Kalendář plný moravských písní a originálních obrazů
Banner

Kalendář plný moravských písní a originálních obrazů

Tisk

musica folklorica 200Originální poetika obrazů Františka Pavlici a um cimbálové Musiky Folkloriky se protíná v novém albu, hudebním kalendáři, nazvaném Rok na Slovácku.

 

 

Album Rok na Slovácku je zhudebněný malovaný kalendář Františka Pavlici na rok 2023. Nová nahrávka propojuje obrazy a písně slavného moravského regionu - Slovácka. Malíř František Pavlica se svojí neopakovatelnou poetikou vytvořil obrazy zachycující současný život a udržování moravských lidových tradic. Musica Folklorica sestavila a nahrála ke každému obrázku z kalendáře sadu písní. Vznikl tak originální kalendář, který předkládá unikátní vizuální i hudební odkaz jedinečného moravského regionu. Na nahrávce uslyší posluchači také Martina Hrbáče, Josefa Kútného, Martina Prachaře, Annu Pavlincovou, Veroniku Malatincovou, Sáru Slovákovou, dětský sbor, sbor sólistů a ženský sbor Oskoruša.

„Vytvořit tematické sady písní podle jednotlivých měsíců bylo přirozeným procesem kopírujícím lidové zvyky a události v běžném roce, reflektující smutek i radost, práci i odpočinek. Natočili jsme například sadu písní o malování, která je nepřímou vzpomínkou na návštěvu Augusta Rodina na Slovácku, rozverné taneční písně ve stylu antiMetoo a kalendářní rok uzavřeme tradičním vánočním vinšem, který se na Horňácku předává z generaci na generaci,“ dodává cimbalista Petr Pavlinec.

Musica Folklorica

Musica Folklorica (Miroslav Kolacia, Pavel Popelka - housle, Michal Uhříček - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál) dokáže svojí hrou jemně pohladit po duši i založit požár, vymknout se z obvyklých klišé a vydat se naprosto nečekaným směrem. Ačkoli jsou jejich doménou především originální autorské úpravy melodií z rodného Horňácka či z moravsko-slovenského pomezí, virtuozní hudebníci se nebojí ani odvážných crossoverových projektů, jako třeba propojení folkloru s metalem. Kapela nahrála více jak desítku alb, z nichž například nahrávka Dušan Holý & Musica Folklorica: Nejen zahrádečky, byla nominováno na žánrovou cenu Anděl 2015.

Musica Folklorica 3

František Pavlica

Narodil se v roce 1971, žije a tvoří v Hroznové Lhotě. Od roku 1986 je členem výtvarné skupiny klubu kultury v Uherském Hradišti, který v 80. letech vedl významný pedagog, teoretik a historik umění prof. Igor Zhoř z Brna. Ten měl bezesporu na mladého výtvarníka vliv, stejně jako v praktickém malování ho ovlivnily návštěvy u malíře Karla Benedíka z Veselí nad Moravou. František Pavlica každoročně organizuje v Hroznové Lhotě výstavy výtvarníků a také tzv. „vojšický plenér” se svými kamarády. V Římě vytvořil výzdobu vstupní haly poutního domu Velehrad, ve Strážnici mozaiku na Živnostenském domě. Ve své výtvarné činnosti se kromě malby věnuje grafickým technikám a jejím možnostem. A to nejenom jako výtvarník, ale i jako tiskař ve své litografické dílně v Hroznové Lhotě, kterou otevřel v roce 2010.

musica folklorica obalka

Umělec: Musica Folklorica a František Pavlica
Album: Rok na Slovácku
Datum vydání: 25.11.2022
Label: Indies Scope

Více informací: www.indies.eu


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ABRAXAS VÁS SVÝM KLIDEM V KLIDU NENECHAJÍ

ABRAXAS200Kapela Abraxas přichází s novým studiovým albem. Jmenuje se Klid! Opravdu s vykřičníkem. Je plné energie, skvělých melodií i textů. A samozřejmě i vtipu. Jak jsme na to ostatně u Abraxas zvyklí. Kromě toho skupina ostošest koncertuje – vloni odehrá...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

České dějiny očima psa

200lit„Co bylo, to bylo…“ tak začíná celý příběh našeho malého žlutého Psa s hnědými fleky. Nejspíš obyčejný, český oříšek. Obyčejný? Určitě ne, tento Pes prošel neobyčejnými dějinami Českého národa, vždy věrně po boku člověka. A nejenom to. Tento pes je v mno...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Madagaskar: Království lemurů 3D v IMAX

Madagaskar 200Tento 39minutový dokument o tvorech, kteří přežili i dinosaury, měl předpremiéru v pražském Cinema City Flora IMAX ve středu 22.10.2014. Dokument se těšil neobyčejné pozornosti a proto byla předpremiéra naprosto vyprodána. ...