75letý Pavel Bobek se může životu dál smát

75letý Pavel Bobek se může životu dál smát

pavel bobek„Cítím se naštěstí dobře,“ řekl zpěvák Pavel Bobek v neděli 7. října 2012 v úvodu svého narozeninového koncertu v pražském divadle ABC. Po vzoru své slavné písničky naštěstí nebere život, navzdory zdravotním problémům, nijak tragicky.

 

Přestože nedávno pětasedmdesátiletého (16. září 1937) zpěváka české country Pavla Bobka už delší dobu pronásledují zdravotní potíže, tentokrát bylo vidět, že mu zpívání před sálem plným nadšeného tleskajícího publika jednoznačně svědčí.

Život je kruh

Koncert z cyklu Hudebních legend, který natáčela Česká televize, se vydařil. Úvodní slovo obstaral moderátor a herec Vladimír Čech, po přestávce došlo jeho prostřednictvím i na několik diváckých dotazů pro oslavence. Zazněly klasické, lety prověřené hity včetně úvodní písně „Má dívka N“, kterou Bobek pravidelně zahajuje svá vystoupení, i některé nové skladby z posledních dvou CD Víc nehledám (natočeného jako pocta bardovi americké country hudby Johnnymu Cashovi) a nejnovějšího nazvaného Kruhy. Sám zpěvák také velmi trefně poznamenal, že všechno v životě se odvíjí v kruzích.

pavel bobek

Country šansoniér

„Můj hlas stařecky zhrubl,“ dodal sice během vystoupení Bobek, ale je vidět, že přes všechny problémy, které život přináší, se umí přenést s neuvěřitelnou noblesou a pokorou. Ostatně, je pochopitelné, že zpěvák neuzpívá totéž v pětačtyřiceti i v pětasedmdesáti letech. Na naší hudební scéně se ale Bobek pohybuje už úctyhodné půlstoletí a odžitá léta rozhodně nejsou v jeho případě na škodu. Svým projevem připomíná francouzské šansoniéry, kteří už mají něco za sebou, a právě v tom spočívá neopakovatelnost jejich hlasu.

Tiché namlouvání písniček

Velkým plusem pro Bobkovu kariéru v posledních letech je doprovodná kapela Malina band. Skvělí muzikanti pocházející z Druhé trávy Roberta Křesťana mají vzácnou schopnost sloužit písním a zpěvákovi a nedrat se do popředí, byť by na to muzikantsky měli. A to je dobře. Bobek si navíc během svého hudebního působení vytvořil pověst člověka, který podle moderátora Čecha kolem každé písničky „dlouze chodí a namlouvá si ji“. Umí tak dokonale vycítit, co mu přesně bude sedět a navíc si vybírá ty nejlepší spolupracovníky nejenom hudební (v minulosti Country beat Jiřího Brabce), ale i textařské: stačí připomenout Jiřího Grossmanna, Vladimíra Poštulku, Michaela Žantovského nebo Pavla Vrbu.

pavel bobek

Přišel i Gott

Protože šlo o narozeninový koncert, nechyběli na něm hosté a gratulanti. Slavný duet „S tím blázen si nic nezačínej“ zazpívala s Pavlem Bobkem nestárnoucí Marie Rottrová. V dalších skladbách z nových alb mu vypomohly zpěvačky Pavlína Jíšová, Svatava Štěpánková a Katka García. Několik písniček ze svého repertoáru zazpíval i Robert Křesťan, který hudbu prožívá do poslední noty, což je na něm i z povzdálí vidět. V závěru nechyběl ani Karel Gott, který ovšem nepřišel zpívat, ale popřát oslavenci.

Zdroj foto: pavelbobek.cz a Yellow Pro


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...


Literatura

Cesta za žlutým trikotem přes mrtvoly

CernyTrikot 200V nakladatelství Kniha Zlín vyšel v červnu thriller z prostředí Tour de France s názvem Černý trikot. Nemusíte šlapat do pedálů, ale do stránek byste mohli.

 

...

Divadlo

Filozof k smíchu, filozof k zamyšlení

200divV pražském Divadle Palace uvedli v říjnu komedii hru E. E. Schmitta Heslo morálka. Komedie současného francouzského dramatika a spisovatele, narozeného ve Francii a žijícího v Belgii, je popisem událostí jednoho dne v životě známého francouzského encyklope...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...