Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem
Banner

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Tisk

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

 

 

Na knize mě velmi zaujala anotace, kde se píše: „Lidstvo vždy fascinovala představa nesmrtelnosti a asi nikdy ho fascinovat nepřestane. Už několik tisíc let starý bájný Epos o Gilgamešovi zmiňuje touhu nalézt recept na věčný život a tato touha přetrvává dodnes.“ Upřímně jsem moc nevěděla, co od tohoto titulu čekat, ani jsem neznala jeho formu – zda jde o beletrii, odbornou literaturu nebo něco jiného.

Nakonec třetí varianta byla správná – jednalo se o putování po laboratořích, konferencích protkané setkání s velmi zajímavými lidmi, kteří vidí budoucnost úplně jinak. V knize najdete celkem 16 kapitol, které se dotýkají témat, jako je singularita, stroje, roboti, biologie, víra nebo nesmrtelnost. Z některých kapitol až mrazí, se zatajeným dechem jsem například četla o návštěvě v zařízení pro kryogenní uchovávání těl nebo o takzvaných biohackerech, kteří se nebojí vylepšovat své tělo.

Mnohdy jsem měla opravdu dojem, že čtu o scénáři k nějakému sci-fi filmu a těžko jsem si dokázala představit, že popisovaní lidé opravdu existují. To se týká především transhumanistů a dokazuje to například tato ukázka: „Tim trpělivě zakroutil hlavou. „Ale to není jenom náboženská myšlenka, kamaráde. Zeptej se jakéhokoli transgender člověka. Řekne ti, že je uvězněný ve špatném těle. Ale já, já jsem uvězněný v těle. Všechna těla jsou pro mě špatná.“ (str. 170)

Autor je při svém putování velmi zvídavý, musel hodně cestovat a zažil také nejedno dobrodružství. Moc se mi líbilo, jak vše dokázal předat i popsat, jednalo se o velmi zajímavé čtení, které (naštěstí pro něj i pro čtenáře) není tak moc náročné. Navíc v knize netají svou skepsi a nepochopení, takže se občas i zasmějete.

Kniha Být tak strojem byla pro mě milým překvapením a čtení jsem si moc užila.

Mark O'Connell je přispěvatel do prestižních časopisů The New Yorker nebo The New York Times Magazine a napsal už několik knih, ve kterých se věnuje technologiím. Žádná z nich ovšem nezaznamenala tak obrovský úspěch jako kniha Být tak strojem, nominovaná na několik prestižních světových cen (vítěz Wellcome Book Prize 2018).

byt-tak-strojem

Být tak strojem
Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti
Autor: Mark O’Connell
Překlad: Jiří Petrů
Žánr: fejetony,
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2019
Počet stran: 254
Hodnocení: 88 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/byt-tak-strojem


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Režisérka Eva Toulová: „Tvorba filmu je vždycky risk.“

Toulova 200Eva Toulová je mladá česká režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která se dnes věnuje převáženě režii. Má na kontě několik knížek, za sebou celovečerní film Šťastná, dokument Camino na kolečkách a jejím posledním počinem je film Jak se moří reviz...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Starý bohatý muž. Mladá milenka. Je to láska, touha po majetku nebo jde o něco zcela jiného?

prospecharka perexAlana Shropshireová to v životě nemá snadné. Je svobodnou matkou, která musí tvrdě pracovat, aby se mohla postarat o svou nemocnou dceru. Se svými bohatými příbuznými přerušila veškeré kontakty a nemá ani nejmenší zájem na tom něco měn...


Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Filmy ze střední Evropy

filmy stredni evropy klipPod střechou Maďarského kulturního střediska v Praze se od čtvrtka 25. října do neděle 28. října 2012 pořádá přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa. Přiblíží zajímavá díla nejen ...