Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi

Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi


saboter z osvetimi perexArthur Dodd byl britským vojákem, který během druhé světové války upadl do německého zajetí. Jeho strastiplná cesta ho dovedla až do nechvalně proslulého osvětimského zajateckého tábora Monowitz, kde strávil téměř dva roky.

 


Nejen on, ale i ostatní britští zajatci, kteří v táboře skončili, dělali všechno pro to, aby alespoň trochu sabotovali německé válečné úsilí. Pokud mohli, pomáhali Židům, i když věděli, že je to může stát život. Arthur Dodd po válce podal svědectví nejen o nacistické krutosti, ale i o osudu svých kamarádů a solidaritě mezi zajatci.


Jiný pohled na druhou světovou válku
Knihu Sabotér z Osvětimi napsal britský autor Colin Rushton. Název knihy by mohl napovídat, že se jedná o idealizovaný historický román, protože právě ty často nesou pojmenování složené ze slov „Někdo“ a „z Osvětimi“. Nenechte se však mýlit. Sabotér z Osvětimi je plnohodnotnou literaturou faktu, která přináší jiný, téměř neznámý, pohled na druhou světovou válku. Pohled Britů – válečných zajatců.


Strhující životní příběhy a vyprávění o tom, co se dělo po válce
V knize se seznámíte se životním příběhem Arthura Dodda. Největší prostor je věnován jeho pobytu v táboře, ale dozvíte se i o tom, jak žil před válkou a po ní. Objeví se zde i krátké příběhy popisující zážitky jiných zajatců, úryvky z prohlášení z Norimberku a zajímavé informace o tom, jak britská vláda přistupovala k válečným zajatcům.


Kniha tak nabízí ucelený pohled na problematiku britských válečných zajatců, kteří měli tu smůlu a dostali se do osvětimského pekla. Je především šokující, děsivá a dojemná, ale nechybí v ní ani úsměvné pasáže. Ty se týkají zejména vynalézavosti Britů, kteří byli ochotní dělat opravdu absurdní věci, pokud to znamenalo, že Němcům alespoň trochu uškodí. Na posledních stranách se nachází seznam uvězněných Britů a fotografická příloha.

saboter z osvetimi

SABOTÉR Z OSVĚTIMI
Autor: Colin Rushton
Originální název: The Saboteur of Auschwitz: The Inspiring True Story of a British Soldier Held Prisoner in Auschwitz
Překlad: Hana Antonínová
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2020
Počet stran: 256

Hodnocení: 95%

Nakladatelství Brána


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pomoc druhým mě naplňuje radostí. To co dělám, má opravdu smysl!“ Nemoc je řeč naší duše

hana 200Statenice – O alternativních metodách léčení toho zaznělo již mnoho. Jedni je zavrhují a jiní na ně nedají dopustit, protože jim pomohly vyřešit problém, který je dlouhodobě trápil. V malebné obci nedaleko hlavního města žije Ing. Hana Mesiereurová, ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Řada nešťastných příhod

rada prihod perexŘada nešťastných příhod představuje celkem třináctidílnou knižní sérii vyprávějící příběh osiřelých dětí, jejichž osud si s nimi až podezřele zahrává. Dnes se společně podíváme na první dva díly, které hravě zvládnete za jedno o...


Literatura

Legrace v začarované třídě

zacarovana trida perexTak tuhle knihu napsala Ivona Březinová fakt parádně! Začarovaná třída je přesně to, co jsem hledala. Potřebuji obdarovat synovce, který je teprve prvňáček. Věřím však, že příběhy dětí, které ...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

The Circle – Sdílet znamená starat se

circle perex„Vědět je dobré. Vědět všechno je lepší.“ Svět je plný neomezených možností. Žádné války, žádné nemoci. Největší high-tech společnost The Circle nezná problém, který by nedokázala vyřešit. Její technologie mají moc změnit svět.