Křest knihy Luboše Nečase „Marta Kubišová“ aneb když autor „Modlitbu pro Martu“ rozdrtil
Banner

Křest knihy Luboše Nečase „Marta Kubišová“ aneb když autor „Modlitbu pro Martu“ rozdrtil

Tisk

lubos necas marta kubisovaV pražském Divadle Ungelt jsme se 29. listopadu 2012 zúčastnili křtu knihy s transparentním názvem „Marta Kubišová“. Kromě usměvavé protagonistky Marty K. jsme mohli obdivovat kmotry a kmotřičky knižní novinky jako blonďatou dlouhovlásku herečku Chantall Poullain, něžnou zpěvačku a textařku Hanu Zagorovou, herce Jana Potměšila jako vždy dobře naloženého, ale také tmavovlasou dceru Marty Kubišové Kateřinu Moravcovou a samozřejmě Milana Heina, rodinného přítele a nepokrevního bratra Marty K. a majitele Divadla Ungelt (Kamenná scéna/ Letní scéna). Role moderátora celé akce se ujal sám autor knihy (textař, novinář, redaktor, editor, šéfredaktor, scenárista, autor námětů i dramaturg pro CME) Luboš Nečas.

Autor a novinář Luboš Nečas vyjádřil nelíčenou velkou radost, že jsme se sešli, že knížka spatřila konečně světlo světa jako kamínek k naší další radosti nad Martou Kubišovou. Ta totiž slavila své narozeniny právě při křtu desky „MODI“ Lucie Bílé ve dnech 31. října 2012 a v té době převzala francouzský Řád čestné legie, kterým se mohou pyšnit jako František Kupka, Václav Havel a Milan Kundera.

Když „Modlitbu“rozdrtíme

Jak se nám svěřila Marta Kubišová, další knihu si napíše už sama, že už přece má na svém stole pořád tu první kapitolu, že její dceru Kačenku mrzí, že Marta v těch těžkých letech neemigrovala do Francie. Notným překvapením křtu byl návrh autora knihy, abychom autobiografickou knihu šampaňským nepolévali, a tak ji neumatlali, a protože kladivem rozdrtil „Modlitbu“ (jako osud drtil Martu před sametem). Chvilku jsme moc to nechápali, až když Luboš Nečas vzal do ruky bílou misku s černou drtí ze staré singl vinylové desky „Modlitba pro Martu“, tak nám konečně svitlo. Dobrej fór?! A tou drtí jsme pak knihu pokřtili. Ještě předtím Marta Kubišová políbila vnitřní bílou stranu z pokřtívané knihy a my jsme ihned spatřili nefalšovaný otisk rtů Marty Kubišové, o který si vyžádala do knihy, kterou jí darovalo vydavatelství, ještě sama paní Hana Zagorová. Naštěstí zůstalo jen u těch dvou knih, Marta nemusela olibovat všechny ostatní knihy svých kmotrů a kmotřiček. Možná by to ani nešlo, záleží na tom, jak by paní Marta K. měla trvanlivou rtěnku. Marta Kubišová pokřtěný výtisk schovala pro svého bratra Jana pobývajícího v současné době v Kanadě.

lubos necas marta kubisova

6 CD „Zlatá šedesátá“

Držitelka tří Zlatých slavíků, členka tria Golden Kids a signatářka a mluvčí Charty 77 měla komunistickým režimem dvě desítky let zakázáno veřejně zpívat. Přestože do doby, než jí komunistický režim zakázal vystupovat, stačila vydat pouze jedno album Songy a balady, vydala letos narozeninový projekt šesti CD s názvem „Zlatá šedesátá“ se skladbami z let 1963 až 1978. Zpěvačka, která se po dlouhé době zákazů objevila před lidmi v prosinci 1988 na demonstraci k výročí vyhlášení Deklarace lidských práv, je respektována nejen pro svůj hlas, ale i občanské postoje.

lubos necas marta kubisova

Marta Kubišová snad už plakat nechce

"Myslíte, že by mi nějak pomohlo, kdybych byla bolestínská a litovala se? Vždyť tím nikdo z nás nikdy nic nevyřešil, ani to člověka nikam neposune. Těch dvacet let je prostě jednou provždy v nenávratnu. Pryč, a jako by snad ani nebyly - jede se dál. Řekla bych dokonce, že mi ten nepříliš pozitivní dvacetiletý hlasový klid leccos dal," říká v biografické publikaci vydavatelství XYZ Kubišová.

lubos necas marta kubisova

Popis svého dramatického osudu podává sama zpěvačka. Od prvního listopadového dne roku 1942, kdy přišla v Českých Budějovicích na svět, v krátkých záblescích vzpomínek postupuje přes šťastné chvíle dětství a první kontakt s hudbou, obtížný vstup do života, kdy nemohla studovat vysněnou medicínu, až k prvnímu angažmá v pardubickém Stop divadle. Popisuje vzlety, pády i překvapení v podobě návratu k profesi po roce 1989.

"Marta je jediná tuzemská zpěvačka, se kterou si přeji nazpívat duet. Jsem ráda, že mohu být na křtu knihy tak čistého člověka," uvedla Hana Zagorová.

lubos necas marta kubisova

O Divadle Ungelt

Pražské Divadlo Ungelt je komorní scénou pro necelou stovku diváků. Zaměřuje se na hry pro dvě až čtyři postavy, nabízející výjimečné příležitosti výjimečným hercům. Za čtrnáct let své existence si divadlo vydobylo nezaměnitelné místo na mapě divadelní Prahy. Divadlo je součástí stejnojmenného areálu v srdci Prahy. Ungelt, nebo též Týnský dvůr, byl od 11. století opevněným kupeckým dvorem. Soukromé Divadlo Ungelt bylo slavnostně otevřeno 2. října 1995 panem Milošem Kopeckým, který divadlu daroval své oblíbené otáčivé křeslo.

Ceny Thálie jsou v klubu vystaveny

Již 3x získali herci Divadla Ungelt nejprestižnější české divadelní ocenění - Cenu Thálie. V roce 1997 ji obdržela Alena Vránová za roli Gertrudy Matthews ve hře „Bouřlivé jaro“, v roce 2001 Marta Kubišová za své účinkování v muzikálu Andrew Lloyd Webbera „Líp se loučí v neděli“ a v roce 2006 Vilma Cibulková (už nehraje v Divadle Ungelt) za roli slečny Fischerové v představení „Picasso“. Na Cenu Thálie byli nominováni i František Němec za roli sira Cecila ve hře „Ledňáček“, Vendula Křížová za titulní roli ve hře“Sylvie“, Richard Krajčo za ztvárnění postavy Richieho ve hře „Láska a porozumění“ a Milan Kňažko za roli Pabla Picassa ve hře „Picasso“. František Němec za roli sira Cecila ve hře „Ledňáček“ získal Cenu Sazky a Společnosti Divadelních novin za nejlepší herecký výkon v sezóně 2007/2008. Od roku 2005 uvádí Divadlo Ungelt během léta svá představení na Letní scéně Divadla Ungelt pod otevřeným nebem na hradčanském Novém Světě.

lubos necas marta kubisova

Divadelní klub

V unikátních románských sklepních prostorech z 11. století si můžeme v Divadelním klubu poklábosit i občerstvit se. Zajímavostí klubu je, že veškeré židle, na které si sedáme, jsou darované význačnými osobností českého společenského a kulturního života. Klub otvíráme v hrací dny od 17 do 24 hodin. Po 18. hodině pro diváky večerního představení klub rezervujeme.

Dárci židlí v abecedním pořadí

Zlata ADAMOVSKÁ, Jitka ASTEROVÁ, Norbert AUERBACH, Jiří BARTOŠKA, Prof. MUDr. Vladimír BENEŠ, DrSc., Martin BEZOUŠKA, Lucie BÍLÁ, Ing. Michal BORGES, Jana BREJCHOVÁ, Tereza BRODSKÁ, Hana BUREŠOVÁ, Zuzana BYDŽOVSKÁ a Miroslav ETZLER, Aleš CIBULKA, Vilma CIBULKOVÁ, COMMERZBANK, Martina DELIŠOVÁ, Magdalena DIETLOVÁ a Dr. Milan SLÁDEK, Michal DOČEKAL, Zeno DOSTÁL, Jaromír DULAVA, Josef DVOŘÁK, Helena DVOŘÁKOVÁ, Monika ELŠÍKOVÁ, Fero FENIČ, Ladislav FIALKA, Květa FIALOVÁ, pes FILIP, Ing. Jan FISCHER CSc., Jefim FIŠTEJN, MUDr. Alfred GEBHARD, Václav HAUPT, Dagmar a Václav HAVLOVI, Bohumila a Walter HEINOVI, Šárka HEJNOVÁ, Ljuba HERMANOVÁ, Hana a Karel HEŘMÁNKOVI, MUDr. Radkin HONZÁK, Prof. MUDr. Cyril HÖSCHL, DrSc., FRCPsych. PhDr. Slavomil Hubálek, Eva a Václav HUDEČKOVI, František HUSÁK, Vítězslav JANDÁK, Nina JIRÁNKOVÁ,MUDr. Milan JIRÁSEK, Jiří JUST, PhDr. Vladimír JURAČKA, Ivan KLÁNSKÝ, Jan KANZELSBERGER, Dušan KLEIN, Milan KŇAŽKO, Miloš KOPECKÝ, Petr KOSTKA, Ing. Martin KRAFL, Richard KRAJČO, Pavel KŘÍŽ, JUDr. Tomáš KRAUS, Vendula KŘÍŽOVÁ, Marta KUBIŠOVÁ, Jiří LÁBUS, Pavel LIŠKA, Radovan LUKAVSKÝ, Jana MALÁ, Dana a Petr MALÁSKOVI, Zuzana a Matěj MINÁČOVI, Jitka MOLAVCOVÁ, Otakar MOTEJL, Petr MOTLOCH, Kamila MOUČKOVÁ, Ladislav MRKVIČKA, Jiří MUCHA, Světlana NÁLEPKOVÁ, Václav NECKÁŘ, Luděk NEKUDA, Jitka NĚMCOVÁ, František NĚMEC, Mathilde NOSTITZ, Ota ORNEST, Jeňýk PACÁK, Irena PAVLÁSKOVÁ, Halina PAWLOWSKÁ, Mgr. Robert PERGL, Libor PEŠEK, Prof. MUDr. Jan PIRK, Dr.Sc., Viktor POLESNÝ, Václav POSTRÁNECKÝ, Chantal POULLAIN, Michal PROKOP, Jindřich POLÁK, Vlasta PRŮCHOVÁ-HAMMEROVÁ, Vlastimil RIEDL, Pražská realitní kancelář ROYAL – Ing. Jaroslav Košťál, Linda RYBOVÁ, Alena SCHÄFEROVÁ, Jiří SCHMITZER, Jan a Libuše SCHNEIDEROVI, Vladimír a Petr SÍSOVI, Jan SKALICKÝ, Marta SKARLANDTOVÁ, Tomáš SLÁMA, Ladislav SMOČEK, Jiří STACH, Simona STAŠOVÁ, Jiří SUCHÝ, Jiří SVOBODA, Dana SYSLOVÁ, Petr ŠTĚPÁNEK, Jana ŠTĚPÁNKOVÁ, Karel ŠTOLBA, David ŠVEHLÍK, Libuše ŠVORMOVÁ, Jan TEPLÝ, Pavel TIGRID, TON a.s., TRICO, Vilém UDATNÝ, Milan UHDE, Marta VANČUROVÁ, Eva URBANOVÁ, Petra a Josef VAVROUŠKOVI, Ondřej VETCHÝ, Pavel VĚTROVEC, Oldřich VÍZNER, Alena VRÁNOVÁ, Pavel VRBA, Petr WEIGL, PhDr. Petr WEISS, Anna WETLINSKÁ, Valérie ZAWADSKÁ, Zdeněk ZDENĚK, Stanislav ZINDULKA

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Hitmaker Hellmut Sickel, ex manžel Heleny Vondráčkové, se vrací na českou pop scénu

hellmut200Zatímco v osmdesátých letech komponoval především pro svou tehdejší manželku Helenu Vondráčkovou a po jejich rozvodu se na dlouhá léta z české pop scény vytratil, letos se Hellmut Sickel vrací. Pro debutové album zpívajícího textaře Vladyho Gryce zk...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.


Divadlo

Kateřina Tučková připomíná osud Vítězslavy Kaprálové

vitka200Od románové tvorby si Kateřina Tučková „odskočila" k divadlu a brněnský Host nedávno vydal knižně její scénář ke hře Vitka, uvedenou brněnským Divadlem Husa na provázku. Které  jiné město u nás by také mělo inscenovat osud brněnské rodačky Vítězslavy Kaprálové, jejíž hudebn...

Film

Za čtyři týdny začíná 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice. Festival nese téma hranice

Millennium MamboOd 25. do 27. srpna proběhne 23. ročník Filmového festivalu Litoměřice – FIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve t...