Vydejte se po stopách Torzového vraha a odhalte jeho identitu
Kultura21.cz

Vydejte se po stopách Torzového vraha a odhalte jeho identitu

zbytecna obet perexCleveland, rok 1938. Velká hospodářská krize propukla naplno. To však není jediný problém, se kterým se město musí vypořádat. Vraždící šílenec si vybírá své oběti z těch nejubožejších členů společnosti, z nichž po jeho řádění zbydou pouze torza jejich těl. Prostitutka Ethel Hardingová se za příslib bezpečí, jídla a místa na spaní ukryje do náboženské misie, kde ale odhalí temná tajemství.

 


O šedesát let později. Kris Wileyová se dozví, že její otec byl zavražděn. Předtím, než stihne identifikovat jeho ostatky, vyplují na povrch fakta, o kterých jí otec nikdy neřekl. Proč ho sledoval soukromý detektiv? Zdá se, že pan Wiley byl posedlý proslulým Torzovým vrahem. Zemřel proto, že odhalil něco, co neměl, nebo je všechno úplně jinak?


Krimi thriller napsaný na motivy skutečných událostí
Knihu Zbytečná oběť napsala americká spisovatelka D. M. Pulley, která se inspirovala takzvanými torzovými vraždami. Vrah nebyl nikdy odhalený, a tak ve svém krimi thrilleru zpracovává jednu z teorií, kterou doplnila o další zajímavé zápletky. Dvě časové linie nám tedy představují nejen nebezpečné předválečné období v Clevelandu, ale i současnost, která je výrazně ovlivněna dávnými vraždami.


Za pravdu se draze platí. Někdy i životem
Román je temný a pochmurný, zejména pokud jde o části odehrávající se v minulosti. Děj v současnosti zpočátku probíhá poklidně. Když se však Kris dozví, že její otec byl zavražděný, a odhalí jeho spojitost s torzovým vrahem, potemní i tahle dějová linka. Kris se pouští do pátrání a zjišťuje, že je něco hodně špatně. Ke stejnému závěru došla i Ethel, a tak se obě dívky ocitly v nebezpečí. Protože pokud chcete znát pravdu, musíte za to zaplatit. Někdy i svým vlastním životem.


Prostředí je dokonale popsané a k samotnému příběhu vytváří skvělou kulisu. Autenticitu vyprávění zvyšují í úryvky z dobových novin, které oddělují jednotlivé části. Do poloviny knihy se stupňuje napětí, poté děj začne stagnovat, až nakonec vyvrcholí v překvapivém závěru. Některá rozuzlení jsou lehce překombinována, ale celek působí konzistentně a nepostrádá logiku.


zbytecna obet


ZBYTEČNÁ OBĚŤ
Autorka: D. M. Pulley
Originální název: The Unclaimed Victim
Překlad: Monika Pavlisová
Žánr: krimi, thriller
Vydáno: Mystery Press, 2020
Počet stran: 432

Hodnocení: 80%

https://www.mysterypress.cz/zbytecna-obet/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Ukradená objetí - třicet různých příběhů nevěry

ukradenaobjetiob perexUkradená objetí. Tak se jmenuje nová kniha Libuše Konopové. Podtitul „Vášeň v cizích ložnicích se může stát osudnou…“ napovídá o čem kniha je. O nevěře. Autorka poutavou formou popisuje třic...


Literatura

Kniha o Nesmrtících zbraních potěší hlavně odborníky

nesmrtici zbrane 200V nakladatelství Universum vyšla kniha Nesmrtící zbraně a další technické prostředky. Pojďte do ní nahlédnout.

 

...

Divadlo

Kdo miluje, nespí

bratr spanku perexMožná byl talentovanější než Mozart. Narodil se ale na špatném míste. Johanes Elias Alder (Jacob Erftemeijer) je obdařený fenomenálním hudebním sluchem. Naneštěstí pro něj ale žije v zapadlé alpské vesnici mezi...

Film

Jak se měnila typografie filmových titulků

Málokdy si to plně uvědotitulky 200mujeme, ale téměř každý film - nejen český - začíná nějak řešenými úvodními titulky (nejedná se tedy o podtitulky provázející zahraniční filmy, ponechané v původním znění). Díky úvodním nápisům se dovíme, jak se film nazýv...