Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali
Banner

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

 

Jedná se už o čtvrtou knihu ze série Freya a Huldar a jako obvykle se kromě napínavého děje vyznačuje i velmi zdařilou obálkou. Ta vždy zakrývá příjmení islandské autorky prvkem vztahujícím se nějakým způsobem k příběhu. Po černé díře nebo lepicí pásce se tentokrát jedná o zatlučený hřebík doplněný kapkami krve.

Kniha se klasicky rozjíždí zostra, kdy je na popravišti nalezen oběšený muž. Na první pohled se zdá, že se jedná o sebevraždu, dokud se však nezjistí, že má muž přímo uprostřed hrudi zaražený hřebík. Napětí se stupňuje, když se v bytě zavražděného objeví malý chlapec, od kterého se vyšetřovatelům nedaří příliš zjistit. V tom okamžiku přichází detektivovi Huldarovi a jeho týmu na pomoc dětská psycholožka Freya. Ta sice má s podobnými dětmi zkušenosti, ale dobrat se k pravdě chvíli trvá…

Zatímco předešlé knihy se mi zdály na Huldarovi a Freyi hodně postavené, zde tomu tak úplně není. Dítě zde sice hraje důležitou roli, ale kdyby v příběhu nebylo, nic by se nestalo. A místo vzájemného jiskření mezi detektivem a psycholožkou se zde řeší spíše napjatá atmosféra na policii, kde vyšetřovatelé čelí náladám jejich nadřízené Erly a ambicióznosti stážistky Líny. Nebylo to na škodu, ale jednalo se o změnu.

V Katarzi v příběhu figurovala aplikace Snapchat a ani zde nebyla o moderní technologie nouze. Důležitou roli zde hrál dark net a deep net, kterého je podle mě v současných krimi dílech více než dost. Zřejmě se to nabízí, nebo jde o moderní téma, ale já už jsem tím trochu přesycena.

Poprava je každopádně opět propracovaným thrillerem se zajímavou zápletkou, který stojí za přečtení.

Yrsa Sigurdardóttir se narodila 24. srpna 1963 v Rejkjavíku a vystudovala a věnuje se stavebnímu inženýrství. K tomu také píše – knihy pro dospělé i děti. Svou první knihu pro děti vydala v roce 1998 a pro dospělé v roce 2005 (u nás vyšla pod názvem Poslední rituál). Jednalo se o sérii s reykjavíckou advokátkou Tórou Gudmundsdóttir obsahující knihy: Mrazivé světlo, Led v žilách, Žhavý hrob, Plavba smrti a Ohnivý anděl. Mimo tuto sérii je pak tato s Freyou a Huldarem, tak titul Pamatuji si vás všechny. Yrsa Sigurdardóttir dostala za své knihy mnoho ocenění, žije na předměstí Rejkjavíku, je vdaná a má dvě děti. 

poprava

Poprava
Autor: Yrsa Sigurdardottir
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: thriller, krimi
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/poprava-11257/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Banner

Rozhovor

Matej Mináč: Impulzem bylo zaznamenat maminčiny vzpomínky na tragické časy přes úsměvné příběhy

ocima fotografky 200Filmy uznávaného režiséra Mateje Mináče proslavily příběh záchrany 669 dětí sirem Nicholasem Wintonem během 2. světové války. Jeho nejnovější film má název Očima fotografky a je o osudu dítěte, které nemělo to štěstí dostat se vča...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Pozor, letní čtení! Radka Třeštíková – Osm

Osm perexNakladatelství Motto v červnu vypustilo do světa novinku Radky Třeštíkové Osm. Tedy přesně včas, aby ženy, dámy, paní měly o dovolené co číst. Čeká nás vztahový román s detektivní zápletkou. Těšíte se?

...

Literatura

Když cestování zamotá hlavu i život

cestujici 200Cestující do Frankfurtu je detektivní román z roku 1970, který v češtině vychází poprvé. Jedná se o dílo Agathy Christie, které se vymyká ostatním knihám a vzniklo zřejmě kvůli obavám ze situace tehdejšího světa. Stojí za to?

Divadlo

Slam poetry exhibice vol.8

slam poetry report200První letošní pražská exhibice se uskutečnila ve čtvrtek 7. února, již tradičně v Rock Café. Osm slamerů, finálový rozstřel a značně vypjaté emoce. Letošní start do soubojů básníků se rozhodně povedl, vydali ale...

Film

Dlouhý příběh ve zkratce

sfz 200Znáte to - žijete v menší či větší skupině lidí, se kterou podnikáte různé akce a znáte se už tak dlouho, že je těžké to spočítat. I v té vaší skupince se dějí změny, zvraty, novinky. I Ellen, hlavní protagonistka Dlouhého příběhu ve zkratce, má takovou s...