Kapela KOFE-IN otevírá brány Dobrého nebe

Kapela KOFE-IN otevírá brány Dobrého nebe

Tisk

Dobre nebe perexOpavsko-pražská skupina KOFE-IN před měsícem a půl vydala svou novou desku s názvem Dobré nebe, které předcházela alba Libertin (2011) a Osobní vesmír (2009). Poslední deska vznikla za produkce Armina Effenbergera a natáčela se v pražském Chicsound Studiu. 

 

 

 

Obecně platí v hudební branži nepsané pravidlo, že právě třetí deska ukáže směr i budoucnost kapely, protože se hodně skupinám stává, že přecení svůj talent a začnou se opakovat, a proto více jak tři desky zkrátka nevydrží. Pojďme se společně podívat na to, jak dopadla třetí deska KOFE-INů.

Otvírák Až přijde čas nastiňuje, jak celá deska bude vypadat. Píseň se nese v pohodovém tempu s přicházející explozí refrénu. Hlavním tématem songu je touha. Touha, po něčem, po čem prahneme, ale ono to stále nepřichází. Nepřestáváme se však snažit tuto potřebu uspokojit.

Album pokračuje ústředním singlem Moje dobré nebe, k němuž jste měli možnost vidět i videoklip s hlavním členem kapely, zpěvákem, textařem, Janem Kunzem a krásnou Karolínou Urbanovou. Jak už samotný klip ukazuje, tak i text potvrzuje, že bychom si měli někdy dávat dobrý pozor na výběr partnera/ky. Protože by se taky mohlo docela snadno stát, že nám budou dělat ze života peklo. Co by to byl ale za vztah bez trochy toho škádlení že? 

Na trojce I kdyby hostuje v česko-slovenském duetu Katarína Landlová, která nechyběla ani v pražské Lucerně na křtu novinky. Skladba pojednává o nikdy nehynoucí lásce dvou lidí. Je to asi nejchytlavější věc na albu a už od prvního poslechu vás dostane do rytmu. Za zmínku stojí i jednotlivé party funky basy, jež skladbu výrazně oživují. 

Blížíme se pomalu do poloviny desky, protože čítá, u KOFE-INů tradičně, celkově deset songů, ale ještě předtím se podíváme na čtvrtou věc, Čtenářský deník. Čtenářský deník by byla další píseň ideální k natočení videoklipu, protože při poslechu vidím malého sedícího chlapce s brýlemi někde u vody obklopeného skalami a propastmi za slunného dne se spoustou knih, kdy je fascinován ženskými postavami a přeje si nějakou takovou potkat. 

Pokračujeme a Projíždíme krajinou. Jedná se až o baladickou a asi nejsmutnější skladbu na desce. Projíždíme krajinou je prošpikovaná smutkem i nostalgií, v některých částech asociuje problémy dnešního života. 

A přilétají, ale znovu i odlétají, Havrani. Na tuhle věc se dá dívat několika různými pohledy. Podle mě je ale tím hlavním motivem smrt. Člověk se sebou samým smířený, jenž chce být převeden daleko na druhou stranu. 

Noc bude dlouhá vypráví o ženské šelmě. O takovém tom typu, kdy vstoupí do restaurace, kina, takřka kdekoli a muži na ni zírají tím pohledem, že ji prostě chtějí. 

Následuje filozofická Věčnost je nic. Velice příjemná oddechovka pojednává o otázce času. Chtěli jste někdy někam jít nebo jet? Někoho potkat a říct mu/jí co cítíte? Neotálejte. Nebo můžete. Vždyť Věčnost je přece nic. 

Dostáváme se k mojí nejoblíbenější písni na celém albu, Volnomyšlenkář. Tahle věc jakoby mi byla napsána na míru. Je o prožívání okamžiku, o tom, že bychom si v životě měli jít za svým. Nebojte se ani svých snů. Ano, cesta je to trnitá, ale nic není nemožné. 

Nakonec všechno uzavírá opět baladická Dívčí. Celkem těžké je popsat, o čem píseň vlastně vypovídá. Všechny ale nemusí mít jasné jádro. Tuhle píseň vnímám spíš jako koláž obrazů, které jsou naskládány přes sebe. Toto už není jen hudba. Toto je opravdové umění. 

Takže závěrem, po několikanásobném poslechu, KOFE-IN na třetí nejrockovější, protože oproti předchozím dvěma plackám opustili docela výrazně velkou část své elektronické tváře, desce dokazují pro sebe i všechny okolo, že opravdu umí a upevňují si svou pozici na hudebním poli českého elektronického rocku a alternativy. 

Kofe in kunze

Foto: internet (Jan Kunze -osobní archiv zpěváka)

Dle mého názoru, protože znám celou tvorbu KOFE-IN, nahráli jejich nejlepší desku. Co mě trochu mrzí, je provedení obalu pošetkou, a navíc bez bookletu. To mi ale nakonec zase tak moc nevadí, protože se hodnotí to, co je na samotném CD. Můžete mít vymazlený obal s veškerou parádou a na nosiči nekvalitní hudbu jako nebudu radši jmenovat nebo poctivou muziku v průměrném balíku. Výběr záleží čistě jen a jen na vás. 

Album: Dobré nebe

Interpret: KOFE-IN
Vyšlo: 18. 11. 2013 
Produkce: Armin Effenberger 
Studio: Chicsound Studio 
Skladby: 1. Až přijde čas, 2. Moje dobré nebe, 3. I kdyby, 4. Čtenářský deník, 5. Projíždíme krajinou, 6. Havrani, 7. Noc bude dlouhá, 8. Věčnost je nic, 9. Volnomyšlenkář, 10. Dívčí 

Hodnocení: 8/10


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

LukeUp: “Nabídnutou příležitost si chci prostě užít a budu rád, když v tom nebudu sám”

lukas 200Dalším, kdo si 15. srpna odbude na parníku Tyrš svou hudební premiéru, bude mladý DJ jménem LukeUp, jehož charakterizují dobrý vkus, přehnaná skromnost a absolutní oddanost poctivé trancové muzice. O tom všem se ostatně můžete přesvědčit v rozhovoru, ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Klid pro duši v Japonsku

cajovna v tokiu 200Čajovna v Tokiu je název šestého dílu knižní řady Romantické útěky od britské autorky Julie Caplinové. Romantický příběh vyšel pod hlavičkou nakladatelství Cosmopolis letos v březnu a rozhodně stojí za přeč...

Divadlo

Peter Gábor režíruje v Česku i Slovensku, ale představil se i na scéně Théâtre Moliére v Paříži

peter gabor perexKrásných sedmapadesát let oslavil koncem října renomovaný režisér Peter Gábor. Řadu let sklízí úspěchy na divadelních scénách v Česku i Slovensku, ale objevil se také jako herec se objevil v několika filmech a seriálech. Působil j...

Film

Francouzi se opět představují

festival francouzskeho filmu200Již po devatenácté se ve dnech 23. až 30. listopadu 2016 koná Festival francouzského filmu, a to nejen v Praze, ale také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. V převážné většině se jedná...