Výtvarníci z Kojetína slaví 60 let trvání unikátní výstavou v Domě kultury v Kroměříži

Výtvarníci z Kojetína slaví 60 let trvání unikátní výstavou v Domě kultury v Kroměříži

Tisk

signal64 200Ve čtvrtek 7. prosince patřilo foyer Domu kultury v Kroměříži návštěvníkům, kteří přišli na vernisáž. Byl totiž zahájen Jubilejní salón, který prezentuje tvorbu Tvůrčí skupiny SIGNÁL 64. Výstava je průřezem tvorby seskupení kojetínských výtvarníků a zároveň přehledem jeho generačních obměn. Reprezentativní výstava kojetínské skupiny bude v Kroměříži vůbec poprvé.

Program slavnostní vernisáže byl obsáhlý i zajímavý. Zatímco úvod obstarala Romana Blažková, další nosná slova patřila Petru Zatloukalovi a Jaroslavu Kačírkovi. Vedle toho zahrála několik skladeb kroměřížská kapela Happiness in Slavery, která vznikla v roce 2020 na základech ještě převážně akusticky laděných Midlife Crisis. Příklon k electro pojetí coverů (NIN, The Smashing Pumpkins, Depeche Mode) i vlastní tvorbě. V rámci vernisáže proběhla i zábavná tombola, kdy vylosovaní účastníci vernisáže obdrželi drobná výtvarná dílka kojetínských kumštýřů.

Signál 64 je kojetínská tvůrčí skupina, sdružující malíře, fotografy, keramiky, šperkaře, zkrátka všechny, kteří mají potřebu se výtvarně vyjádřit. Popudem k jejímu vzniku byla v roce 1964 tvorba amatérských filmů několika kojetínských „bohémů“, na kterou se postupně nabalovaly další výtvarné obory. Za šedesát let aktivního působení se ve skupině vystřídalo již několik generací výtvarníků, skupina nejmladších členů je v současnosti ve věku do třiceti let.

singal64 foto 1

Na Jubilejním salónu vystavuje v rozsáhlém foyer Domu kultury v Kroměříž téměř dvacet členů Tvůrčí skupiny SIGNÁL 64, vesměs jde o fotografie a obrazy, ale také o ukázky keramiky (Ivana Bělařová a Marcela Gruberová) nebo šperků z nerezavé oceli (Alice Stonová).

Přitom šperkařka Alice Stonová vystavuje i zajímavé obrazy. Nelze opominout fotografa Petra Zatloukala a malíře Petra Leinerta, kteří si výstavu už před časem „vymysleli“ a mají na triku i kurátorskou práci. Z dalších vystavujících jde o malíře Jaroslava Kačírka, Marii Němečkovou, Boleslava Leinerta nebo Svatopluka Spáčila stejně tako talentované fotografy Marka Hedvíčka, Jiřího Spáčila, Jaroslava Řihoška, Zuzanu Hradilovou, Jaroslava Hebnara, Janu Večeřovou, Ivetu Jurovou, Jiřího Šírka nebo Zuzanou Hradilovou. A to autor článek nevyjmenoval všechny…

Přitom obrazů a fotografií je na výstavě téměř 90, přičemž na některých fotografiích jsou ukázky keramické tvorby. Další zajímavou skutečností je, že u příležitosti kulatého výročí tvůrčí skupiny byl vytištěn krásný katalog i neméně krásný stolní kalendář pro příští rok.

singal64 foto 2

Výstava Jubilejní salón – Tvůrčí skupina SIGNÁL 64 z Kojetína bude v Domě kultury v Kroměříži otevřená do 15. ledna 2024 a je volně přístupná. Ve všední dny od 8 do 18 hodin, v sobotu a neděli jen v případě konání kulturní akce.

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Yvona Žertová nerada štípá dříví a luxuje

Yvona-Zertova 200Dne 20. 11. 2012 vyšla kniha Cibulka v pyžamu. S Alešem Cibulkou ji napsala Yvona Žertová, režisérka legendárního rozhlasového pořadu Tobogan. Je spoluautorkou již ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Animovaní Krysáci navštívili Chrudim

krys200Regionální muzeum v Chrudimi připravilo pro své nejmenší návštěvníky výstavu Krysáci, která představuje originální animované postavičky oblíbeného stejnojmenného večerníčku. Výstava bude zakončena derniérou 31. března za přítomnosti živých hlodavců.

...

Literatura

Medicinské karty

medicinske karty200Moudrost indiánů nepřestane lidstvo nikdy fascinovat. Je hluboká a svým způsobem se dotýká podstaty lidského bytí, která snad ještě má být lidstvu skryta. Někdo ji vnímá dokonce jako nebezpečnou nebo minimálně rizikovou. Však také š...

Divadlo

Dramatizace románu o ženách, víře a zlu

Bila Voda200Brněnská rodačka Kateřina Tučková, autorka románů Vyhnání Gerty Schnirch, Žítkovské bohyně a dalších, je v současné době jednou z nejlepších a nejprodávanějších českých spisovatelek. Na její poslední román s názvem Bílá Voda čekali čtenáři celýc...

Film

Ace Ventura je dětinský parchant s morálními principy

ace ventura plakat200Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995) je druhým pokračováním detektivního žánru, který může fungovat i trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Schopnost dedukce nemají jenom namyšlení obtloustlí páni, ale i normální ...