Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

Tisk

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a příběhů, což pokračovalo i poté, co v roce 1963 emigroval na Západ a stal se úspěšným mužem. Navíc nejde o klasické memoáry, ale o mimořádně živý rozhovor, který s ním vedl spisovatel Pavel Kosatík. Je na co se ptát i co odpovídat...

Otázky jsou na tělo, a tak se čtenář dozví i o Plannerově dětství a jeho rodině, ale i o jeho povaze i odvaze, která provází celý jeho barvitý život. V padesátých letech se Jiří Planner (ročník 1935) poznal s Jiřím Suchým, Waldemarem Matuškou a dalšími hvězdami divadla Semafor, kde se stal od jeho vzniku v roce 1959 provozním ředitelem. Zažil jeho nejslavnější éru, kdy v divadle působili Karel Gott, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Jiří Šlitr a mnoho dalších, a vzpomíná, jak se žilo v umělecké Praze navzdory komunistům. Vzpomíná třeba i na začátky Marty Kubišové, kterou chtěl kdysi prosadil do Semaforu, leč nestalo se tak, ale i na další osobnosti, který prošly jeho životem a se kterými si tykal.

planner1

A protože toužil po životě ve svobodném světě, emigroval na Západ. Mimořádně zajímavé i vyprávění od fázích přípravy přes uskutečnění emigrace až po splnění a naplnění odvěkého snu. A měl štěstí, nakonec tam dostal i svou dívku, která se pak stala jeho manželkou. Jiří Planner se stal redaktorem Svobodné Evropy, nejprve v její mnichovské a pak newyorské redakci, kde proslul hudebními pořady, do kterých si zval hvězdné hosty počínaje Louisem Armstrongem a Ellou Fitzgerald a konče Beatles.

Jiří Planner je asi jediným Čechem, který se kromě plejády jazzmanů znal třeba s Andy Warholem a Jimi Hendrixem, setkal se s Janis Joplin na festivalu ve Woodstocku, ale který byl také dlouholetým osobním přítelem Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Jiřího Voskovce, Waldemara Matušky nebo Miloše Formana. Zblízka poznal Michaila Baryšnikova, Michaela Douglase, Shirley MacLaine, Ivana Passera, Milese Davise a mnohé další.

planner2

Přitom se čtenář hodně dozví něco více i o Voskovcově poslední manželce či dalších důležitých lidech, které Plannerovy blízké přátele obklopovali. Cennou devízou knihy je, jak o tom všem umí mluvit s nadhledem, duchaplností a vtipem. Ale hlavě je ta kniha o něčem, žádná prázdná slova. Což padá i na vrub Pavla Kosatíka, který odvedl perfektní práci.

Kniha Planner Story, který vyšla v závěru loňského roku, je zprávou o tom, jak se v obtížném 20. století dal také prožít český život: s kuráží vůči všem, kdo se snažili člověka ovládat, a s respektem, láskou a pokorou vůči tvůrcům, kteří tomu životu dodávali originální smysl. A o tom je právě životní příběh Jiřího Plannera, story se spoustou romantiky, rozmanitých zákrut a osudových setkáních s osobnostmi, které zase můžeme poznávat z jiného úhlu...

planner3
Foto archiv


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tuomas Seppälä (Amberian Dawn): „Mám v hlavě soukromé rádio.“

altFinští melodic metalisté Amberian Dawn vydali své první album v roce 2008. Nyní po čtyřech letech na hudební metalové scéně vydali čtvrté album s názvem Circus Black, které obsahuje i duet se známým zpěvákem Timem Kotipe...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...


Literatura

Cena Waltera Sernera pro studenty

altLiterární cena se uděluje za nejlepší dosud nepublikovanou povídku roku, a to studentům středních škol.

 

...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...