Hudební skladatel a zpěvák Jiří Vondráček vydává u Supraphonu Jubilejní kolekci

Hudební skladatel a zpěvák Jiří Vondráček vydává u Supraphonu Jubilejní kolekci

Tisk

foto jiri vondracek perexVíce než šedesát písniček mapujících tvorbu skladatele a zpěváka Jiřího Vondráčka vychází v jubilejní kolekci digitálního alba při příležitosti jeho letošního významného životního jubilea. I když proslul jako hitmaker, je také autorem slavného českého textu k hitu Jen dva ta loďka může vézt, kterou nazpívala v 70. letech jeho sestra Helena.

Jiří Vondráček, český skladatel, zpěvák, muzikant a režisér, se narodil 7. ledna 1951 v Chrudimi. Na svém kontě má množství hitů, jako například Máš chuť majoránky, Skandál, Jarním loukám, Sláva, Strach, Kdo tě má rád, Svítá, noc šla spát, Za klobouk si dej trápení, Aprílové počasí, Copacabana nebo Růže.

Jiří Vondráček začínal v sedmdesátých letech 20. století jako klavírista a baskytarista spoluprací s Lenkou Filipovou a Zdeňkem Mertou. Komponovat začal pro svoji sestru Helenu Vondráčkovou, která s jeho písní Láska zůstává dál získala v roce 1975 stříbrnou Bratislavskou lyru. Největším úspěchem, doslova hitem doby, byla píseň Máš chuť majoránky (1977) v interpretaci Karla Zicha (i ona získala stříbrnou Bratislavskou lyru).

foto jiri vondracek 2

Ve stejném roce Jiří Vondráček hrál hlavní roli v televizní pohádce O Honzovi a Barušce, ke které také složil hudební doprovod. Ve filmu i televizi se objevil v řadě filmů, hlavní mužskou roli mě ve stínku Slůně.

V letech 1978 – 1980 spolupracoval se skupinou Marsyas, 1980 – 1982 pak se skupinou Turbo. V letech 1985 – 1987 hrál ve skupině Bacily, a to v koncertním programu Velká neonová láska, kde hrála prima jeho sestra Helena. V té době se už zaměřil hlavně na tvorbu moderního repertoáru pro tuzemskou popovou špičku: nejen na sestru Helenu, ale také na Václava Neckáře, Jitku Zelenkovou nebo Marcelu Královou, později i vycházející hvězdu Lucii Bílou, kterou koncem 80. let doprovázela Vondráčkova kapela Galapetr...

foto jiri vondracek  3

Během devadesátých let se Jiří Vondráček společně se svojí ženou Hanou Sorrosovou soustředil na hudební kariéru dcery – herečky a zpěvačky Lucie Vondráčkové. Úspěšně fungující autorský tandem získal společně s interpretkou řadu ocenění v podobě zlatých a platinových desek.

Ostatně není to tak dlouho, co Česká televize uvedla v premiéře 13. komnata Jiřího Vondráčka.

V současné době se Jiří Vondráček věnuje nejenom vlastní umělecké činnosti, ale je i producentem, režisérem a v neposlední řadě i místopředsedou Svazu autorů a interpretů.

jiri vondracek foto 1

http://www.jirivondracek.cz

Foto archiv


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Road movie příběh Poprava

poprava200V únoru vydalo nakladatelství Kalibr debutovou knihu Matta Wittena Poprava, která pojednává o cestě matky přes celou Ameriku na popravu vraha své dcery. Nebo je to všechno jinak?

...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Febiofest se uskuteční na konci září. Podporu hledá na Hithitu

febiofest 200Koronovirová situace poznamenala osobní i pracovní životy nás všech. Tým Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest musel letošní ročník, který se měl uskutečnit v březnu, odložit na termín 18. až 25. září. Tisíce vytištěných progra...