Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

Literární událost podzimu? Nový Lars Kepler!

Tisk

zrcadlovy-muz 200Od vydání poslední knihy Larse Keplera uběhly dva roky, a tak není divu, že se na další novinku příznivci této spisovatelské dvojice těšili a napjatě vyhlíželi její vydání.

 

 

Já jsem patřila mezi ně a byla jsem moc ráda, že jsem se dostala k recenznímu výtisku s předstihem. Knížku jsem pak přečetla rychle a nezbývá mi, než zase napjatě čekat na další díl…

Divila jsem se, když jsem z anotace zjistila, že se v Zrcadlovém muži opět objeví hypnotizér. Říkala jsem si, proč Lars Kepler nepřijde s něčím novým, ale nechávala jsem se překvapit.

Hlavní zápletka se točí kolem případu, kdy šestnáctiletá Jenny zmizí cestou ze školy a o pět let později se její tělo objeví na hřišti v centru Stockholmu. Pachatel dívku oběsil obzvlášť krutým způsobem a známý vyšetřovatel Joona Linna se pouští do vyšetřování s tím, že má obavy, že podobných dívek může být více. Policii se podaří díky kamerovým záznamům najít očitého svědka události, který však trpí psychickou nemocí a z toho, co viděl, si vůbec nic nepamatuje. Proto Joona povolá hypnotizéra a snaží se odhalit pravdu.

Zrcadlový muž je za mě taková klasická keplerovka. Tentokrát jsem neodolala a místo audioknižního zpracování se vrátila k e-knize, kterou jsem přečetla jen na pár zátahů. Kapitoly byly krátké, děj se posouval kupředu a přinášel stále něco nového, a to i prostřednictvím známého střídání a vypravěčů a prostředí v kapitolách. Oproti předchozímu Lazarovi zaměřenému hodně i na mezilidské vztahy mi Zrcadlový muž přišel jako návrat ke kořenům a spíše starším titulům ze série s Joonou Linnou.

Přestože jsem při čtení neměla žádný wow pocit, nebo nutkavou potřebu dozvědět se, co bude dál, četla jsem s velkým zájmem až do noci, abych došla k poslední stránce. Takhle čtenáře strhnout manželé Ahndorilovi opravdu umí, stejně jako vybrat si nějaké zajímavé a netradiční téma. Možná jsem od knihy i kvůli pauze mezi díly čekala více, ale ve výsledku jsem spokojená a věřím, že fanoušci budou také.

Lars Kepler je pseudonym, za kterým se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012), pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015), šestým Lovec králíků (Host 2017), předposledním pak Lazar (Host, 2018). V domovském Švédsku byli díky této sérii vyhlášeni jako nejprodávanější autoři desetiletí a mimo sérii autoři vydali mysteriózní thriller Playground (2015, česky 2016).

zrcadlovy-muz

Zrcadlový muž
Autor: Lars Kepler
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: detektivka
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 511
Hodnocení: 87 %

https://www.hostbrno.cz/zrcadlovy-muz/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Vlastimilem Vondruškou u příležitosti završení čtyřdílné Přemyslovské epopeje.

200rozJiž ve středu 25. září vyjde závěrečný čtvrtý díl Přemyslovské epopeje s podtitulem Král básník Václav II. a my všem příznivcům historické literatury a fanouškům přinášíme rozhovor s Vlastimilem Vondruškou!

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

„Teče voda mezi domy, teče voda z hor“

pred povodni 200Nakladatelství Odeon přineslo čtenářům závěrečný díl takzvané řecické trilogie Anny Bolavé. Po úspěšném titulu Do tmy, dalším díle Ke dnu je zde kniha Před povodní.

 

...

Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Jarní smršť České televize: Dokument a publicistika

smrst200V první části našeho třídílného seriálu nazvaného „Jarní smršť České televize“ jsme představili stěžejní novinky z české a zahraniční hrané tvorby, jež se na kanálech České televize v současnosti již objevují, nebo jejich čas teprve přijde. V tomto díle...