75letý Pavel Bobek se může životu dál smát

75letý Pavel Bobek se může životu dál smát

Tisk

pavel bobek„Cítím se naštěstí dobře,“ řekl zpěvák Pavel Bobek v neděli 7. října 2012 v úvodu svého narozeninového koncertu v pražském divadle ABC. Po vzoru své slavné písničky naštěstí nebere život, navzdory zdravotním problémům, nijak tragicky.

 

Přestože nedávno pětasedmdesátiletého (16. září 1937) zpěváka české country Pavla Bobka už delší dobu pronásledují zdravotní potíže, tentokrát bylo vidět, že mu zpívání před sálem plným nadšeného tleskajícího publika jednoznačně svědčí.

Život je kruh

Koncert z cyklu Hudebních legend, který natáčela Česká televize, se vydařil. Úvodní slovo obstaral moderátor a herec Vladimír Čech, po přestávce došlo jeho prostřednictvím i na několik diváckých dotazů pro oslavence. Zazněly klasické, lety prověřené hity včetně úvodní písně „Má dívka N“, kterou Bobek pravidelně zahajuje svá vystoupení, i některé nové skladby z posledních dvou CD Víc nehledám (natočeného jako pocta bardovi americké country hudby Johnnymu Cashovi) a nejnovějšího nazvaného Kruhy. Sám zpěvák také velmi trefně poznamenal, že všechno v životě se odvíjí v kruzích.

pavel bobek

Country šansoniér

„Můj hlas stařecky zhrubl,“ dodal sice během vystoupení Bobek, ale je vidět, že přes všechny problémy, které život přináší, se umí přenést s neuvěřitelnou noblesou a pokorou. Ostatně, je pochopitelné, že zpěvák neuzpívá totéž v pětačtyřiceti i v pětasedmdesáti letech. Na naší hudební scéně se ale Bobek pohybuje už úctyhodné půlstoletí a odžitá léta rozhodně nejsou v jeho případě na škodu. Svým projevem připomíná francouzské šansoniéry, kteří už mají něco za sebou, a právě v tom spočívá neopakovatelnost jejich hlasu.

Tiché namlouvání písniček

Velkým plusem pro Bobkovu kariéru v posledních letech je doprovodná kapela Malina band. Skvělí muzikanti pocházející z Druhé trávy Roberta Křesťana mají vzácnou schopnost sloužit písním a zpěvákovi a nedrat se do popředí, byť by na to muzikantsky měli. A to je dobře. Bobek si navíc během svého hudebního působení vytvořil pověst člověka, který podle moderátora Čecha kolem každé písničky „dlouze chodí a namlouvá si ji“. Umí tak dokonale vycítit, co mu přesně bude sedět a navíc si vybírá ty nejlepší spolupracovníky nejenom hudební (v minulosti Country beat Jiřího Brabce), ale i textařské: stačí připomenout Jiřího Grossmanna, Vladimíra Poštulku, Michaela Žantovského nebo Pavla Vrbu.

pavel bobek

Přišel i Gott

Protože šlo o narozeninový koncert, nechyběli na něm hosté a gratulanti. Slavný duet „S tím blázen si nic nezačínej“ zazpívala s Pavlem Bobkem nestárnoucí Marie Rottrová. V dalších skladbách z nových alb mu vypomohly zpěvačky Pavlína Jíšová, Svatava Štěpánková a Katka García. Několik písniček ze svého repertoáru zazpíval i Robert Křesťan, který hudbu prožívá do poslední noty, což je na něm i z povzdálí vidět. V závěru nechyběl ani Karel Gott, který ovšem nepřišel zpívat, ale popřát oslavenci.

Zdroj foto: pavelbobek.cz a Yellow Pro


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Malou Marjánku nejvíce zajímalo, jestli mají v nebi skleničky

maji v nebi sklenicky 200Mají v nebi skleničky? Je název knihy, kterou napsala Martina Preissová a vydalo ji nakladatelství CPress. Pojďte do ní nahlédnout prostřednictvím této recenze.

 

...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Bez kalhot: spojení tance a nahých mužů funguje i na plátně

Jaký je asi svět striptérů? Jak vypadá jejich vystoupení na jevišti si dokáže představit asi každý. Jaký je ale život mužů, kteří se bez ostychu, za nějaký ten úplatek, svlékají, to už je pro většinu z nás větší záhada. Do této doby jsme si s tím mohli tak na...