Musica Bohemica a Dagmar Pecková vystoupí v Praze na dvou vánočních koncertech Exaltatio

Musica Bohemica a Dagmar Pecková vystoupí v Praze na dvou vánočních koncertech Exaltatio

Tisk

vanocni koncert200V neděli 18. prosince a ve středu 21. prosince 2022 se uskuteční v kostele Šimona a Judy v Dušní ulici na Starém městě pražském dva výjimečné koncerty s názvem Exaltatio. Společně vystoupí Musica Bohemica pod vedením Jaroslava Krčka, Dagmar Pecková a mladý talentovaný tenorista Marek Žihla student pražské konzervatoře.

 

Dagmar Pecková začala s Musicou Bohemicou spolupracovat před čtyřmi lety, v roce 2018, vydáním prvního společného CD s názvem Nativitas, neboli Zrození. Jaroslav Krček vybral a zinstrumentoval vánoční písně staré Evropy jako oslavu zrození života, zrození dítěte, zrození nového lidského pokolení, zrození víry, která svou podstatou dobra získává lidstvo už víc než dva tisíce let. Tato výjimečná nahrávka se držela v žebříčku nejprodávanějšího CD Supraphonu plných deset týdnů (!) na prvním místě.

Druhé CD Exaltatio – Povýšení, pozvednutí syna Božího na nebesa, je opět složeno z předvánočních a vánočních zpěvů celého starého křesťanského světa. Vzniklo 2020, v době pandemie, kdy lidé pomalu začínali ztrácet víru v to dobré. To je i názor Dagmar Peckové, která tvrdí, že lidé by neměli nikdy ztrácet naději. Ani tehdy, ani dnes, v době války a energetické krize. K tomu nám vždy pomůže krásná píseň a modlitba nejenom v době adventní. Protože to přesně je posláním umění. Povznést člověka nad všední starost a popřemýšlet o povrchním světě.

"Musím zkonstatovat, že přítomnost pana Jaroslava Krčka ve mně při každém setkání vyvolá krásný pocit a dodá radost moji duši. Moudrost, životní zkušenost, temperament, profesionalita a absolutní “muzikant”, to jsou navýsost umělecké atributy. A spolupráce s takovým člověkem mě naplňuje absolutním blahem. Jaroslav Krček je mou životní i uměleckou inspirací," říká Dagmar Pecková.

vanocni koncert foto 1

Dost možná by mohlo čtenáře i zajímat, jak si mezinárodně proslulá diva řekla o spolupráci? Je to totiž velmi vtipná historka a věřte, že ji i Jaroslav Krček, hudební skladatel a umělecký šéf dnes už legendárního komorního hudebního souboru Musica Bohamica, rád vypravuje.

"Před přibližně pěti lety jsem byla pozvaná na koncert, kde jako host právě vystupoval Jaroslav Krček se svou Musicou Bohemicou," vzpomíná Dagmar Pecková. "Samozřejmě, že jsem tento ansámbl znala z koncertů, stejně tak, jako Jaroslava Krčka z režijní kabiny při přípravě mých nahrávek. Na koncert jsem přišla unavená a opravdu jsem si před vstupem do hlediště kladla otázku, jestli to nemám vzdát a raději si odpočinout. To se následně dělo bylo jako ve snu. Musica Bohemica hrála absolutně čistou intonací a svou rytmikou mě okamžitě probrala z letargie. Šéf Krček dirigoval, hrál na několik nástrojů, zpíval a dokonce jsem měla jednu chvíli pocit, že se vznáší. Po koncertě jsem vlítla do šatny pana Krčka jako torpédo a zvěstovala mu, že s ním natočím CD. Byl polonahý a měl co dělat, aby zakryl v tu chvíli to nejnutnější. Chvíli mi trvalo sehnat na produkci peníze, ale pak jsme nahrávali a byl to krásný pocit. Naše společné koncerty se po celé republice setkaly s maximálním úspěchem. Právě vánoční písně a koledy tak, jak jsou na obou nahrávkách, odpovídají nejvíce originalitě doby, ve kterých vznikaly. Ať už lidové popěvky, nebo písně renesanční a barokní. Je až neuvěřitelné, kolik krásných písní s vánoční a mariánskou tematikou v Evropě máme."

vanocni koncert foto 2

Tak jako tak jsou protagonisté rádi, že se letos v Praze opět společně objeví na dvou exluzivních koncertech a potěší tak jejich příznivce a posluchače vskutku krásnými a líbeznými písněmi. Vždyť co je pro předvánoční čas nejdůležitější. Shon a hysterie v přípravě svátků? Určitě ne. Zastavit se, zklidnit a zamyslet se nad koloběhem světa. A to se vám na jejich koncertě respektive obou koncertech v Praze zcela jistě podaří.

vanocni koncert foto3

Zdroj foto: archiv Dagmar Pecková a Jana Krištofovičová


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.Literatura

Válečná nevěsta Jiřího S. Kupky

valecnaNevesta perexUpoutávka na román Válečná nevěsta (Jiří S. Kupka) udává, že poznáme Londýn za druhé světové války v době bitvy o Anglii, útrapy obyvatel, potíže uprchlíků, lásku pod německými bo...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

Hodný dinosaurus, Špunt a jedno velké dobrodružství

Film Hoddinosaurus 200ný dinosaurus (2015) je bombasticky zpracované animované drama pro děti, kde v jednu chvíli trhají dinosauři na poli kukuřici, aby se vzápětí po řece přiřítila vlna tsunami.

...