhalení Sedmi posvátných závojů ženské duše je jako jemný bílý čaj s mnoha léčivými účinky pro každou ženu. Zdánlivě něžný a křehký, ale ve skutečnosti nesmírně silný – takový je text této dámy, Meggan Wattersonové. Vydala se ryze ženskou cestou. An...


Literatura

Italská detektivka podruhé - Maurizio de Giovanni: Prokletí

prokleti 200Nakladatelství Epocha vypustilo v listopadu do oběhu druhý detektivní příběh Maurizia de Giovanniho s komisařem Ricciardim v hlavní roli. Tentokrát přišlo jako komisaře Ricciardiho s názvem Prokletí. Holdujete-li poctivým detektivkám ze staré šk...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

FILMOVÉ BRNO

filmove brno 200Do dějin kinematografie nespadá jen filmová tvorba samotná, ale vše, co s ní souvisí – včetně společenských a politických kontextů, včetně toho, jakým způsobem se dostávala k publiku, jak jím byla vnímána, jaký byl o ni zájem. Například p...