Písničky nejen do hospody
Kultura21.cz

Písničky nejen do hospody

hospoda 200Čtyřicet osm písniček, které najdete v tomto zpěvníku s názvem Písničky nejen do hospody, se ukázalo i pro mě jako nepostradatelný pomocník.

Teď je přesně ta doba, kdy se sedí venku s přáteli a griluje se a nezřídka je někde poblíž kytara nebo jiný hudební nástroj. Znám to moc dobře. Sedáváme takhle u ohně a často tápeme. A to třeba i u takové známé odrhovačky jako je Když jsem já sloužil to první léto, kde dojdeme od kuřátka přes kachničku k husičce, ti zdatnější si ještě vzpomenou na vepříka, a konec. Tak tu celou najdete v části nazvané Po dvou pivech. Jsou tu i další části. A s množstvím požitých kalíšků se zvyšuje pravděpodobnost použití celkem nevhodných, někdy i vulgárních slov, takže třeba v části Po šesti pivech najdete úsměvnou a peprnou sloku v písničce Na tom pražským mostě (kterou jsem neznala, tedy tu sloku), kde se zpívá Na tom pražským mostě vítr fouká sprostě, já mám prdel na dvě půlky, čekám, až mi sroste ….. Ale koneckonců, to k pivu nakdy i patří.hospoda 1
Tenhle zpěvníček má na devadesáti pěti stranách čtyřicet osm písniček a na konci přehled akordů, které po těch deseti pivech stejně už nikdo moc neřeší. Hlavně že je legrace. Takže namátkou zmíním songy jako Šup sem, šup tam nebo Na Pankráci nebo Ta slepička kropenatá nebo Pes jitrničku sežral a dalších mnoho. Na úplný závěr, v kapitole Před odchodem je jen jediná, ta se jmenuje Glo glo gloria a po ní je nejlépe se odporoučet domů.
Užijte si s touhle pomůckou nejen pro kytaristy, kterou pro nás připravil Fragment, hodně zábavy. Já naladím kytaru a zkusím to taky. No vždyť říkám, s tím, máte v ruce to, co se píše na zadní straně knihy: „Zpěvník s akordy ke známým lidovým a zlidovělým písničkám mnohdy i s odvážnějšími a „lechtivými“ texty, které budou vždy zárukou dobré kvality!“ S tím jednoznačně souhlasím.

Název: Zpěvník – Písničky nejen do hospody
Odborná korektura: Martin Sedláček
Odpovědná redaktorka: Tereza Filinová
Technická redaktorka: Lucie Mikešová
Obálka: Kamila Flonerová
Grafická úprava: Jan Hána
Vydalo: Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o, Praha 4
Rok vydání: 2014, 1. vydání, vázaná
Počet stran:  95
ISBN: 978-80-253-215-8

Zdroj foto: Knihy Dobrovský


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Sto zvířat: „Ještě žádné naše album není tak vymazlené.“

sto zvirat hraju na klavir v bordeluJedna z nejlepších tuzemských ska kapel Sto zvířat vydala 1. září novou desku s názvem Hraju na klavír v bordelu. V rozhovoru si o ní můžete přečíst spoustu zajímavostí z pera hudebníka ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Constantin Kinský o svém dětství, předcích a milovaných lesích

všechno je dar perex
Útlá knížka se životními názory Constantina Kinského a jeho vnitřní filozofií vznikala po dobu dvou let při rozhovorech s Natálií A. Rollko. Ukazuje, jak na malém prostoru se dá vyjádřit filozofie člověka tak, až...

Divadlo

Jak vidí budoucnost umění v on-line světě Jana Plodková a Jiří Vyorálek?

DNZ 200Oblíbení herci Divadla Na zábradlí se v krátkých rozhovorech zamýšlejí nad reflexí covidové pandemie v jejich profesním i osobním životě.

...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...