Hudební skladatel a zpěvák Jiří Vondráček vydává u Supraphonu Jubilejní kolekci

Hudební skladatel a zpěvák Jiří Vondráček vydává u Supraphonu Jubilejní kolekci

foto jiri vondracek perexVíce než šedesát písniček mapujících tvorbu skladatele a zpěváka Jiřího Vondráčka vychází v jubilejní kolekci digitálního alba při příležitosti jeho letošního významného životního jubilea. I když proslul jako hitmaker, je také autorem slavného českého textu k hitu Jen dva ta loďka může vézt, kterou nazpívala v 70. letech jeho sestra Helena.

Jiří Vondráček, český skladatel, zpěvák, muzikant a režisér, se narodil 7. ledna 1951 v Chrudimi. Na svém kontě má množství hitů, jako například Máš chuť majoránky, Skandál, Jarním loukám, Sláva, Strach, Kdo tě má rád, Svítá, noc šla spát, Za klobouk si dej trápení, Aprílové počasí, Copacabana nebo Růže.

Jiří Vondráček začínal v sedmdesátých letech 20. století jako klavírista a baskytarista spoluprací s Lenkou Filipovou a Zdeňkem Mertou. Komponovat začal pro svoji sestru Helenu Vondráčkovou, která s jeho písní Láska zůstává dál získala v roce 1975 stříbrnou Bratislavskou lyru. Největším úspěchem, doslova hitem doby, byla píseň Máš chuť majoránky (1977) v interpretaci Karla Zicha (i ona získala stříbrnou Bratislavskou lyru).

foto jiri vondracek 2

Ve stejném roce Jiří Vondráček hrál hlavní roli v televizní pohádce O Honzovi a Barušce, ke které také složil hudební doprovod. Ve filmu i televizi se objevil v řadě filmů, hlavní mužskou roli mě ve stínku Slůně.

V letech 1978 – 1980 spolupracoval se skupinou Marsyas, 1980 – 1982 pak se skupinou Turbo. V letech 1985 – 1987 hrál ve skupině Bacily, a to v koncertním programu Velká neonová láska, kde hrála prima jeho sestra Helena. V té době se už zaměřil hlavně na tvorbu moderního repertoáru pro tuzemskou popovou špičku: nejen na sestru Helenu, ale také na Václava Neckáře, Jitku Zelenkovou nebo Marcelu Královou, později i vycházející hvězdu Lucii Bílou, kterou koncem 80. let doprovázela Vondráčkova kapela Galapetr...

foto jiri vondracek  3

Během devadesátých let se Jiří Vondráček společně se svojí ženou Hanou Sorrosovou soustředil na hudební kariéru dcery – herečky a zpěvačky Lucie Vondráčkové. Úspěšně fungující autorský tandem získal společně s interpretkou řadu ocenění v podobě zlatých a platinových desek.

Ostatně není to tak dlouho, co Česká televize uvedla v premiéře 13. komnata Jiřího Vondráčka.

V současné době se Jiří Vondráček věnuje nejenom vlastní umělecké činnosti, ale je i producentem, režisérem a v neposlední řadě i místopředsedou Svazu autorů a interpretů.

jiri vondracek foto 1

http://www.jirivondracek.cz

Foto archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Videorecenze knih

Rozhovor

Saxofonista Milo Suchomel pokrstil svoj tretí album „... chcem robiť filmovú hudbu. Čakám na ponuky režisérov, kedy ma už konečne oslovia...“

Suchomel Rozh perexMilo Suchomel pokrstil 27. apríla svoj nový album Jazz In The City v priestoroch klubu Babylon v Bratislave. Patrí nielen medzi popredných hudobníkov na jazzovej scéne...

Live

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...


Literatura

Zjednodušte život sobě i svým dětem!

jednoducherodicovstvi 200Také máte pocit, že dnešní děti mají všeho příliš mnoho? Příliš hraček, knížek, kroužků, velké možnosti výběru a velmi málo volného času? Není divu, že spousta dětí špatně spí, trpí bolestmi břicha, jsou neklidné, roztě...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...