Seznamte se s Eliškou Krausovou
Kultura21.cz

Seznamte se s Eliškou Krausovou

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.Eliška Krausová-Chaves (*1946) je sestrou spisovatele Ivana Krause, politologa Michaela Krause a moderátora Jana Krause. Narodila se v Praze, na Univerzitě Karlově se věnovala francouzštině, po čtvrtém ročníku odjela do Kolumbie studovat lingvistiku a latinskoamerickou literaturu. Zde ji zastihla okupace Československa a ona se rozhodla v Jižní Americe zůstat. V roce 1970 se provdala za Ignacia Cahvese, profesora literatury, který později řídil významný kolumbijský Institu Caro y Cuervo. Od roku 1983 je profesorkou francouzštiny na Národní pedagogické univerzitě v Bogotě, po čtvrtstoletí byla děkankou pro mezinárodní vztahy. V roce 2009 založila krajanský Spolek přátel České repuliky v Bogotě ASOČHECA. O pět let později obdržela ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Kniha vznikla díky autorově práci na pořadu Postřehy odjinud a také díky pandemii. Když Vladimír Kroc natáčel v Kolumbii s Eliškou Krausovou, měl o jejím životě v Kolumbii, vzdálené rodině, muži Ignaciovi, univerzitním životě nebo asociace ASOČHECA tolik materiálu, že by to vydalo na celou sérii pořadů. Když přišla pandemie, měl spoustu volného času a vzal to jako výzvu. „Nesměle jsem v e-mailu navrhl paní Elišce, že by mohla vzniknout tato knížka. Zdálo se mi, že bez velkého váhání přijala, a navázali jsme na naše povídání v Bogotě, teď už na dálku, přes oceán,“ píše v předmluvě.

Mezi třemi částmi napsali několik slov Eliščini sourozenci – nejprve Ivan, poté Michael a v závěru Jan. Jejich věty skvěle korespondují s ostatním textem, působí láskyplně a v knize mají rozhodně místo. „Budete-li mít cestu do Kolumbie, zastavte se u ní. To budete teprve koukat… Možná vás napadne, že mít sestry může být velké štěstí,“ píše například Jan. Ony části knihy jsou: Pan Kraus věnující se rodině Krausových, Don Ignacio popisující Eliščin vztah i život v Kolumbii a závěrečná Tři bratři vracející se opět k rodině. Závěr se nazývá Cave office a naleznete zde i vysvětlivky a poděkování. Stránky knihy jsou doplněny mnoha archivními fotografiemi, což vše skvěle dokresluje.

Letenka do neznáma je jedinečná hned z několika aspektů. Představí vám život velmi zajímavé osobnosti, ale také se dozvíte více jak o rodině Krausových, tak o životě v Kolumbii. Je to unikátnější tím, že se Eliška Krausová pohybovala ve vyšších kruzích, až je to těžce představitelné. Čtení mi připadalo jako takové nahlédnutí pod pokličku, vzhled do cizího života, ale moc mě bavil a obdivovala jsem také autorovi schopnosti se dobře zeptat.

Vladimír Kroc (*1966) je novinář a rozhlasový moderátor. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1989 pracuje v Československém, respektive Českém rozhlase. Spolupracoval s Českou televizí, TV3 a Z1. Je spoluautorem knih Pavol Habera in flagranti, Wanastowi Vjecy – Dinoknížka, Dva na jednoho, Století Miroslava Zikmunda, napsal knihy Stzdio 6, Peter Nagy – Musicross, Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Pro ostravské studio ČT napsal a provázel čtyři cykly Postřehů odjinud. Je ženatý a má dvě děti.

letenka-do-neznama

Letenka do neznáma
aneb Rozhovory přes oceán
Autor: Vladimír Kroc(Eliška Krausová)
Žánr: rozhovory
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 85 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/letenka-do-neznama.aspx?referrerID=42


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Táňa Havlíčková: Sebevědomí nelze dohnat oblečením

Tana-Havlickov perex“Tělo, mysl a srdce jsou svatá trojice. A každá z této trojice má stejnou důležitost,” říká módní návrhářka Táňa Havlíčková, kterou znají převážně ženy. Její jméno totiž bývá spojováno především s její ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Mizející tvář Novohradských hor
ImageNovohradské hory se nachází v nejjižnější části naší republiky, na samé hranici se sousedním Rakouskem. Každý ví, kde leží Šumava, ale mnozí neodlišují “Novohradky”, které na oblast Šumavy navazují. J...

Literatura

Sophie Hannah (Agatha Christie): Vražda na Ledňáčkově vrchu

vrazdy na lednackove vrchu perexAgatha Christie má pokračovatelku. Možná to skalní fanoušci už ví, pro mě to byla knižní mlsanda. Díky ní žije Hercule Poirot dál a já bych řekla, že na kvalitě života mu jiná literární maminka rozho...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Jak se měnila typografie filmových titulků

Málokdy si to plně uvědotitulky 200mujeme, ale téměř každý film - nejen český - začíná nějak řešenými úvodními titulky (nejedná se tedy o podtitulky provázející zahraniční filmy, ponechané v původním znění). Díky úvodním nápisům se dovíme, jak se film nazýv...