Do hudobného sveta prichádza prvý samostatný album Martina Krížika s názvom Len tak si spievam

Do hudobného sveta prichádza prvý samostatný album Martina Krížika s názvom Len tak si spievam

Tisk

Brano200Známy interpret z viacerých úspešných formácií a skladateľ Martin Krížik celé svoje hudobné pôsobenie písal a nahrával skladby pre niekoho iného či v rámci niečoho. Tentokrát ide s kožou na trh sám a za seba s debutovým albumom Len tak si spievam. V skladbách otvára zaujímavé témy a hudobne vnáša vlastné rytmy, cítenie a inšpirácie viacerými hudobnými nástrojmi utvárané rokmi.

 

Album do svojej celistvej podoby dospel prirodzeným procesom počas pätnástich rokov. Prešiel si skutočne dlhým priebehom, pričom mnohé skladby vznikli už pred mnohými rokmi. „Dôležitý bol proces výberu, keďže tých piesní bolo asi tisíc. A všetko hity! Takže výber bol zložitý a ťažký,“ s úsmevom ozrejmuje Martin Krížik.

S albumom prichádza mnoho tém, textovo zväčša ťažších ideí, ale poslucháč si na ňom nájde aj veselšie uchopené skladby. Nejde však o bežné piesne ponímané o láske k žene, ale o láske k životu a nádeji s pozitívnou budúcnosťou. „Predstavujú moje intímne výpovede a niekoho môžu aj zaskočiť,“ hovorí Martin Krížik, autor textov aj hudby. Dva texty pre interpreta napísal aj Michal Neffe, ktorého s Martinom Krížikom spája dlhoročné priateľstvo, ale aj hudobná minulosť v hodnotnej formácii Bruno Benetton Free Band.

Dominantným nástrojom väčšiny piesní albumu je klavír, občas sa vyskytne rytmická sekcia, ale zato mnoho sláčikov. Svoje nezastupiteľné miesto má v skladbách aj lesný roh, ktorého hru vyštudoval Martin Krížik počas svojich študijných čias na Konzervatóriu v Bratislave. Album obsahuje desať skladieb a toľko vokálov, čo desať iných albumov dohromady.

Brano1

Samotné nahrávanie prebiehalo na štyroch miestach a bolo veľmi náročné z časového hľadiska. „Neposledná vďaka patrí Michalovi Neffemu, Michalovi Danielisovi, Martinovi Polákovi, Dominikovi Štofkovi, Miroslavovi Lahovi a Branislavovi Vartovníkovi. Títo ľudia sa podieľali na jeho vzniku, každý svojim nezameniteľným spôsobom,“ s úsmevom uzatvára Martin Krížik, tešiac sa na vydanie jednej dlhej hudobnej etapy svojho života.

Link na album: https://rukahore.ffm.to/martinkrizik_lentaksispievam

Spotify: https://open.spotify.com/album/6FjnW9Xp14EM14oPUwQxpp


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Představujeme Jumpboxing: „Cíl je jasný - zábavnou formou spojit radost a efektivitu.“

jumpboxing 200Jumpboxing je nový sport, který kombinuje kickbox se skákáním na trampolíně. Vyčerpávající výklad nám k němu podala jeho zakladatelka paní Zuzana Kubáňová. Nechte se nalákat na lekci jumboxingu!

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Síť aneb Co všechno se může stát, když vás zradí paměť zastřená kocovinou...

sit hakan nesserKdyž se Janek Mitter jednoho rána probudí s příšernou kocovinou, najde svou ženu Evu zavražděnou ve vaně. Sám si je téměř jistý, že jejím vrahem není, ale dokázat to nemůže. Večer před tím s manželkou flámovali a on si nedokáže na...

Divadlo

BRANICKÝ ZÁZRAK: Protančit se s lidmi bez domova zpátky k radosti ze života

branicky zazrak 200Humorná nadsázka, originální autorská hudba, hravá choreografie i netradiční pojetí společenských i ryze osobních témat. Nový divadelní muzikál Branický zázrak Jana Svěráka a Tomáše Kluse bude uveden hned na dvou divadelních scénách....

Film

Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

cernobyl 200Až se zanedlouho bude bilancovat filmový a seriálový rok 2019, ve výčtu toho nejlepšího se určitě u mnoha fanoušků a publicistů objeví minisérie Černobyl, která je koprodukcí televizí HBO a Sky. Přitom nejde o nijak strhujíc...