Druhá světová válka, holubi a velká láska

Druhá světová válka, holubi a velká láska


dlouhy let domu perexZáří 1940. Na Londýn dopadají německé bomby a všechno nasvědčuje tomu, že nacistická armáda se připravuje na invazi. Nedaleko Londýna se nachází malé městečko Epping, kde Susan a její dědeček Bertie trénují holuby pro tajnou válečnou operaci. Ollie Evans, mladý Američan, se mezitím vydává na dlouhou cestu, aby se stal pilotem britského Královského letectva a pomohl bojovat proti Němcům.

 

Několik nečekaných událostí však způsobí, že skončí na Bertieho farmě, kde má za úkol pomáhat s přípravou holubů. On a Susan se do sebe zamilují, ale do jejich života zasáhne nešťastná náhoda. Ollie se nedopatřením ocitne v okupované Francii. Šance, že se ještě někdy uvidí se Susan, jsou malé, ale pevným pojítkem mezi nimi se stane Susanina milovaná holubice Vévodkyně. Dokáže se Ollie dostat z Francie a vrátit se k Susan?

Jak holubi zasáhli do druhé světové války?

Historický román Dlouhý let domů napsal americký spisovatel Alan Hlad. Jeho příběh se odehrává během druhé světové války a je inspirovaný skutečnými událostmi. Nejvýraznější dějovou linkou je romantický vztah Ollieho a Susan a hned po ní následuje snaha alespoň trochu přispět k záchraně Británie před Němci. Kniha přináší zajímavé informace o holubech a o tom, jak zasáhli do druhé světové války, ale protože ji lze zařadit i do žánru young adult, nečekejte žádné drsné pasáže ani komplikovaný příběh.

Naděje, odvaha a nezlomné odhodlání

Z příběhu doslova sálá odvaha, nezlomné odhodlání a především naděje, že všechno dobře dopadne. Je to zkrátka pohádka se vším všudy. Hodné postavy jsou pouze hodné, špatné pouze špatné, nic mezi tím neexistuje. Jedinou výjimkou je kapitán Boar, u něhož se projevují dobré i zlé vlastnosti, což z něj dělá nejzajímavější postavu z celé knihy.

Romantiku vhodně doplňují napínavé pasáže a nechybí ani dojímavé chvíle, které pohladí po duši. Dlouhý let domů je čtivý a poutavý příběh ozvláštněný málo známými skutečnostmi týkajícími se druhé světové války a zaujme zejména čtenáře, kteří zatím moc válečných knih nečetli. Ocení jej ale i lidé, kteří milují knihy z tohohle historického období, ale nemají rádi brutální scény, nebo ti, kteří hledají optimistické čtení okořeněné trochou napětí.  

dlouhy let domu

DLOUHÝ LET DOMŮ
Autor: Alan Hlad
Originální název: The Long Flight Home
Překlad: Milena Hordinová
Žánr: historický román, young adult
Vydáno: Fragment, 2020
Počet stran: 344

Hodnocení: 85%

Nakladatelství Fragment


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Lada Šimíčková: „Když krásně prší, mám skoro vždycky chuť psát.“

lada simcikovaHotel v tiché ulici je jedním z nejzajímavějších vydaných alb letošního roku. Zrodilo se v dílně písničkářské firmy Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek. Právě s Ladou jsme si povídali o vzniku nahrávky a také ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

vsechny hvezdy na nebi perexBex, Jenni a Ellory jsou nejlepší kamarádky, které nespojuje nic, kromě náklonnosti a obdivu k Ret, čtvrté člence jejich téměř nerozlučné skupiny. Ret je jako slunce a ostatní dívky jsou jako planety, kter...


Literatura

Desetiletá Julie a nejen její slovíčkové sny

200litTřetím titulem Petry Dvořákové je půvabná knížka pro malé čtenáře. Autorka se naprosto dokonale vžila do myšlení desetileté Julie, která je nesmírně zvídavá, zvědavě pozoruje okolí a snaží se uchopit a pochopit svět dospělých. Odevšad na ni „útočí“ slova –...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Dny evropského filmu přece jen začnou

def logoCovidová epidemie zavinila úplné zrušení některých kulturních akcí (např. karlovarského festivalu), jiné byly odloženy na příhodnější dobu. To se mimo jiné týká rovněž DNŮ EVROPSKÉHO FILMU. Uskuteční se v náhradním termínu (pokud nákaza znovu nenabude...