Druhá světová válka, holubi a velká láska

Druhá světová válka, holubi a velká láska

Tisk


dlouhy let domu perexZáří 1940. Na Londýn dopadají německé bomby a všechno nasvědčuje tomu, že nacistická armáda se připravuje na invazi. Nedaleko Londýna se nachází malé městečko Epping, kde Susan a její dědeček Bertie trénují holuby pro tajnou válečnou operaci. Ollie Evans, mladý Američan, se mezitím vydává na dlouhou cestu, aby se stal pilotem britského Královského letectva a pomohl bojovat proti Němcům.

 

Několik nečekaných událostí však způsobí, že skončí na Bertieho farmě, kde má za úkol pomáhat s přípravou holubů. On a Susan se do sebe zamilují, ale do jejich života zasáhne nešťastná náhoda. Ollie se nedopatřením ocitne v okupované Francii. Šance, že se ještě někdy uvidí se Susan, jsou malé, ale pevným pojítkem mezi nimi se stane Susanina milovaná holubice Vévodkyně. Dokáže se Ollie dostat z Francie a vrátit se k Susan?

Jak holubi zasáhli do druhé světové války?

Historický román Dlouhý let domů napsal americký spisovatel Alan Hlad. Jeho příběh se odehrává během druhé světové války a je inspirovaný skutečnými událostmi. Nejvýraznější dějovou linkou je romantický vztah Ollieho a Susan a hned po ní následuje snaha alespoň trochu přispět k záchraně Británie před Němci. Kniha přináší zajímavé informace o holubech a o tom, jak zasáhli do druhé světové války, ale protože ji lze zařadit i do žánru young adult, nečekejte žádné drsné pasáže ani komplikovaný příběh.

Naděje, odvaha a nezlomné odhodlání

Z příběhu doslova sálá odvaha, nezlomné odhodlání a především naděje, že všechno dobře dopadne. Je to zkrátka pohádka se vším všudy. Hodné postavy jsou pouze hodné, špatné pouze špatné, nic mezi tím neexistuje. Jedinou výjimkou je kapitán Boar, u něhož se projevují dobré i zlé vlastnosti, což z něj dělá nejzajímavější postavu z celé knihy.

Romantiku vhodně doplňují napínavé pasáže a nechybí ani dojímavé chvíle, které pohladí po duši. Dlouhý let domů je čtivý a poutavý příběh ozvláštněný málo známými skutečnostmi týkajícími se druhé světové války a zaujme zejména čtenáře, kteří zatím moc válečných knih nečetli. Ocení jej ale i lidé, kteří milují knihy z tohohle historického období, ale nemají rádi brutální scény, nebo ti, kteří hledají optimistické čtení okořeněné trochou napětí.  

dlouhy let domu

DLOUHÝ LET DOMŮ
Autor: Alan Hlad
Originální název: The Long Flight Home
Překlad: Milena Hordinová
Žánr: historický román, young adult
Vydáno: Fragment, 2020
Počet stran: 344

Hodnocení: 85%

Nakladatelství Fragment


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

„Pomoc druhým mě naplňuje radostí. To co dělám, má opravdu smysl!“ Nemoc je řeč naší duše

hana 200Statenice – O alternativních metodách léčení toho zaznělo již mnoho. Jedni je zavrhují a jiní na ně nedají dopustit, protože jim pomohly vyřešit problém, který je dlouhodobě trápil. V malebné obci nedaleko hlavního města žije Ing. Hana Mesiereurová, ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Odhalte děsivé genetické tajemství starší než samotné lidstvo
dnaDruhý díl s oblíbenou dvojicí Lucií Henebellovou a Franckem Sharkem vás opět zavede do Paříže, do doby odehrávající se rok po vyřešení prvního případu. Kniha je ale určena i pro ty, pro které je Smrtící DNA autorovou prvotinou.

Literatura

Coco Chanel poodhalená

coco 200Módní značka proslulá elegancí, jednoduchostí, důrazem na perfektní vypracování, používáním kvalitních materiálů, pohodlností. Kdo by neznal „malé černé“ nebo parfém s číslem 5! Coco Chanel, značka, mýtus. Ale hlavně ona sama, výjimečná žena.

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Vysvlečená zpověď Johany Rubínové

altŽila, byla jednou jedna Johana Rubínová, která se rozhodla, že si bude psát deník. Psala o sobě, přátelích, problémech, průšvizích, trapasech, šlápnutích vedle, pokusech, omylech a tak vůbec o bouřlivém životě náctiletých. Psala, psala a co osud nec...