Hodnocení letní festivalové sezóny 2013

Hodnocení letní festivalové sezóny 2013

200nLetní festivalová sezóna je u konce. Než však víkendy začne redakce trávit jinde než na festivalech, ohlídneme se zpátky. Zrekapitulujeme si ty nejsilnější hudební momenty, zúčtujeme větší či menší chyby, připomeneme si, co díky které akci už hraje v našich přehrávačích a co by organizátoři měli do příštího ročníku vylepšit. Osobní dojmy rekapitulují jednotlivý redaktoři, kteří se festivalů zúčastnili.

 


Votvírák
14. – 15. června 2013 / Letiště Milovice /postřehy a hodnocení: Martina Černá
Festival s (prozatím) ryze českými a slovenskými hosty si nachází čím dál tím větší podporu a zájem návštěvníků. Letos dorazilo ‚votevřít‘ festivalovou sezónu neskutečný počet fanoušků. Ještě aby ne, protože mezi hosty byli například Kryštof, kteří si dávali dvouletou koncertní pauzu či Prago Union, kteří představili tou dobou čerstvě dodělanou desku.
Nejsilnější hudební moment: koncert Prago Union
Hudební objev: bohužel se nekonal
Hudební zklamání: atmosféra na koncertu Sunshine
Co vylepšit do příštího roku: navýšit počet TOI-TOI v areálu i stanovém městečku

n

United Islands
20. – 22. června / Praha park Ladronka / postřehy a hodnocení: Martina Černá
Multižánrový pražský festival se konal letos už po desáté té. Milovníci world music i alternativy mají tuto akci obzvlášť rádi, málokde vládne tak svobodný duch, jako zde. Akce se každoročně koná na pražských ostrovech (Střelecký Ostrov či Kampa), tento ročník se kvůli povodním uskutečnil v parku Ladronka.
Nejsilnější hudební moment: koncert Le Pneumatiq
Hudební objev: IAN
Hudební zklamání: nekonalo se
Co vylepšit do příštího roku: zůstat na Ladronce

Holešovská Regata
22. června /Zámek a zahrady Holešov/ postřehy a hodnocení: Jana Vlčková
Třetí ročník jednodenní akce s podtitulem ‚festival pro celou rodinu’ i letos pozval zvučná česká jména, připravil přehlídku netradičních plavidel a uspořádal soutěž v přejezdu vodní lávky. Festival, který se setkává s čím dál tím větší oblibou, už potvrdil čtvrtý ročník v příštím roce.
Nejsilnější hudební moment: Miro Žbirka
Hudební objev: Kamil Střihavka
Hudební zklamání: Zadáci, kteří přehlušovali ostatní program
Co vylepšit do příštího roku: vstup – pořádně rozlišit běžné návštěvníky, akreditované a VIP hosty

Rock for People
2. – 5. července 2013 / Letiště u Hradce Králové / postřehy a hodnocení: Martina Černá
Jeden z největších hudebních festivalů u nás oslaví příští rok 20. narozeniny. Svou organizací a nabídkou účinkujících i programu se řadí k tuzemské špičce. Letos pozvání přijali například Billy Talent, Parov Stelar band či The Klaxons. Hvězdnou záležitostí celé akce se pak stalo vystoupení mistra Karla Gotta, který sklidil neskutečný úspěch.
Nejsilnější hudební moment: celý koncert Parov Stelar Band
Hudební objev: Youth Kills
Hudební zklamání: koncert Bloc Party
Co vylepšit do příštího roku: lze ještě vůbec něco vylepšit?

Masters of Rock
11. – 14. července / Vizovice/ postřehy a hodnocení: Jana Vlčková
Letošní jedenáctý ročník největšího mezinárodního rockového open-air festivalu u nás přivezl jména jako Avantasia s Michael Kiske, Eric Martin nebo Accept. Tradiční akce pro fanoušky převážně metalové muziky se setkává každoročně s kladným hodnocením organizace.
Nejsilnější hudební moment: Leningrad Cowboys
Hudební objev: Leningrad Cowboys
Hudební zklamání: nekonalo se
Co vylepšit do příštího roku: rozmanitost vystupujících

Colours of Ostrava
18. – 21. července / Dolní Vítkovice/ postřehy a hodnocení: Jana Vyskotová
Druhý největší tuzemský festival každý rok přiveze úžasná jména, zajistí skvělý zážitek a nešetří omamující atmosférou. Letos se představili například Sigur Rós, The XX nebo The Knife. Festival už nyní spustil předprodej na příští ročník a to bez jediného jména. ‚Coloursy‘ mají zkrátka takové jméno, že tenhle krok si organizátoři mohou bez rozpaků dovolit.
Nejsilnější hudební moment: koncert Dhafera Youssefa a Botanica.
Hudební objev: kapela Poletíme a Acoustic Africa
Hudební zklamání: nebylo žádné, asi jsem si dobře vybrala
Co vylepšit do příštího roku: ještě více snížit prašnost v celém areálu (asi častěji kropit), jedná
se o průmyslovou zónu, tak to asi bude problém.

Folkové prázdniny
20. – 27. července/ Náměšť nad Oslavou/ postřehy a hodnocení: Marek Kamínek
Neobyčejný hudební festival, trvající celých osm dní, dává značný prostor i výtvarnému či tanečnímu vyžití. Hudební program má každý den své téma s mnoha zahraničními. Letos si zahráli například Eliza Carthy, Lorin Sklamberg či Tim Eriksen. Akce se v létě uskutečnila po 28., což je úctyhodný ‚věk‘.
Nejsilnější hudební moment: Nu te fermare (kapela: Canzoniere Grecanico Salentino)
Hudební objev: Sam Lee and Friends
Hudební zklamání: žádné
Co vylepšit do příštího roku: Chybí přehledná mapa, na které by byly vyznačeny místa s probíhajícími workshopy, přednáškami i koncerty, doplňující hlavní scénu v zámeckém areálu. Nového návštěvníka může tolik míst a aktivit snadno zmást a to vede ke špatné orientaci v programu.


Benátská noc
25. – 28. července / Vesec u Liberce / postřehy a hodnocení: Martina Černá
21. ročník spíše rockově zaměřené akce každý rok přivítá úctyhodný počet návštěvníků a zajímavé hosty. Letos jimi hlavně byli Nightwish a Sabaton. Akce se před dvěma lety přestěhovala z Malé Skály do lyžařského areálu Vesec a v novém domově se rozhodně dobře zabydlela.
Nejsilnější hudební moment: BSP – Země vzdálená
Hudební objev: britská oldschoolová skupina James
Hudební zklamání: neuskutečněné koncerty
Co vylepšit do příštího roku: komunikaci s návštěvníky

Holanský pulec
26. – 27. července / Holany u České Lípy/ postřehy a hodnocení: Radka Mothejzíková
4. ročník folkového a country festivalu sice patří k regionálním akcím, ale nachází si velkou oblibu. Letošní hlavní hvězdou dvoudenního ‚kytarového brnkání‘ byla legenda českého folku Wabi Daněk.
Nejsilnější hudební moment: Miloš Dvořáček vystupující s Wabi Daňkem - úžasné sólo na kytaru
Hudební objev: skupina Marod
Hudební zklamání: naštěstí žádné
Co vylepšit do příštího roku: ozvučení a moderování

Beseda u bigbítu
2. – 3. srpna/ Tasov/ postřehy a hodnocení: Pavlína Jiráková
Festival s podtitulem „..kultura z jiného světa“ vyniká pestrou dramaturgií a zajímavým programem. Vystupují zde čeští účinkující i zahraniční hosté například z Polska, Maďarska či Slovenska. Akce se koná ve slováckém Tasově a letos proběh už jednadvacátý ročník.
Nejsilnější hudební moment: koncert Midi Lidi
Hudební objev: The Maggie’s Marshmallows
Hudební zklamání: nekonalo se
Co vylepšit do příštího roku: více cisteren s pitnou vodou

Open air festival
8. – 10. srpna / Letiště Panenský Týnec/ postřehy a hodnocení: Martina Černá
Poměrně mladý, žánrově nevyhraněný festival letos vsadil na méně mainstreamové obsazení. Headliners byli Skunk Anansie a britské elektronické duo UNDERWORLD. Nečekaným ‚návštěvníkem‘ bylo i značně nepříznivé počasí a tak se OAF řadí letos k akcím, kterým nebe nepřálo.
Nejsilnější hudební moment: show UNDERWORLD
Hudební objev: žádný
Hudební zklamání: prapodivné nazvučení Vypsané Fixy
Co vylepšit do příštího roku: objednat lepší počasí:)

Zdroj foto: Klára Mothejzíková


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Krádeže času Jany Eichler-Ruské

chimeara jana perexMnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možn...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Literatura

Prdlé pohádky moc moudrosti nepobraly

prdlepohadky perexNemůžu s nadšením říct, že se mi něco líbí, když vlastně vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Ani v nejmenším se nechci dotknout autorů, i když se to asi právě děje. Vím, že si dali práci, aby ty příběhy vymysleli, stálo je to spoustu...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

VÁCLAV KRŠKA A (NEJEN) FILMOVÝ ODKAZ

osudova nesmelost200Režisér Václav Krška (1900-1969) patří mezi české režiséry, kteří zůstávají ve stínu svých slavnějších kolegů. Je uznáván jako průkopník poetických či lyrických výpovědí, jenž měl tu smůlu, že svého uměleckého vrcholu dosáhl v...