Rock for People uvádí: 30 Seconds to Mars

Rock for People uvádí: 30 Seconds to Mars

Tisk

rock for people 30 seconds to mars 200Temné, silné, odvážné, s neskutečným vnitřním odhodláním a podmanivými texty. To jsou 30 Seconds to Mars. Provokativní, lehce skandální i nepochopení. V lidech vyvolávají ohromnou škálu emocí, dělí je na dva tábory. Zapřisáhlý fanoušek versus nezlomný odpůrce, jehož nelze o kvalitách této kapely přesvědčit. Mnoho mezi tím neexistuje, přesto ale tahle kapela už je pevně zapsaná v dějinách soudobé hudby a současné generaci se její jméno z hlavy jen tak nevypaří.

 

Kapelu před patnácti lety v Los Angeles založili bratři Jared a Shannon Leto. První jmenovaný se dostal do povědomí díky hlavní roli v dnes už kultovním snímku Requiem for a dream a dodnes se označuje zároveň i jako herec. Ačkoliv název seskupení na první pohled evokuje vesmír, Jared se již na začátku působení kapely vyjádřil k tomu, že skutečná podstata pojmenování má málo co do činění s vesmírem, ale spíše s jejich pojetím hudby a myšlenkou na to, že vše je šílené a rychlé, tady a teď.

Partička, která za svou modlu inspirací považuje Pink Floyd, si už od začátku působení zakládá na úzkém kontaktu s fanoušky. Především proto mohl vzniknout specifický fanklub The Echelon, na jehož počest byla pojmenována i jedna z písní. Za podpory kapely se věnuje i problematice ekologie a živelným katastrofám. Kapela si ovšem ekologické problémy bere k srdci i ve svých textech, kam se snaží ‚propašovat‘ poselství mladým generacím. Zejména pak ve druhé studiovce A Beautiful Lie a stejnojmenném songu, jehož klip se natáčel zhruba 320 km od polárního kruhu. Toto album ale v sobě skýtá i další zajímavost. Neplánovaně se totiž dostalo na svět předčasně a v rámci marketingu a propagace ho kapela po úniku doplnila dvěma bonusy, Battle of One a Hunter (cover písně od Björk), a do dvanácti kusů umístila zlaté lístky, které nálezce opravňují ke vstupům na jakýkoliv jejich koncert zdarma, včetně prohlídky zákulisí. Šťastlivci mají určitě z čeho vybírat, jelikož tahle partička má zápis v Guinessově knize rekordů za nejdelší koncertní turné rockové kapely. Odehrály 309 koncertních show zhruba za dva roky.

Do počátku letošního roku jim tři studiová alba vynesla řadu hudebních ocenění i nominací a neskutečné počty prodaných nosičů po celém světě. Jejich dekadentní videoklipy mají na kanálu YouTube několik milionů zhlédnutí a obvykle značně rozbouřené diskuze pod nimi. Když loni na jaře magazín Rolling Stone přinesl první zmínku o chystaném čtvrtém studiovém albu Love, Lust, Faith and Dreams, fanoušci zajásali. A český fanoušek? Jásá dvakrát, 30 Seconds to Mars se 2. července postaví na podium na největším českém festivalu Rock for People!

rock for people 30 seconds to mars3

Co přesně stojí za úspěchem kalifornské trojice kluků, která se vydala před patnácti lety hudebním směrem, který zrovna začal vzkvétat? Nezpochybnitelné kouzlo (zejména pro slečny náctileté) frontmana a zpěváka Jareda Leto? Odhodlané, leč temné texty, s výzvami, s bojovností mezi řádky? Těžko najít přesně onen bod, označit ho a zakroužkovat. Nepopiratelné charisma a sex appeal všech členů kapely se staví do opozice pěveckých kvalit Jareda, úžasná poselství vysílána k mladým generacím zase proti značně rozporuplným hudebním kritikám odborníků. Ti si berou na paškál nejen zmíněné poslední album (horká novinka vyšla 17. května), ale právě i koncertní vystoupení, která jsou označována nejrůznějšími synonymy slova ‚katastrofa‘. Čeští fanoušci jsou ale přesto oznámením tohoto hosta na Rock for People naprosto nadšeni. Ačkoliv se nejedná o jejich první vystoupení u nás (například červen 2007 jako předkapela Linkin Park či 19. 3. 2010 Incheba Arena Praha), nadšení je ohromné. Pravděpodobně se 30 Seconds to Mars za bezchybnou koncertní kapelu označit nedají. Jak moc se Jared Leto bude prát s hlasivkami a falešnými tóny nechme do Hradce Králové. Co už ale je teď jisté, je zážitek. Doufejme, že pozitivní a silný!

30 Seconds to Mars
Kapela: Jared Leto (zpěv, kytara, skladatel), Shannon Leto (bicí, Perkuse), Tomo Milicevic (kytara, klávesy)
Discography: studiová alba: 30 Seconds to Mars (2002), A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009), Love, Lust, Faith and Dreams (2013) speciální edice: AOL Sessions Undercover (2007), To the Edge of the Earth (2008), MTV Unplugged: 30 Seconds to Mars (2011)
Žánr: Progressive metal, altenative rock, emo, screamo, space rock, synthrock
Rock for People: 2. Července 2013

rock for people 30 seconds to mars2
Zdroj foto: rockforpeople.cz, Facebook Thirty Seconds To Mars


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je třeba věřit, že události plynou tak, jak mají, říká herec Jiří Bartoň

barton perDesítky postav má na svém kontě herec Jiří Bartoň, který si zahrál jak v kamenných divadlech, tak na alternativních scénách. Přitom je zajímavé, že se uplatnil nejen v činoherních, ale třeba ve vyloženě muzikálových rolích a že má ve svém r...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Pozor: Za dveřmi tma

za dvermi tma 200V červnu vydalo nakladatelství Metafora debutový román Anne Bayleyové Za dveřmi tma, ve kterém odhalíte odvrácenou tvář na první pohled spořádaného a bohabojného amerického maloměsta. A to, co se uvidíte, se vám líbit rozhodně nebude!<...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

V pražské Lucerně začne ve čtvrtek 26. října 12. ročník Festivalu argentinského filmu

cine argentino 200Velvyslanectví Argentinské republiky ve spolupráci s pražským kinem Lucerna pořádá letos již 12. ročník Festivalu argentinského filmu Cine Argentino. Uskuteční se ve dnech 26. - 30. října 2023 v Paláci Lucerna.

...