Libový postapo Underground od Kotlety
Kultura21.cz

Libový postapo Underground od Kotlety

underground 200V březnu nás fanoušky krvavých střetů a futuristických vizí oblažilo nakladatelství Epocha novým příběhem z pera samotného Františka Kotlety. Undeground přináší nové hrdiny, ale známe přísady – šílený svět, násilí, technologie a boj jak o přežití, tak o moc.

 


Národní poklad, toť František Kotleta

Rodák z Bruntálu, řezník, dobrodruh, trestanec a vlastně cokoliv, co si ještě vymyslí. Hlavně je to však autor fantastických románů, ve kterých bojují upíři s mimozemšťany, bohové se žoldáky, superpadouši proti superhrdinům a nakonec se s ním můžete vypravit i do šíleného postapokalyptického světa. Kultovní stále zůstává jeho série Bratrstvo krve, k jejímž zásadním třem dílům Hustej nářez, Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez přibyly prequely Vlci a Stalingrad. Zářezů má ale mnohem víc, z novější tvorby doporučuji hlavně sérii Spad.

O co go?

Nacházíme se v roce 2107 v matičce Praze, která je domovem deseti milionů lidí. Co na tom, že denně odsud asi sto lidí zmizí a půlka jich skončí na rožni? Je to šťastné město, se všemi výdobytky moderních technologií. Ale ne všichni nacházejí štěstí, někteří žijí na ulici, ve špíně, a jsou rádi, že jsou rádi. Spásu mají možná v rukou digitální čarodějky, ale opravdu přijde změna k lepšímu? Není to zas nějaký levný reklamní trik?

Praha City jako jedna z hlavních postav

Jako kovaný Moravák neoplývám vřelými city k naší metropoli, ale její vykreslení hlavním hrdinou mi přišlo víc, než úsměvné. Ostatně, posuďte sami: Praha bylo zkurvený město. Ale měl jsem ho rád. Bylo jako kulhavej pes s vyrážkou – smrdělo, rozpadalo se, fungovalo jenom občas, ale pořád v sobě mělo něco, proč jste ho nakonec se zatajeným dechem pohladili. Jasně, pak jste si museli popatlat ruce dezinfekcí, ale pořád šlo o vašeho milovanýho čokla. Taková byla i Praha na počátku zatraceného dvaadvacátého století.

Proč číst?

Kotletova Praha je syrová i surová a představuje temnou vizi budoucnosti, která by se jednoho dne mohla stát i naší realitou, co já vím. Rozhodně má co nabídnout. Nejinak je tomu i u protagonisty Petra Vachtena, bývalého policajta, který se snaží v této realitě přežít. Autor možná píše podle zaběhlých šablon, ale po nějaké době jsem si na příběhu i postavách fakt ujela a těším se, že podobně laděné, tedy ne jen ve stylu akce-násilí-sex-hlášky budou i další jeho příběhy.

Komu doporučuji?

Jméno František Kotleta nemusím snad nikomu představovat, jeho fanouškovská základna je veliká, takže myslím, že Undergound má odbyt zajištěný. Přesto, nebo právě proto, doporučuji i těm čtenářům, kteří kotletovky moc nemusí – tohle je totiž super čtivé postapo a zaručuju vám, že si pošmáknete!

underground

Název: Underground
Autor: František Kotleta
Žánr: futuristický postapo román
Nakladatelství: Epocha
Ilustrace na obálce: Adéla Miklíková
Rok vydání: 2020, brožovaná vazba
Počet stran: 312
Hodnocení: 85%

http://epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-underground-prvni-vydani-brozovana/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Mandrage: „Někteří tomu říkají komerce, já to nazývám propagace“

altSkupina Mandrage válcuje rádia s hity Šrouby a matice či Hledá se žena a sami jsou zatím válcováni fanoušky. Jejich Anděl za nejlepší hudební skupinu je používán jako činka a nepochybně jsou skvělá banda. Ostatn...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Sklo, to jest Křehká krása

krehka krasa200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v červnu poutavý románový příběh Křehká krása německé autorky Petry Durst-Benningové. Jedná se o příběh tří nebojácných osiřelých sester na pozadí sklářského průmyslu v Německu 19. století.


Literatura

Sandra Brown a její Růžový víkend

ruzovy vikend  200V říjnu potěšilo nakladatelství Ikar všechny ženy a příznivkyně americké autorky Sandry Brown, protože vyšlo druhé vydání její knihy Růžový víkend. Občas si všechny potřebujeme odpočinout a začíst se do pohádky pro ženy, není t...

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Populární kultura v českém prostředí

200filmVíce než dvacet příspěvků, které mapují nejrůznější projevy rozličných kulturních odvětví (nejen) v tuzemské kotlině, shrnuje kniha Populární kultura v českém prostoru. Vydalo ji nakladatelství Karolinum a autory textů jsou zpravidla začínající badatelé z...