Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi
Banner

Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi

Tisk


saboter z osvetimi perexArthur Dodd byl britským vojákem, který během druhé světové války upadl do německého zajetí. Jeho strastiplná cesta ho dovedla až do nechvalně proslulého osvětimského zajateckého tábora Monowitz, kde strávil téměř dva roky.

 


Nejen on, ale i ostatní britští zajatci, kteří v táboře skončili, dělali všechno pro to, aby alespoň trochu sabotovali německé válečné úsilí. Pokud mohli, pomáhali Židům, i když věděli, že je to může stát život. Arthur Dodd po válce podal svědectví nejen o nacistické krutosti, ale i o osudu svých kamarádů a solidaritě mezi zajatci.


Jiný pohled na druhou světovou válku
Knihu Sabotér z Osvětimi napsal britský autor Colin Rushton. Název knihy by mohl napovídat, že se jedná o idealizovaný historický román, protože právě ty často nesou pojmenování složené ze slov „Někdo“ a „z Osvětimi“. Nenechte se však mýlit. Sabotér z Osvětimi je plnohodnotnou literaturou faktu, která přináší jiný, téměř neznámý, pohled na druhou světovou válku. Pohled Britů – válečných zajatců.


Strhující životní příběhy a vyprávění o tom, co se dělo po válce
V knize se seznámíte se životním příběhem Arthura Dodda. Největší prostor je věnován jeho pobytu v táboře, ale dozvíte se i o tom, jak žil před válkou a po ní. Objeví se zde i krátké příběhy popisující zážitky jiných zajatců, úryvky z prohlášení z Norimberku a zajímavé informace o tom, jak britská vláda přistupovala k válečným zajatcům.


Kniha tak nabízí ucelený pohled na problematiku britských válečných zajatců, kteří měli tu smůlu a dostali se do osvětimského pekla. Je především šokující, děsivá a dojemná, ale nechybí v ní ani úsměvné pasáže. Ty se týkají zejména vynalézavosti Britů, kteří byli ochotní dělat opravdu absurdní věci, pokud to znamenalo, že Němcům alespoň trochu uškodí. Na posledních stranách se nachází seznam uvězněných Britů a fotografická příloha.

saboter z osvetimi

SABOTÉR Z OSVĚTIMI
Autor: Colin Rushton
Originální název: The Saboteur of Auschwitz: The Inspiring True Story of a British Soldier Held Prisoner in Auschwitz
Překlad: Hana Antonínová
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2020
Počet stran: 256

Hodnocení: 95%

Nakladatelství Brána


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

Storytelling200Spolek Storytelling se věnuje vyprávění příběhů už několik let. Vypráví na nejrůznějších akcích, ve školách, knihovnách, na festivalech, v divadlech i kavárnách. Učí také zájemce na seminářích, jak poutavě a zajímavě vyprávět, ať už dětem ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Kdo zabil Malého prince?

kdo-zabil-maleho-prince perexAutor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupéry...


Literatura

Návštěva malé smrti

navsteva male smrti 200Dostala se mi do rukou útlá knížka Návštěva malé smrti a dýchlo na mě hořkosladké kouzlo. Námět je trochu strašidelný, pomyslela jsem si. Co to má znamenat? Jenže od počátku až do konce jsem jedním dechem ...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

Panovnici oddaná do poslední chvíle

200filmV historických románech nebo filmech hrají hlavní roli převážně panovnické rody či představitelé šlechty a služebnictvo se stává pouze kulisou v jejich boji o moc. Přitom život komorných a lokajů je někdy zajímavější a barvitější než jejich pánů. Snímek S...