Když se v písních stmívá

Když se v písních stmívá

Tisk

Hejnak Chmyri perexAlbum Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

 

Než jsem se pustila do poslechu alba, vůbec jsem netušila, co od tohoto interpreta mohu očekávat. Hned první tóny pro mě byly překvapením – jak po hudební, tak po hlasové stránce. Místo abych poslouchala dál, věnovala jsem tedy asi půl hodiny vyhledávání informací o Martinovi a jeho tvorbě. Přitom jsem objevila i recenzi na jeho album Ve víru (2014), zveřejněnou na webu Kultura21. Teprve potom jsem se ponořila do podivuhodného světa melancholických textů a disharmonických melodií.

Postupně se mi podařilo naladit se na barvu zpěvákova hlasu, na jeho dikci a celkovou intepretaci. Ale až napodruhé jsem byla schopná poskládat své dojmy tak, aby alespoň trochu dávaly smysl. Přesto si dovolím ponechat je poněkud neuspořádané. Přesně totiž zrcadlí proces zrání celkového hodnocení alba Chmýří.

Hejnak

Martin Hejnák

Věčná proměna v tříšti dnů

Tóny a melodie melancholické, mollové, disharmonické, apokalyptické, tíživé i lehké, depresivní s křehkými závany optimismu. Zajímavé texty s poselstvím. Minimalistické příběhy z daleké budoucnosti i hluboké minulosti, pohádkové i reálné, sci-fi s prvky hororu, které píše a vypráví citlivá, zranitelná duše bizarního písničkáře, jenž nám tak představuje své vlastní, fantazijní světy.

Stmívá se v písních, je to snad trest? Černý déšť…(Havraní čas)

Žánrové přechody od folku přes punk, jazz či šanson až k filmové a scénické hudbě. Neškolený, věkově nezařaditelný hlas chvílemi připomínající Petra Nováka. Iritující frázování a dikce. Celkově náročné na poslech. Neklidná, burcující, chvílemi psychedelická, hororová a temná atmosféra (spící radost v černých bednách nebo bídný čas v dálce hledá mohyly zkalených nadějí), s níž posluchač postupně upadá do rozpoložení „chmýří, schouleného pod závažím budoucnosti“. Od úplného pádu do hlubin deprese jej naštěstí zachrání jiné texty a hudba, jimiž probleskují paprsky naděje. Sem patří například instrumentální skladba Pohádka a závěrečné Jasmíny, které jako když odvalí balvan z hrudi a uvolní pramen života. Na veselejší a hravější notu je píseň Adéla, která trochu připomíná tvorbu bratří Ebenů.

Alternativa pro ty, co se nechtějí nechat nést jen na vlnách středního proudu.

Seznam písní:
Fontány • Chmýří • Uprostřed kvetoucí zahrádky • Zelená lampa • Pohádka • Vypadnu ze všech oken • Struny • Plášť do bídy • Ona • Věčná proměna • Adéla • Havraní čas • Karolína • Jasmíny

Martin Hejnák - bizarní písničkář z Kladna. Hraje styl zhruba na pomezí underground - punk - folk - psychedelie. Píseń Fontány 1x zvítězila ve Folkových stupních Country radia, dále získala 1x 2.místo a 1x se umístila na 3. příčce.

Hejnak Chmyri

CHMÝŘÍ
Žánr: Folk
Rok vydání: 2021, Martin Hejnák vlastním nákladem
Celková stopáž: 30:44
Počet skladeb: 14

Hodnocení: 78 %

https://bandzone.cz/martinhejnak (zdroj foto)
https://www.supraphonline.cz/album/643111-chmyri

Další alba:
Pohled k lucernám (2017)
Ve víru (2014)
Příznivé vyhlídky (2009)
Více chrámových vln (2007)

( 0 hlasů )


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Povídky Jiřího Raichla vás dostanou nejen vtipem a lehkostí

tenci nez vlakno 200Tenčí než vlákno pavučiny je název povídkové knihy Jiřího Raichla, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 

...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...