Kateřina Göttlichová singlem Družička uvádí debutové sólové album
Kultura21.cz

Kateřina Göttlichová singlem Družička uvádí debutové sólové album

Druzicka 200Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Kateřina Göttlichová se vydává na sólovou dráhu. Jedna ze zakladatelek cenami Anděl ověnčených BraAgas otevírá novou životní a hudební etapu singlem Družička z připravovaného alba s názvem Zimnice. Deska vyjde 26. listopadu u českého vydavatelství Indies Scope.

 Družička v sobě pojí kombinaci tradiční hudby a moderní elektroniky s textem slovanské lidové písně. Umělkyně tak starý příběh staví do kontrastu s dnešní společností. Folklórní autentičnost zachovává i využití akustiky nástrojů jako například nyckelharpy i při tvorbě perkusivních a ambientních ploch.

„Zaujala mne část textu skladby se slovy Hrávala jsem si já s černým orlem. Hned mě napadlo, co se za tím v té době schovávalo. Dívka, která úplně nezapadala, dělala hrdou, nakonec ostrouhala. Stejně však šla jinochovi za družičku. Synek si ji sice nemohl vzít, protože byla společensky nevhodná nebo jiná byla vhodnější, ale stejně se jí nedokázal úplně vzdát. Nakonec mu dala požehnání. Přemítám kolikrát se tohle opakovalo a ještě bude opakovat za všech kultur, dob a náboženství,“ říká o písni Kateřina Göttlichová.

Kompletní produkce včetně mixu a masteringu alba se chopil multiinstrumentalista a producent Jan Balcar. Mezi hudebníky, kteří se podíleli na nahrávání Zimnice, je například jazzový kontrabasista Petr Tichý. Jeho duo HLASkontraBAS se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou bude zvláštním hostem na křtu alba v pražském Jazz Docku 13. února příštího roku.

„Ta písnička byla takový otloukánek desky. Spoluproducenti desky David Göttlich a Honza Balcar v ní moc velký potenciál neviděli, ale já se jí nechtěla pustit. Že to dotáhne až na singl, to mě na začátku toho procesu ale nenapadlo. Tímto albem si prostě plním sen. Nahrát a zahrát si svoje písničky. Vždycky jsem to odkládala na dobu až bude čas a nebude se s BraAgas tolik hrát. A pandemie mi k tomu dala opravdu dost prostoru,” doplňuje Göttlichová.

Kateřina Göttlichová je spolu s převážně ženskou kapelou BraAgas, která interpretuje lidovou hudbu od Španělska až po Balkán, držitelkou několika ocenění Anděl v žánrové kategorii world music. Jejich poslední album O ptácích a rybách se objevilo červnu 2018 na třetí příčce mezinárodního žebříčku World Music Charts Europe.

druzicka0

Artist: Kateřina Göttlichová
Skladba: Družička
Hudba: Kateřina Göttlichová / text: lidový
label: Indies Scope

Druzicka cover

Více informací:
Multilink singlu Družička: https://orcd.co/druzicka
Facebook: https://www.facebook.com/KaterinaGottl
Instagram: https://www.instagram.com/katerinagottlichova/
Web: http://katerinag.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Expanze na Mars aneb výprava do hlubin duše Marťanů
ImageAlex a Eva, dvě vysokoškolské studentky a kamarádky (nebo mladé intelektuálky?) usoudily, že jejich zážitky s bytostmi z Marsu – nebo-li s muži – jsou natolik nevšední a pozoruhodné, že by z nich měla ...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Požární autíčko Finley jako učitel společenské výchovy
ImageKaždý rodič se snaží do svého dítěte co nejdříve “napumpovat” základy slušného chování, nastínit svému potomkovi, jak správně fungovat v rodině i mezi kamarády. Vydavatelství Intersonic vysílá rodičům na pom...