Když se v písních stmívá

Když se v písních stmívá

Hejnak Chmyri perexAlbum Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

 

Než jsem se pustila do poslechu alba, vůbec jsem netušila, co od tohoto interpreta mohu očekávat. Hned první tóny pro mě byly překvapením – jak po hudební, tak po hlasové stránce. Místo abych poslouchala dál, věnovala jsem tedy asi půl hodiny vyhledávání informací o Martinovi a jeho tvorbě. Přitom jsem objevila i recenzi na jeho album Ve víru (2014), zveřejněnou na webu Kultura21. Teprve potom jsem se ponořila do podivuhodného světa melancholických textů a disharmonických melodií.

Postupně se mi podařilo naladit se na barvu zpěvákova hlasu, na jeho dikci a celkovou intepretaci. Ale až napodruhé jsem byla schopná poskládat své dojmy tak, aby alespoň trochu dávaly smysl. Přesto si dovolím ponechat je poněkud neuspořádané. Přesně totiž zrcadlí proces zrání celkového hodnocení alba Chmýří.

Hejnak

Martin Hejnák

Věčná proměna v tříšti dnů

Tóny a melodie melancholické, mollové, disharmonické, apokalyptické, tíživé i lehké, depresivní s křehkými závany optimismu. Zajímavé texty s poselstvím. Minimalistické příběhy z daleké budoucnosti i hluboké minulosti, pohádkové i reálné, sci-fi s prvky hororu, které píše a vypráví citlivá, zranitelná duše bizarního písničkáře, jenž nám tak představuje své vlastní, fantazijní světy.

Stmívá se v písních, je to snad trest? Černý déšť…(Havraní čas)

Žánrové přechody od folku přes punk, jazz či šanson až k filmové a scénické hudbě. Neškolený, věkově nezařaditelný hlas chvílemi připomínající Petra Nováka. Iritující frázování a dikce. Celkově náročné na poslech. Neklidná, burcující, chvílemi psychedelická, hororová a temná atmosféra (spící radost v černých bednách nebo bídný čas v dálce hledá mohyly zkalených nadějí), s níž posluchač postupně upadá do rozpoložení „chmýří, schouleného pod závažím budoucnosti“. Od úplného pádu do hlubin deprese jej naštěstí zachrání jiné texty a hudba, jimiž probleskují paprsky naděje. Sem patří například instrumentální skladba Pohádka a závěrečné Jasmíny, které jako když odvalí balvan z hrudi a uvolní pramen života. Na veselejší a hravější notu je píseň Adéla, která trochu připomíná tvorbu bratří Ebenů.

Alternativa pro ty, co se nechtějí nechat nést jen na vlnách středního proudu.

Seznam písní:
Fontány • Chmýří • Uprostřed kvetoucí zahrádky • Zelená lampa • Pohádka • Vypadnu ze všech oken • Struny • Plášť do bídy • Ona • Věčná proměna • Adéla • Havraní čas • Karolína • Jasmíny

Martin Hejnák - bizarní písničkář z Kladna. Hraje styl zhruba na pomezí underground - punk - folk - psychedelie. Píseń Fontány 1x zvítězila ve Folkových stupních Country radia, dále získala 1x 2.místo a 1x se umístila na 3. příčce.

Hejnak Chmyri

CHMÝŘÍ
Žánr: Folk
Rok vydání: 2021, Martin Hejnák vlastním nákladem
Celková stopáž: 30:44
Počet skladeb: 14

Hodnocení: 78 %

https://bandzone.cz/martinhejnak (zdroj foto)
https://www.supraphonline.cz/album/643111-chmyri

Další alba:
Pohled k lucernám (2017)
Ve víru (2014)
Příznivé vyhlídky (2009)
Více chrámových vln (2007)

( 0 hlasů )


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Vír: poctivá severská detektivka

Vir 200Série podivných případů vnese do poklidného života severonorského ostrova Landegode strach a paniku. Příběh začíná procházkou dvou chlapců, kteří při svých plážových hrátkách uslyší nářek a křik muže, jemuž kdosi připoutal ruce ke skále pod ledovou mořskou...

Divadlo

Parchant v klobouku, víc než „konverzačka“ v BuranTeatru v Brně

BT 2Už je to skoro zvyk. Profesionální divadelní soubor, kterému se říká Burani uvádí na jevišti pravidelně nové, často provokující díla ze světového repertoáru. Tak i divadelní hra pro pět herců, Parchant v klobouku, má zde českou premiéru.

...

Film

Nadčasové drama Dvanáct rozhněvaných mužů konečně na DVD a Blu-ray


muzi IIITroufnu si tvrdit, že většina našich čtenářů nebyla v roce 1957 vůbec na světě, a pokud ano, byla asi hodně malá a spoustu věcí vůbec nevnímala. Jednou z nich byl například film Dvanáct rozhněvaných mužů, který vypráví o porotě, která debatuje o...