Milujete reggae? Skočte si přes Švihadlo!

Milujete reggae? Skočte si přes Švihadlo!

Tisk

svihadlo perexMilujete reggae? Skočte si přes Švihadlo! Je to lepší než horký čaj v zimě. Reggae je totiž hudba, která vás zahřeje. A když se oddáte typickým „jamajským“ rytmům, tak možná na chvíli odletíte jinam. K tomu vám dopomůže výběrové album domácí kapely Švihadlo – Best of 1983 – 2013.

 

 

Každý, kdo se trochu zajímá o dění na české hudební scéně, musel v posledních desetiletích o Švihadlo alespoň jednou zakopnout. Třeba na nějakém festivalu… Jistě, vždyť je to klasika! Parta muzikantů, která se dala kdysi dohromady v Mladé Boleslavi, přežila neradostná osmdesátá léta i různé vlny a módy nových časů. Propagátoři reggae stylu už roky prokazují trpělivost i výdrž. Jako by se drželi vnitřního přesvědčení, že úkrok z cesty by se rovnal smrti. A tak jdou pořád dál. 

Před nedávnem vydaná „bestofka“ přináší šestnáct povedených kousků z tvůrčí dílny Švihadla, jehož duší je Petr Šturma – skladatel, textař, kytarista, zpěvák. Jeho tvrdošíjnou muzikantskou poctivost skvěle doplňuje autentický Jamajčan Vincent Richards (zpěv). Za nimi se zkušeně „vlní a houpe“ kapela fungující ve prospěch žánru, o jehož životnosti nemá smysl pochybovat.

Při poslechu výběrového alba leckdo možná přehodnotí svůj pohled na reggae. Taky jste si mysleli, že je to taková „pohodička“ k tanci a bezstarostnému blouznění? Možná to tak je v případě, když nevnímáte texty. Dejme tomu, že hit Zelený list je oddechová legrácka, ale Švihadlo má v zásobě i jiná sdělení.

Kdo říká, že u reggae kapel nejsou důležité texty, měl by se zaposlouchat například do skladby Temný nálady. „Jdou temný nálady/ v hlavách některých lidí – špatný zvěsti/ rytmy pochodový/ za přivřeným hledím – zaťatý pěsti/ jako by se zastavil čas/ středověký hradby rostou uvnitř nás/ z velkýho světa je malej plácek zas/ cestu ven hledám…“

Švihadlo, to není jen zralá muzika a výzva k tanci. To je i strach. Nevěříte? Pusťte si píseň Času je málo. „Řítím se rychlostí/ jakou jen vyvinu/ času je málo, málo/ oči vykulený/ a noha na plynu/ moje touha je nekonečná…“ Ve skladbě Život je nebezpečnej pro změnu zaslechnete: „Uviděl jsem se úplně na dně, malej/ zavěšenej ve větvích stromů, nahej/ ztracenej, ztracenej a ošklivej…“

Nutno pochválit nejen výkon kapely, ale i vydavatelskou péči – četba povedeného bookletu, který obsahuje všechny písňové texty, vás určitě dobře naladí a snad i přivede k zajímavým myšlenkám. Toto album je setkáním s lidmi, jejichž mysl se rozhodně neztratila někde v pralese. Jsou tu s námi, v zamořené kotlině. Mají podobné pocity. Jen je sdělují optikou hudebního stylu, který se stal jejich životním osudem. „Nemám víru v tenhle den/ nemám sílu živit sen/ nevidím cíl, hledám jen klid a mír…“  (Všechno je tu Babylon

{youtube}NBsoVUAo6Ho{/youtube}

Švihadlo 30 let / Best of 1983 – 2013

svihadlo obal

Interpret: Švihadlo
Žánr: Reggae
Skladby: 1/ Pohoda, 2/ Šel jsem za tebou, 3/ Času je málo, 4/ Toužím po tobě, 5/ Maybe on day, 6/ Život je nebezpečnej, 7/ Slunce, 8/ Sám si to nevychutnám, 9/ Duet, 10/ Temný nálady, 11/ Oči otevřený, 12/ Všechno je tu Babylon, 13/ Death before dishonour, 14/ Na Jamajce půl srdce mám, 15/ Zelený list, 16/ Sligoville
Stopáž: 66:12
Vydáno: 100PROmotion, 2013
Producenti: Petr Šturma, Šimon Kotek
Hodnocení: 95 %

Zdroj foto /obálka:  www.svihadlo.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

První případ právničky Tóry

ritua 200Tuto zajímavou dámu jsem objevila asi před rokem a jsem tomu ráda. Tóra je ženská podle mého gusta – s ničím se nemazlí, ovšem s ní nikdo taky ne. Na krku má pubertálního syna a o něco mladší dcerku, je rozvedená, pracuje v advokátní kanceláři s příše...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Pohltí nás Sociální síť?


altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí n...