Kateřina Göttlichová singlem Družička uvádí debutové sólové album

Kateřina Göttlichová singlem Družička uvádí debutové sólové album

Druzicka 200Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Kateřina Göttlichová se vydává na sólovou dráhu. Jedna ze zakladatelek cenami Anděl ověnčených BraAgas otevírá novou životní a hudební etapu singlem Družička z připravovaného alba s názvem Zimnice. Deska vyjde 26. listopadu u českého vydavatelství Indies Scope.

 Družička v sobě pojí kombinaci tradiční hudby a moderní elektroniky s textem slovanské lidové písně. Umělkyně tak starý příběh staví do kontrastu s dnešní společností. Folklórní autentičnost zachovává i využití akustiky nástrojů jako například nyckelharpy i při tvorbě perkusivních a ambientních ploch.

„Zaujala mne část textu skladby se slovy Hrávala jsem si já s černým orlem. Hned mě napadlo, co se za tím v té době schovávalo. Dívka, která úplně nezapadala, dělala hrdou, nakonec ostrouhala. Stejně však šla jinochovi za družičku. Synek si ji sice nemohl vzít, protože byla společensky nevhodná nebo jiná byla vhodnější, ale stejně se jí nedokázal úplně vzdát. Nakonec mu dala požehnání. Přemítám kolikrát se tohle opakovalo a ještě bude opakovat za všech kultur, dob a náboženství,“ říká o písni Kateřina Göttlichová.

Kompletní produkce včetně mixu a masteringu alba se chopil multiinstrumentalista a producent Jan Balcar. Mezi hudebníky, kteří se podíleli na nahrávání Zimnice, je například jazzový kontrabasista Petr Tichý. Jeho duo HLASkontraBAS se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou bude zvláštním hostem na křtu alba v pražském Jazz Docku 13. února příštího roku.

„Ta písnička byla takový otloukánek desky. Spoluproducenti desky David Göttlich a Honza Balcar v ní moc velký potenciál neviděli, ale já se jí nechtěla pustit. Že to dotáhne až na singl, to mě na začátku toho procesu ale nenapadlo. Tímto albem si prostě plním sen. Nahrát a zahrát si svoje písničky. Vždycky jsem to odkládala na dobu až bude čas a nebude se s BraAgas tolik hrát. A pandemie mi k tomu dala opravdu dost prostoru,” doplňuje Göttlichová.

Kateřina Göttlichová je spolu s převážně ženskou kapelou BraAgas, která interpretuje lidovou hudbu od Španělska až po Balkán, držitelkou několika ocenění Anděl v žánrové kategorii world music. Jejich poslední album O ptácích a rybách se objevilo červnu 2018 na třetí příčce mezinárodního žebříčku World Music Charts Europe.

druzicka0

Artist: Kateřina Göttlichová
Skladba: Družička
Hudba: Kateřina Göttlichová / text: lidový
label: Indies Scope

Druzicka cover

Více informací:
Multilink singlu Družička: https://orcd.co/druzicka
Facebook: https://www.facebook.com/KaterinaGottl
Instagram: https://www.instagram.com/katerinagottlichova/
Web: http://katerinag.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

PERCIVAL SCHUTTENBACH: „Nemusíme znít tvrdě jen proto, že to diktuje folk metal“

percival 200Na festivalu Made of Metal, který se o druhém srpnovém víkendu koná u Hodonína, se mimo jiné představí polští představitelé folk metalu Percival Schuttenbach. My jsme oslovili hlavu skupiny Mikolaje Rybackiho a položili mu několik otázek, z nichž...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Literatura

Jak komunikovat se svým psem

Nestekej-na-sveho-psa Tomas 200V prvé řadě na něj neštěkejte, alespoň tohle doporučuje Tomáš Nushart titulem své knihy „Neštěkej na svého psa“ s podtitulem „Manuál láskyplné a efektivní výchovy“. Neštěkejte znamená vždy se snažte, aby pes p...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Ponorná řeka kinematografie je dobře ukrytá pod povrchem

200filmVše, co nabízejí kina a co chrlí televize, jsou iluzionistické rozprávky vystavěné na více či méně snadno rozlišitelných příbězích. Jenže o nich kniha Ponorná řeka kinematografie nepojednává. Její autor Martin Čihák hned v prvních velkými písmeny psaný...