SOČR s Petrem Popelkou se na Vás těší!

SOČR s Petrem Popelkou se na Vás těší!

socr200Do nové éry vstoupí rozhlasoví symfonikové od září 2022, kdy se jejich uměleckého vedení ujme Petr Popelka. Někdejší zástupce sólokontrabasisty v Sächsische Staatskapelle Dresden se během pouhých dvou sezon a přes koronavirovou pandemii etabloval jako jeden z nejinspirativnějších mladých dirigentů. Věnuje se také kompozici a do budoucna si hodlá udržovat hráčskou kondici alespoň pro komorní projekty. Ostatně jeho touha zůstat v kontaktu s instrumentální hrou a podnítit členy tělesa k dalším aktivitám na poli komorní hudby stála i za zrodem nové koncertní řady SOČRu. Post hlavního hostujícího dirigenta zaujme u SOČRu nově Robert Jindra, proslulý svými výkony v operním světě, ovšem neméně pozoruhodný při interpretaci symfonického repertoáru.

 

Na nového šéfdirigenta i hlavního hostujícího dirigenta se osobně velmi těším“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a na adresu koncertů počínající sezony dále poznamenal: „Jsem velmi rád, že přes mnohé překážky a omezení se Symfonickému orchestru Českého rozhlasu podařilo připravit velmi bohatý program, který jistě potěší všechny věrné posluchače v sálech i u rozhlasových přijímačů. Velmi bychom si přáli, aby zároveň nalákal k poslechu vážné hudby i generace mladší.“

96. sezonu rozhlasových symfoniků uvede inaugurační kon¬cert šéfdirigenta Petra Popelky P1, na kterém v Brahmsově Koncertu D dur zazáří také houslista Frank Peter Zimmermann. I v dalších projektech přivítá pan šéfdirigent hosty zvučných jmen, jako jsou violoncellista Jean-Guihen Queyras při provedení Dvořákova geniálního Koncertu h moll R1, klavírista Nicolas Hodges, který ve světové premiéře zahraje novou kompozici od Martina Smolky R4, nebo houslistka Patricia Kopatchinskaja, která přednese hudbu jubilanta Györgye Ligetiho, jemuž je ostatně vyhrazen celý večer R8. Těšit se můžete na báječné pěvce při provedení prvního jednání Wagnerovy opery Tristan a Isolda R12. Tento večer bude součástí smělého projektu. Pan šéfdirigent se totiž rozhodl během svých prvních tří sezon u SOČRu postupně uvést tři jednání Wagnerova velkolepého díla, které bývá nezřídka vnímáno jako mezník ve vývoji západní hudby. Lahůdkou pak bude hostování violoncellisty Daniela Müllera-Schotta, který bude účinkovat nejen na závěrečném koncertu sezony R13, ale v jeho předvečer i v komorním projektu S6. Právě tady zažijeme Petra Popelku zároveň jako kontrabasistu a klavíristu.

S čím tento umělec do SOČRu přichází? „Je pro mě velikou ctí se stát součástí dlouhé historie Symfonického orchestru Českého rozhlasu, orchestru, který tak neodmyslitelně patří ke špici české kultury. Evropská tradice rozhlasových hudebních těles je něco, na co můžeme být pyšní a co si zaslouží, aby bylo neustále rozvíjeno a udržováno, jako důležité kulturní dědictví! SOČR je ansámbl plný skvělých muzikantů, orchestr na světové úrovní a nesmírně se těším na všechny naše společné koncerty i koncerty všech hostujících umělců, kdy budeme hudební zážitky sdílet s naším publikem." řekl šéfdirigent orchestru Petr Popelka.

Hlavní hostující dirigent SOČRu Robert Jindra nás společně s mezzosopranistkou Janou Kurucovou přenese do středoevropské atmosféry na přelomu století R7 a s klavíristou Jean-Efflamem Bavouzetem do hudební Francie R9. V komorním cyklu pak doprovodí Markétu Cukrovou ve Wagnerových písních K3.

Pozoruhodné chvíle v cyklu R - Klasika v Rudolfinu slibuje i koncert s dirigentem Marko Ivanovićem a klavíristou Martinem Kasíkem, v jehož podání zazní 4. koncert d moll Antona Rubinsteina R2. Rozmanité hudební tváře Ericha Wolfganga Korngolda přiblíží John Axelrod – a k tomu doprovodí v Burlesce Richarda Strausse jednoho z našich nejžádanějších klavíristů Ivo Kahánka R3. Hostující Sylvain Cambreling připraví s orchestrem Janáčka, Messiaena a Druhý houslový koncert Bély Bartóka se sólistkou Elinou Vähäla z Finska R5. Benjamin Britten bude vévodit koncertu s klavíristou Benjaminem Grosvenorem a dirigentkou Jessicou Cottis R6. Před orchestr se vrátí Marek Šedivý, tentokrát se skladbami Krzysztofa Pendereckého, Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina – jeho Andante spianato et grande polonaise brillante bude příležitostí pro vítěze rozhlasové soutěže Concertino Praga 2021 Ryana Martina Bradshawa R10. Někdejší šéfdirigent SOČRu Alexander Liebreich bude protagonistou programu z hudby raného romantismu (Schubert) a soudobého díla na objednávku orchestru. V kompozici Jiřího Kadeřábka Daleko široko společně vystoupí Pražský filharmonický sbor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu R11.

Řadu K – Komorní tvoří čtyři večery v Anežském klášteře. Své mist¬rovství tady předvedou dirigent Václav Luks a houslista Roman Patočka (Bachové a Mysliveček) K1, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu (Britten: Ceremony of Carols) i členové orchestru, koncertní mistr Vlastimil Kobrle a harfistka Lydie Härtelová K2, další sólisté z řad rozhlasových symfoniků (flétnista Robert Heger, hobojista Zdeněk Rys, klarinetista Lukáš Dittrich, fagotista Milan Muzikář) K3, či violistka Jitka Hosprová s dirigentem Pavlem Šnajdrem K4.

socr1

Jak už jsme předeslali úvodem, připravena je ještě jedna koncertní řada, tentokrát ve Studiu 1 na Vinohradské 12, kde se v šesti večerech setkáte s dámami a pány ze SOČRu, tentokrát v nejrůznějších komorních ansámblech.

V řadě N – Nové horizonty se těšte na projekt Mezi světy se stěžejními osobnostmi Jiřím Levíčkem a Tomášem Liškou N1, Sen noci svatojánské s okouzlující hudbou Václava Trojana, dirigentem Janem Kučerou a Petrem Štěpánkem coby vypravěčem N2 a další působivé setkání SOČRu s Concept Art Orchestra N3.

Všechny koncerty z Rudolfina tradičně vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava, jejich záznamy můžete vždy bezprostředně následující středu poslouchat na stanici Český rozhlas D-dur. Další vybrané koncerty SOČRu, pořádané v DOX+, Anežském klášteře a ve Studiu 1, nabídne ČRo Vltava ze záznamu.

Předprodej abonentních i dílčích vstupenek byl zahájen v pondělí 30. května. K tomuto datu si zájemci mohou zakoupit abonentky do koncertní řady R - Klasika v Rudolfinu i komorního cyklu K ve Svatoanežském klášteře, stejně jako jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů P, N a nově i cyklu S. Jednotlivé vstupenky na koncerty řady R a K a na veřejné generální zkoušky budou do prodeje uvolněny od 6. června.

Více informací: https://socr.rozhlas.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Pohľad na komunálnu politiku Zuzany Wienk z Aliancia fair play

Zuzana Wienk 200

Aká je súčasná politická situácia na územnej samospráve? Nesústreďujeme sa iba na samosprávu, ale vyberáme si kauzy alebo prípady, ktoré považujeme za veľmi dôležit...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

ledovyV malém grónském městě se stala několikanásobná vražda mladých lidí. Na večírku se z ničeho nic začali hádat a během chvíle na sebe namířili zbraně. Jediný přeživší tvrdí, že během večírku si vzali nějaké bílé prášky, a poté se začali chovat agresivně. Jak tahle severská detektivka asi do...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...