Představujeme 13 míst Jeseníků, která budou v létě žít hudbou

Představujeme 13 míst Jeseníků, která budou v létě žít hudbou

Tisk

jeseniky 200Na třináct pozoruhodných míst Jeseníků a okolí se letos vrací 16. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti. Od května do září se v nich uskuteční 21 koncertů českých i zahraničních interpretů hudby klasické, jazzové, worldmusic i muzikálové.

 

Domovským městem přehlídky je tradičně město Šumperk. Chrámová loď Klášterního kostela se mnohonásobně osvědčila a letos se v ní uskuteční hned tři významné koncerty, včetně závěrečné Carminy Burany Carla Orffa. Novinkou bude hostování v Divadle Šumperk se světovou premiérou novodobého uvedení komické opery Vesnický trh J. A. Bendy, a to hned na úvod festivalu v květnu.

jeseniky 1 sumperk

Již tradičně se Klášterky vrací do města Jeseník. Tento rok zde patronka festivalu Jana Boušková představí umění svých studentek harfy a v září se v Priessnitzových léčebných lázních odehraje Večer českého melodramu.

Významným partnerem festivalu se stalo i město Šternberk, kde na nádvoří Augustiniánského kláštera v červnu zazní melodie George Gershwina. V Chrámu Zvěstování Panny Marie se pak v září uskuteční velký koncert chlapeckého sboru Boni Pueri s Wranitzky Kapelle u příležitosti Dnů evropského dědictví.

Premiérově bude festival hostit Bruntál, a to hned dvakrát. Na začátku července zavítá do prostoru zámecké Sala terreny s worldmusic Duo Jedlinský & Fišer, a poté předposledním koncertem festivalu do kostela Nanebevzetí Panny Marie s recitálem o Antonínu Dvořákovi Kateřina Englichová s Martinou Kociánovou.

Velice oblíbenou destinací je Tančírna v Račím údolí, a proto se do ní podíváme rovněž dvakrát. Nejprve v červenci s rytmy argentinského tanga a na konci srpna s klasickou hudbou v původní interpretaci souborem Musica Florea.

jeseniky2 tancirna

Neméně pozoruhodná je Hudební hala v malebné Karlově Studánce, která je známá specifickou architekturou dřevěných staveb v klasicistním empírovém slohu. Do běžně nepřístupného sálu si můžete přijít poslechnout Koncert pro krále Friedricha II. a na konci srpna multižánrový Epoque Quartet.

Po loňské premiéře se festival vrací do Bílé Vody, vísky na hranicích s Polskem. Kostel klášterního komplexu piaristů s fantastickou akustikou učaroval nejednomu hudebníkovi. Letos jím bude kytarista Štěpán Rak.

jeseniky4 bila voda

Nádvoří zámku Velké Losiny skýtá prostor pro večer pod hvězdami, letos ve společnosti vynikajících mladých akordeonistů z Duo Absoluto.

Do nedalekého dřevěného kostelíku v Maršíkově si v červenci ze světových pódií odskočí violoncellista Jiří Bárta a zahraje Sólo pro Bacha.

Místem s velkým duchovním přesahem a také oblíbeným výletním cílem je bezpochyby Hora Matky Boží na Hedeči. Letos se tam můžete vypravit za uměním violistky Jitky Hosprové a jejího manžela, houslisty Maurizio Sciaretty.

jeseniky 5 hedec

Koncert vynikajícího Škampova kvarteta na zámku Bludov se uskuteční díky laskavosti paní hraběnky Mornstein – Zierotin, jejíž rodina zámek trvale obývá.

Za návštěvu také stojí Kulturní dům Skleník v Loučné nad Desnou. V bývalém zámeckém skleníku, přetvořeném na pozoruhodný sál s velkými prosklenými stěnami, zahraje vynikající český pianista Ivo Kahánek.

Do kulturního srdce Rapotína, Komunikačního a koordinačního centra, přiveze v září zpěvačka Bára Basiková průřez muzikálovými melodiemi.

jeseniky6

Více informací: www.klasterky.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdeněk Pohlreich: „Nenávidím špínu, lajdáctví, diletantství, neúctu k majitelům a surovinám.“

Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich si získal pozornost díky svému osobitému přístupu při "napravování" českých pánů hospodských a jejich personálu v pořadu Ano, šéfe! Mnoho jeho hlášek už také zlidovělo. V pondělí večer odsta...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Občanská válka očima těch druhých

sympatizant perO občanské válce ve Vietnamu toho bylo napsáno víc než dost, nicméně vždy očima amerických vojáků. Viet Thank Nguyen představil čtenářům zcela jiný pohled. Popsal válku jako událost společnou jak pro Vietnamce, tak i pro Američany a za s...

Divadlo

Kočkožrout kašle na zažitá pravidla... a to se neodpouští

Kockozrout 2Lidé v malém bavorském městečku žijí svůj obyčejný život. Ze všeho nejradši se setkávají v místní hospodě, kde probírají nejnovější drby a popíjí pivo. Jejich dalšími zálibami jsou sex a věčné snění o novém začátku a lepším životě. Jejich životní...

Film

FILMOVÉ BRNO

filmove brno 200Do dějin kinematografie nespadá jen filmová tvorba samotná, ale vše, co s ní souvisí – včetně společenských a politických kontextů, včetně toho, jakým způsobem se dostávala k publiku, jak jím byla vnímána, jaký byl o ni zájem. Například p...