Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

Tisk

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a příběhů, což pokračovalo i poté, co v roce 1963 emigroval na Západ a stal se úspěšným mužem. Navíc nejde o klasické memoáry, ale o mimořádně živý rozhovor, který s ním vedl spisovatel Pavel Kosatík. Je na co se ptát i co odpovídat...

Otázky jsou na tělo, a tak se čtenář dozví i o Plannerově dětství a jeho rodině, ale i o jeho povaze i odvaze, která provází celý jeho barvitý život. V padesátých letech se Jiří Planner (ročník 1935) poznal s Jiřím Suchým, Waldemarem Matuškou a dalšími hvězdami divadla Semafor, kde se stal od jeho vzniku v roce 1959 provozním ředitelem. Zažil jeho nejslavnější éru, kdy v divadle působili Karel Gott, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Jiří Šlitr a mnoho dalších, a vzpomíná, jak se žilo v umělecké Praze navzdory komunistům. Vzpomíná třeba i na začátky Marty Kubišové, kterou chtěl kdysi prosadil do Semaforu, leč nestalo se tak, ale i na další osobnosti, který prošly jeho životem a se kterými si tykal.

planner1

A protože toužil po životě ve svobodném světě, emigroval na Západ. Mimořádně zajímavé i vyprávění od fázích přípravy přes uskutečnění emigrace až po splnění a naplnění odvěkého snu. A měl štěstí, nakonec tam dostal i svou dívku, která se pak stala jeho manželkou. Jiří Planner se stal redaktorem Svobodné Evropy, nejprve v její mnichovské a pak newyorské redakci, kde proslul hudebními pořady, do kterých si zval hvězdné hosty počínaje Louisem Armstrongem a Ellou Fitzgerald a konče Beatles.

Jiří Planner je asi jediným Čechem, který se kromě plejády jazzmanů znal třeba s Andy Warholem a Jimi Hendrixem, setkal se s Janis Joplin na festivalu ve Woodstocku, ale který byl také dlouholetým osobním přítelem Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Jiřího Voskovce, Waldemara Matušky nebo Miloše Formana. Zblízka poznal Michaila Baryšnikova, Michaela Douglase, Shirley MacLaine, Ivana Passera, Milese Davise a mnohé další.

planner2

Přitom se čtenář hodně dozví něco více i o Voskovcově poslední manželce či dalších důležitých lidech, které Plannerovy blízké přátele obklopovali. Cennou devízou knihy je, jak o tom všem umí mluvit s nadhledem, duchaplností a vtipem. Ale hlavě je ta kniha o něčem, žádná prázdná slova. Což padá i na vrub Pavla Kosatíka, který odvedl perfektní práci.

Kniha Planner Story, který vyšla v závěru loňského roku, je zprávou o tom, jak se v obtížném 20. století dal také prožít český život: s kuráží vůči všem, kdo se snažili člověka ovládat, a s respektem, láskou a pokorou vůči tvůrcům, kteří tomu životu dodávali originální smysl. A o tom je právě životní příběh Jiřího Plannera, story se spoustou romantiky, rozmanitých zákrut a osudových setkáních s osobnostmi, které zase můžeme poznávat z jiného úhlu...

planner3
Foto archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Michaela Stehlíková: „Chtěla jsem být jako ta dáma!“

MStehlikova 200Média se většinou zajímají o známé a slavné umělce či celebrity. Málokdy se najde prostor pro ty, kteří jsou teprve na začátku cesty. I to byl důvod, proč jsme požádali o rozhovor Michaelu Stehlíkovou, violoncellistku, kter...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Literatura

Jak to chodí v Silicon Valley

blazinec sv200Pod značkou BizBooks v nakladatelství Albatros Media vyšla další kniha zaměřená na knihovnu světového byznysu a také marketing a obchod s názvem Blázinec v Silicon Valley. Jaký je tento svět start-upů, programátorů a investic?

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí, radujme se...

dvanact mesicku majkusova vojtekTelevizní vánoční programy spoléhají na jistotu: zejména každoroční opakování pohádek vytváří jakousi jistotu, že vše zůstává při starém - nic z toho, nač ...