Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

Tisk

varhanni fest 200I v letošním roce se můžeme těšit na další ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V uplynulých dvou pandemických letech se podařilo uskutečnit oba ročníky beze změn, v jeho hladký průběh doufají organizátoři i letos. 27. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba na Starém městě pražském proběhne v období od 4. 8. – 22. 9. 2022 a nabídne opět osm koncertů, vždy ve čtvrtek od 19 hodin.

 

Největší varhany v České republice se rozezní pod rukama i nohama předních umělců, tentokráte ze Spojených států amerických, Polska, Itálie, Francie, domácích interpretů, ale také vystoupí pražský Kühnův smíšený sbor a trombonista Tomáš Trnka.

„Program letošního ročníku připomene několik významných skladatelů, např. dvousté výročí narození Césara Francka, sté výročí narození českého varhanního virtuóza a skladatele Jiřího Ropka a připomeneme si i patnácté výročí odchodu na věčnost významného skladatele Petra Ebena. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Naše největší varhany tak zazní v celé své barevnosti a osobitosti,” uvedla ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

“Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou v takovémto rozsahu v našem hlavním městě,“ připomněla Irena Chřibková. Posluchači mají při této příležitosti současně možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující.

„Náš festival, který v centru Prahy láká jak skvělými interprety, tak samotným geniem locim baziliky, bude jistě zajímavým a nevšedním setkáním, na které srdečně zveme,“ vybídla závěrem Irena Chřibková.

varhanni fest plakat

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Rose pod palbou bojuje za svobodu

rose200Nakladatelství CooBoo přináší především náctiletým čtenářkám další román americké spisovatelky Elizabeth Weinové Rose pod palbou, který se opět odehrává v období druhé světové války.

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Adamova jablka, střetne se v ní Robert Jašków s Jacobem Erftemeijerem

Adamova jablka 200Téměř rok po původně ohlášeném termínu se ve Švandově divadle dočká premiéry hra Adamova jablka. V sugestivním příběhu o dobru a zlu v režii Jiřího Pokorného se sejdou Jacob Erftemeijer jako pastor Ivan a Robert Jašków v roli neo...

Film

Bezva ženská na krku vás pobaví i rozněžní

bezva zenska na krku 200V kinech se od 13.října objeví nová česká romantická komedie Bezva ženská na krku od režiséra Tomáše Hoffmana. Jedná se o velice příjemnou záležitost s kvalitním hereckým zastoupením.