Přichází čas pro spravedlnost. Pro Zúčtování

Přichází čas pro spravedlnost. Pro Zúčtování

Tisk

Zúčtování, perexTemné období amerického jihu dvacátého století. Čas krátce po druhé světové válce. Zdánlivý poklid maloměsta naruší zločin. Ruce vraha jsou rukama válečného hrdiny, váženého a důvěryhodného občana. Pachatel zachovává stoický klid. O to větší bouře semele soudní síň, v níž přijde čas pro spravedlnost i zúčtování.

Romány amerického spisovatele Johna Grishama znám pouze ve zfilmované podobě. Jeho Firma nebo Případ Pelikán jsou filmy, které za zhlédnutí rozhodně stojí. A jako správný knihomol jsem si řekla, že je nejvyšší čas seznámit se s Grishamovým dílem také v knižní podobě. Autor ve svých příbězích nabízí napětí a zkušenosti své advokátní praxe.

Romány ze soudních síních mne nikdy moc nelákaly. V mých předsudcích je vnímám jako složitou literaturu, kterou se budu prokousávat se zmatkem nebo ještě hůř nudou. Ovšem pan autor a nakladatelství Kalibr mne oficiální anotací přesvědčili, ať zahodím obavy za hlavu a zase jednou vstoupím na neznámou půdu. Obsah Zúčtování zní slibně. Nabízí kombinaci témat, které mne zajímají:

„Říjen 1946, městečko Clanton, stát Mississippi. Pete Banning, místní vážený občan, válečný hrdina, farmář, otec, soused a bohabojný člen metodistické církve, jednoho chladného podzimního rána vstal, vjel do města a spáchal šokující zločin. Jediné, co k tomu řekl – šerifovi, svému obhájci, porotě i svým nejbližším – bylo: „Nemám k tomu co říct.“ Beze strachu ze smrti a s přesvědčením, že si svůj motiv vezme s sebou do hrobu. V románu, jaký ještě nikdy nenapsal, nás John Grisham vezme na neuvěřitelné putování – po americkém Jihu spoutaném rasovou segregací, po filipínských džunglích za druhé světové války, z ústavu pro choromyslné plného tajemství až do clantonské soudní síně, kde se Peteův právník zoufale snaží svého klienta zachránit. Výsledkem je autorův další právnický bestseller – jak jinak…“

Už po pár prvních stránkách musím říct, že styl Grishamova psaní mi sedí. Autor píše srozumitelně, čtivě a nenápadně mne vtahuje do děje, abych chtěla číst dál a dál. Hned v úvodu mi naservíruje hlavní zápletku Peteova příběhu. Tenhle muž s cejchem hrdiny a váženého místního občana z ničeho nic zavraždí dalšího, pro městečko důležitého, člověka. Nikdo, tedy ani čtenář netuší co se Peteovi honí hlavou a proč to vlastně udělal. Vážně nevím, co si o Peteovi myslet, jestli mu fandit nebo jím opovrhovat. A proto musím louskat stránku po stránce dál, abych tomu přišla na kloub.

V první třetině knihy se seznamuji s celou rodinou Banningů. Kniha mi v tuto chvílí připomíná rodinnou ságu s kvalitně vylíčenými postavami i jejich příběhy. I když jsou zajímavé, Pete nad nimi tak nějak vyčnívá a nabízí se mi, abych mu přece jen začala fandit. Abych ho chtěla pochopit. To se stane až ve druhé třetině knihy.

S hlavním hrdinou se vracím o pár let zpátky do druhé světové války. Vede mne s sebou do Pacifiku. Na Filipíny. Přímo do centra války. Prožívám s ním bitvy i Bataanský pochod smrti. Tento úsek knihy je zajímavý. Pomáhá mi pochopit to, jak a proč se Pete chová, jak se chová. Poměrně rozsáhlé popisy vojenských strategií a technických detailů války mne ovšem místy dost nudí. Mám tendence přeskakovat nezáživné stránky. Ano, dozvídám se zas něco nového, jen je toho trochu moc. Klidně bych tuto pasáž o polovinu zkrátila a celá kniha by možná dostala větší šmrnc.

Finále ze soudní síně je zajímavé. Pořád čekám na závěr, na nějaký wow efekt nebo prozření, ale nic takového nepřichází. I když je tu jistá dávka napětí, nejsem ohromena ani překvapena. Spíš se všechno tak nějak skloubí a pomalu zapadne do sebe. S celým románem se tedy loučím bez adrenalinu, hezky v klidu a pohodě.

Když se nad Zúčtováním zamyslím, tak za přečtení rozhodně stálo. Kniha mi nabídla příběh, který vystoupil z mých běžných standardů. Že bych se teď honem poohlížela po dalších titulech se soudními tahanicemi, to asi ne. Ale ani mne od tohoto žánru neodradila. Neprobudila ve mně touhu ihned sáhnout po dalších autorových kouscích. Zároveň ale vím, že pokud se mi nějaká jeho kniha dostane do ruky, s chutí si ji přečtu. Vůči Johnu Grishamovi a románům ze soudních síní vyhlašuji neutralitu. Což je o trochu víc, než jsem měla před přečtením této jeho novinky.

Zúčtování

Název: Zúčtování (The Reckoning)
Autor: John Grisham
Žánr: historický román, světová beletrie
Nakladatelství: Kalibr, Euromedia
Rok vydání: 2019
Počet stran: 440
Hodnocení: 85 %                           
Zdroj foto: Kalibr
Odkaz na web: Kalibr, Euromedia


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Pošta: Nejsou pro mne důležité výsledky, ale cesta k nim

martin posta 200Zpěváka Martina Poštu můžete znát nejen z řady muzikálů, ale také například z kapely Laura a její tygři. O tom, které role ho nejvíce baví a jak se dostal z jeviště k profesionálnímu koučování, se doč...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Seznamte se s Public relations

public relations 200V nakladatelství Grada před pár dny vyšla publikace nejen pro profesionály a pracovníky z oboru s názvem Public relations. Denisa Hejlová na necelých 300 stran vytvořila cennou publikaci - pojďte se na ni s námi podívat.


Literatura

Nebuďte kaktus a telefonujte správně a bez problémů

nejsem kaktus 200V nakladatelství Bookmedia vyšla kniha lektorky telemarketingu Kateřiny Jasinské s trefným názvem Nejsem kaktus a podtitulem Jak správně telefonovat. Vzdělejte se i vy!

 

...

Divadlo

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o bi...

Film

Jak žena zvelebila park ve Versailles

kral 200Jedním z filmů, které ve čtvrtek 19. března zahájily letošní Febiofest, byl v předpremiéře uvedený anglický (a anglicky mluvený) snímek Králova zahradnice. Jedná se o další ukázku toho, jak umějí (či neumějí) režírovat uznávaní herci - v tomto případě ...