Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Tisk

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

 

 

Na knize mě velmi zaujala anotace, kde se píše: „Lidstvo vždy fascinovala představa nesmrtelnosti a asi nikdy ho fascinovat nepřestane. Už několik tisíc let starý bájný Epos o Gilgamešovi zmiňuje touhu nalézt recept na věčný život a tato touha přetrvává dodnes.“ Upřímně jsem moc nevěděla, co od tohoto titulu čekat, ani jsem neznala jeho formu – zda jde o beletrii, odbornou literaturu nebo něco jiného.

Nakonec třetí varianta byla správná – jednalo se o putování po laboratořích, konferencích protkané setkání s velmi zajímavými lidmi, kteří vidí budoucnost úplně jinak. V knize najdete celkem 16 kapitol, které se dotýkají témat, jako je singularita, stroje, roboti, biologie, víra nebo nesmrtelnost. Z některých kapitol až mrazí, se zatajeným dechem jsem například četla o návštěvě v zařízení pro kryogenní uchovávání těl nebo o takzvaných biohackerech, kteří se nebojí vylepšovat své tělo.

Mnohdy jsem měla opravdu dojem, že čtu o scénáři k nějakému sci-fi filmu a těžko jsem si dokázala představit, že popisovaní lidé opravdu existují. To se týká především transhumanistů a dokazuje to například tato ukázka: „Tim trpělivě zakroutil hlavou. „Ale to není jenom náboženská myšlenka, kamaráde. Zeptej se jakéhokoli transgender člověka. Řekne ti, že je uvězněný ve špatném těle. Ale já, já jsem uvězněný v těle. Všechna těla jsou pro mě špatná.“ (str. 170)

Autor je při svém putování velmi zvídavý, musel hodně cestovat a zažil také nejedno dobrodružství. Moc se mi líbilo, jak vše dokázal předat i popsat, jednalo se o velmi zajímavé čtení, které (naštěstí pro něj i pro čtenáře) není tak moc náročné. Navíc v knize netají svou skepsi a nepochopení, takže se občas i zasmějete.

Kniha Být tak strojem byla pro mě milým překvapením a čtení jsem si moc užila.

Mark O'Connell je přispěvatel do prestižních časopisů The New Yorker nebo The New York Times Magazine a napsal už několik knih, ve kterých se věnuje technologiím. Žádná z nich ovšem nezaznamenala tak obrovský úspěch jako kniha Být tak strojem, nominovaná na několik prestižních světových cen (vítěz Wellcome Book Prize 2018).

byt-tak-strojem

Být tak strojem
Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti
Autor: Mark O’Connell
Překlad: Jiří Petrů
Žánr: fejetony,
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2019
Počet stran: 254
Hodnocení: 88 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/byt-tak-strojem


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

David Deida a Intimní splynutí. Další bestseller?

DeidaSplynuti perexNo má na to rozhodně našlápnuto. Pokud však znáte všechny jeho předchozí knihy, zejména pak tu první – Cestu pravého muže – zažijete podstatně menší čtenářský šok. Či prozření. Nebo snad osvícení? Kdoví, jak tento...


Literatura

Jubilejní pohádkové Mýty 10 představují Dobrého prince

myty200Továrna na komiksy Crew nám v říjnu přinesla přímo pohádkový poklad – již desátý díl komiksové série Mýty, tentokráte s podtitulem Dobrý princ. Pořádná porce jedné z nejlepších komiksových sérií, co u nás nyní vychází, se zaměří na poměrně nenápadnou, ...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Malí Nezbedové - velká dobrodružství na malém dvorku
ImageDistribuční společnost Intersonic připravila pro malé diváky DVD s oblíbeným animovaným seriálem Malí Nezbedové (v originálu The Backyardigans). Nyní jsou na pultech obchodů k dispozici již dvě DVD se šesti...