Zakladatel a ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš vybral skutečné hudební skvosty

Zakladatel a ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš vybral skutečné hudební skvosty

Tisk

Již dvanáctým rokem se na severu Čech - v České Lípě, okolních obcích a dokonce i kousek za hranicemi, koná Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Letošní zahajovací koncert otevře pomyslné brány festivalu již 20.září vystoupením houslového virtuosa Václava Hudečka a komorního souboru Barocco sempre giovane.

 

Více prostoru dostala v tomto roce i představení pro ty nejmenší posluchače a diváky.
Divadlo Krapet přijede 25. září s Kocourem Modroočkem, divadelní adaptací slavné dětské knížky Josefa Koláře a bude vyprávět o kotěti Modroočkovi, které sbírá první zkušenosti, pozoruje svět zvířat i lidí a poznává, jak je zajímavý, trochu krutý, ale především krásný. 

Královéhradecký dětský sbor Jitro vystoupí s programy V dobrým sme se sešli a Proč bychom se netěšili. Jejich první koncert proběhne v Novém Oldřichově a druhý v obci Großschönau ležící v Horní Lužici na řece Mandavě, přímo na hranicích s Českou republikou, nedaleko českého města Varnsdorf. Sbor působící ve městě Hradec Králové (od r. 1973) řídí od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který během dvou let uplatnil dlouhodobé sborové zkušenosti, studium pedagogiky a psychologie přivedl Jitro k opakovanému vítězství na národní soutěži v Olomouci (Zlatá palma - 1979, Zlatý vavřín - 1980).

lipa5

Diváci v České Lípě nemají běžně tolik příležitostí zhlédnout nějaký balet - místní divadlo nemá potenciál k nastudování některého z baletů a ani návštěvy baletních souborů nebývají příliš časté. I proto bude asi hojná účast divadelního záznamu 3D baletu Louskáček a Vystoupení Pražského komorního baletu se třemi krátkými představeními Nevyřčené ticho, Hádej kolik je hvězd a Mono No Aware.

lipa2

Dále festival hostí oblíbené interprety, z nichž někteří již do České Lípy zavítají poněkolikáté. Patří mezi ně Iva Bittová, Dagmar Pecková, Ondřej Havelka s Melody Makers, Schola Gregoriana Pragensis. Jsou však přichystány i nové hudební lahůdky, protože cílem pořadatelů je vytvořit dokonalou mozaiku a harmonický celek.
Kompletní program naleznete zde: http://lipamusica.cz/cs/program-vstupenky
Distribuce vstupenek MHF Lípa Musica je realizována prostřednictvím rezervačního systému Colosseum společnosti Perfect System.
Na koncerty v místech vzdálenějších od České Lípy jsou organizovány svozy festivalovým autobusem zdarma - při vstupu do autobusu je však třeba se prokázat platnou vstupenkou na daný koncert a rezervovat si své místo. Více informací zde: http://lipamusica.cz/doprava-festivalovym-autobusem

Od 20. září do 26. října se tedy bude v kulturních stáncích České Lípy, vybraných sakrálních stavbách s dobrou akustikou a geniem loci v okolních městech a obcích ladit, hrát, zpívat a tančit.
Uši i oči posluchačů si jistě přijdou na své a díky emocím, které s sebou hudba přináší, se povzneseme do hladin, kde důležitý je právě jen okamžitý prožitek a pocit radosti a štěstí.


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s jednou ze zručných umělkyň sesterského dua Malypetrovy!

malypa perexVytvořit šperk, který svými vlastnostmi bude odpovídat představám potenciálních zákazníků, to není jen tak. Chce to nemalou dávku šikovnosti a trpělivosti, bez toho se zkrátka příkladný výrobce prostě neobejde.  O tom by mohla říct své J...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Mimi Thorisson: Francouzská venkovská kuchyně

francouzska kuchyne200Příhody z vesnic na vinicích a recepty na excelentní jídla, která z jedné poloviny chutnají díky kvalitním a vyzrálým surovinám, a z druhé poloviny díky nadšeným lidem, kteří je s láskou a vášní připravují. Všechno v samot...

Divadlo

Kulturní centrum Vzlet uvádí celovečerní divadelní inscenaci Příchozí, která tematizuje život lidí s tělesným postižením

Příchozí perexCelovečerní divadelní inscenace Příchozí, kterou v dnešní premiéře uvedlo kulturní centrum Vzlet, propojuje na jevišti lidi s tělesným postižením s herci. Podává téma života s handicapem jako silnou metaforu pro setkávání s čímkoliv novým,...

Film

Horký letní den s aktéry filmu Tajemství a smysl života

tajemstvi zivota a smysl 200Píše se sobota 3. srpna roku 2013. Budím se v časných hodinách, celý natěšený, že dnes strávím příjemné dopoledne/odpoledne s herci áčkového formátu na place natáčení filmu Tajemství a smysl života