18. Rock for People: den nultý
Kultura21.cz

18. Rock for People: den nultý

altUž je to tady! Začal festival, držící všechna ”nej”. Prý nejlepší, největší, nejpohodovější a…letos, zdá se, zatím i nejdeštivější. Osmnáctiny se většinou slaví tekoucími proudy alkoholu, na RFP ovšem proudy ”dešťovky”. Jak to vypadá, když v zahajovací den panuje počasí jako ze zlých snů pořadatelů i návštěvníků? Pořád vesele: ”Nemá náhodou někdo navíc holinky? Nutný! Vyměnim za flašku rumu!” (zoufalý hlas z davu).

Sto lidí se vydalo na festival cyklojízdou, vlakové linky zaznamenaly rekordní prodeje do cílové stanice Hradec Králové a počasí se ”rozhodlo”, že všem nedočkavcům, kterým bylo úterý určeno, pár věcí lehce zkomplikuje. Do stanového městečka se přijíždělo již v pondělí (přece jen se na akci vypravují lidé nejen z druhého konce republiky, ale i ze sousedních zemí) a samotný Festival park se otevřel následujícího dne ve dvě hodiny odpoledne. Ovšem hodinu předtím ČHMU pro Královéhradecký kraj vydal upozornění na velmi silné bouřky. Pracovníci stav vyhlásili minimálně do středečního rána. Pořadatelé pak ihned zveřejňovali na oficiálních stránkách festivalu rady a informace, jak lépe, a především bezpečněji, nesmlouvavé počasí překonat. Přesto ale přívalové deště o srážkách 60 mm/m2 za dvě hodiny několik věcí značně zkomplikovaly.

alt

Především programy na jednotlivých stage byly do jisté míry narušeny. Na všech místech pořadatelé dělali, co bylo v jejich silách. Vzhledem k tomu, že několikrát vypadl v celém areálu proud díky silné bouřce, extrémnímu dešti a krupobití, nebylo, bohužel, technicky možné, zachovat původní plánovaný harmonogram. Přesto se hrálo, sice se zpožděním, ale kapely i organizátoři se postupně snažili dohnat skluz. Například na Talent and Jam Stage Medvěd 009 začali řádit až po 23. hodině (tedy zhruba s hodinovým opožděním), přesto se ale dočkali stovek diváků a značně živého ”kotle”. Podobně na tom bylo i vystoupení  kultovní ska slovenské kapely Polemic, kde publikum skupinu neúnavně vyvolávalo čtyřicet minut, ale rozhodně to stálo za to. ”Kluci nikdy nezklamou,” smála se holčina z davu.

alt


Živo pak bylo v krytých prostorech, kde vládli DJ´s za pulty. Evropa 2 stage či Prima Cool talent se otřásaly v základech, a to nejen díky živým beatům, ale především díky tančícím davům. Stejně na tom byla i 24hodinová zóna před vstupem do samotného Festival parku, která nabízí ”střechu” nad hlavou. Zóna je umístěná před stanovým městečkem, kromě muziky se čepuje i pivo, alko koktejly nebo nealko nápoje. A tak i ve dvě ráno se tu schází neúnavní pařmeni, či noční sovy.

Všichni na jedné lodi

”Lidi ve stanovém městečku jsou naprosto perfektní, a vzhledem k šílenému počasí, co tu dnes bylo, jsme opravdu s pomocí všech přečkali,” jeden z facebookových statusů, který jen potvrzuje to, že lidi spojují nejen emoce pozitivní, ale i v potížích si dokážou pomoci. Kde kdo si vyměňuje informace, na sociálních sítích se to jen hemží odkazy, fotkami a aktuálními fakty o počasí. Kdo má dvě pláštěnky, o jednu se rád podělí. Holinky se půjčují těžko (a asi jen tak někdo dvoje neveze), takže někteří návštěvníci vítají nabídku RFP Merche, kde se vedle triček, plavek a dalšího zboží, prodávají i holinky. Kdo někdy zažil festival, který plave, tak moc dobře ví, že je to rázem nejhodnotnější část výbavy! A přímo tyhle festivalové jsou vystylované právě do designu fesťáku, takže pak kupujícím zůstane prima suvenýr.

alt

Asi každý, kdo se ukládal v úterý večer do spacáku, si opravdu přál, aby se vzbudil minimálně do sucha, v lepším případě do sluníčka. Každopádně, ať už bude počasí v dalších festivalových dnech jakékoliv, tak atmosféra rozhodně bude skvělá. A tohle je předpověď, která se nemýlí!

Zdroj foto: www.rockforpeople.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

„Mám prostě zvířata i kytky rád“, říká leader kapely KEKS Štěpán Kojan

Štěpán KojanKEKS je čtyřčlenná česká rocková hudební skupina. Kapela byla založena roku 1981, zprvu hráli pouze v okolí Benešova, nicméně v průběhu let se jejich působnost rozšířila. KEKS má poměrně stálé složení, čase...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Město světců a zlodějů přináší pohled na krutý život v Kongu

big mesto-svetcu-a-zlodeju-WHH-367552Město světců a zlodějů se stalo v minulém roce senzací na poli young adult. Tentokrát ovšem nečekejte žádné prvky fantasy, jak je tomu u tohoto žánru často běžné. Jedná se totiž ...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

Vítězný český snímek soutěže Jameson Done in 60 Seconds

altVítězný film, který bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále, je Vřískot Petra Černého.

 

...