Alexandrovci v Praze odstartovali vánoční turné, přidalo se Sto cikánských houslí

Alexandrovci v Praze odstartovali vánoční turné, přidalo se Sto cikánských houslí

Tisk

alexandrovci 200V Praze odstartovalo vánoční turné originálního 120členného ruského armádního sboru Alexandrovci, který existuje již od roku 1928. Tipsport Arenou zněly šlágry jako Kalinka nebo Kaťuša, nechyběla taneční a sólová vystoupení. Ze souborem si zazpívali i dva čeští sólisté - Eva Urbanová a Petr Kolář.

 

 

Třešničkou dvou pražských koncertů byl budapešťský symfonický orchestr Sto cikánských houslí, který koncerty zahájil a poté doprovodil i Alexandrovce. Jedná se o největší romský symfonický orchestr, založený v roce 1985.

V tom roce zemřel tehdejší neslavnější maďarský primas Sándor Járok. Na jeho pohřeb se sjeli všichni maďaršťí romští hudebníci, kteří po obřadu začali hrát. Název sto houslí neodráží skutečnost zcela: nyní v orchestru hraje asi šedesát houslí, devět viol, šest violončel, deset kontrabasů, devět klarinetů a šest cimbálů.

A co orchestr hraje? Slavná maďarská a mezinárodní romská díla Vittoria Montiho, Grigorie Dinici a Elemera Szentirmaye. A také klasické skladby Johannese Brahmse, Georgese Bizeta, Arama Khatchatouriana, Bioacchina Rossiniho, Pabla de Sarasea, Jahanna Strausse a Piotra Čajkovského.

alexandrovci

Alexandrovci původně povzbuzovali vojáky

Alexandrovci, jak je napsáno již výše, vznikly mnohem dříve - již v roce 1928. Tehdy soubor čítal dvanáct členů. Vedl jej profesor hudby Moskevské konzervatoře Alexander Vasilijevič Alexandrov, po němž získal název.

Posláním souboru bylo na povzbuzovat unavené vojáky bojující na frontách. Jen v dobách druhé světové války se konalo 1500 vystoupení se zpěvem a tancem. Doposud se jedná o oficiální armádní umělecký soubor armády Ruské federace. Nyní hraje soubor především pro potěšení posluchačů. Jedná se vždy o skvělý zážitek.

Další vánoční koncert Alexandrovců se uskutečnil v Ostravě (3. 12.) a v Brně (7. 12.), následující koncerty budou v Českých Budějovicích (8. 12.) a Pardubicích (9. 12.). Poté české a moravské turné skončí.

Záštitu nad koncerty Alexandrovců převzali prezident republiky Miloš Zeman, velvyslanec Ruské federace Sergey Borisovič Kiselev, primátor Brna Roman Onderka a primátor Ostravy Petr Kajnar.

Foto: Alexandrovci.eu


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Femme fatale C. G. Junga: Sabina Spielreinová
ImageS krásnou, charismatickou a nadprůměrně inteligentní ruskou Židovkou s masochistickými sklony Sabinou Spielreinovou (1885 – 1942) se život nikdy příliš nemazlil. Její nelehký osud popisuje beletristicky, velmi živě...

Divadlo

15 let soudobé hudební scény Městského divadla v Brně


15 let MDB perexJe to až neuvěřitelné, ale skutečně uběhlo patnáct let od premiéry muzikálu VLASY, díla, které mělo premiéru na své Hudební scéně. Od prvního uvedení v roce 2005 do konce září 2019 zde bylo uvedeno šedesát osm (!) premiérových tit...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...