Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a příběhů, což pokračovalo i poté, co v roce 1963 emigroval na Západ a stal se úspěšným mužem. Navíc nejde o klasické memoáry, ale o mimořádně živý rozhovor, který s ním vedl spisovatel Pavel Kosatík. Je na co se ptát i co odpovídat...

Otázky jsou na tělo, a tak se čtenář dozví i o Plannerově dětství a jeho rodině, ale i o jeho povaze i odvaze, která provází celý jeho barvitý život. V padesátých letech se Jiří Planner (ročník 1935) poznal s Jiřím Suchým, Waldemarem Matuškou a dalšími hvězdami divadla Semafor, kde se stal od jeho vzniku v roce 1959 provozním ředitelem. Zažil jeho nejslavnější éru, kdy v divadle působili Karel Gott, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Jiří Šlitr a mnoho dalších, a vzpomíná, jak se žilo v umělecké Praze navzdory komunistům. Vzpomíná třeba i na začátky Marty Kubišové, kterou chtěl kdysi prosadil do Semaforu, leč nestalo se tak, ale i na další osobnosti, který prošly jeho životem a se kterými si tykal.

planner1

A protože toužil po životě ve svobodném světě, emigroval na Západ. Mimořádně zajímavé i vyprávění od fázích přípravy přes uskutečnění emigrace až po splnění a naplnění odvěkého snu. A měl štěstí, nakonec tam dostal i svou dívku, která se pak stala jeho manželkou. Jiří Planner se stal redaktorem Svobodné Evropy, nejprve v její mnichovské a pak newyorské redakci, kde proslul hudebními pořady, do kterých si zval hvězdné hosty počínaje Louisem Armstrongem a Ellou Fitzgerald a konče Beatles.

Jiří Planner je asi jediným Čechem, který se kromě plejády jazzmanů znal třeba s Andy Warholem a Jimi Hendrixem, setkal se s Janis Joplin na festivalu ve Woodstocku, ale který byl také dlouholetým osobním přítelem Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Jiřího Voskovce, Waldemara Matušky nebo Miloše Formana. Zblízka poznal Michaila Baryšnikova, Michaela Douglase, Shirley MacLaine, Ivana Passera, Milese Davise a mnohé další.

planner2

Přitom se čtenář hodně dozví něco více i o Voskovcově poslední manželce či dalších důležitých lidech, které Plannerovy blízké přátele obklopovali. Cennou devízou knihy je, jak o tom všem umí mluvit s nadhledem, duchaplností a vtipem. Ale hlavě je ta kniha o něčem, žádná prázdná slova. Což padá i na vrub Pavla Kosatíka, který odvedl perfektní práci.

Kniha Planner Story, který vyšla v závěru loňského roku, je zprávou o tom, jak se v obtížném 20. století dal také prožít český život: s kuráží vůči všem, kdo se snažili člověka ovládat, a s respektem, láskou a pokorou vůči tvůrcům, kteří tomu životu dodávali originální smysl. A o tom je právě životní příběh Jiřího Plannera, story se spoustou romantiky, rozmanitých zákrut a osudových setkáních s osobnostmi, které zase můžeme poznávat z jiného úhlu...

planner3
Foto archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Nasycen se vrací: „Chceme si zahrát muziku, kterou bychom mohli sami poslouchat.“

nasycen200Říká v tomto rozhovoru zpěvák, skladatel a klávesista Raven a frontman pražské kapely Nasycen, která se v loňském roce po předlouhé pauze vrátila opět na scénu.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá


Literatura

Autorce Šťastného blogu vychází třetí kniha

dobra tak akorat perexJste-li fanoušky „Šťastného blogu“, asi už víte, že se na pultech českých knihkupectví objevila v pořadí třetí kniha Barbory Šťastné, tentokrát s názvem Dobrá tak akorát. Ve zkratce by se dalo říci, že...

Divadlo

Jak vypadá Prostřeno po zlínsku?

laska prochazi zaludkem 200Divadlo Malá scéna Zlín se v současnosti zaměřuje na vlastní autorskou tvorbu, a pokud by všechna představení byla taková, jako Láska prochází žaludkem, je velká škoda, že toho nehrají více. Druhá repríza této komed...

Film

Zjevení – když po vás jde to „z druhé strany“

zjeveni dvd 200Nejeden horor dává ponaučení, že není radno si zahrávat s tajemnými silami a s „druhou stranou“. Bohužel se však stále najdou tací, kteří si nedají říct a nedají. A takoví rozjíždí horor Zjevení.

...