Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Tisk

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.Prozraďte, jak vás napadlo napsat pohádku Praštěný nápad kuny Elišky?

Kuna Eliška vznikla spontánně, byla dílem „okamžitého nápadu”. Byla to snaha udělat pohádku veselou, komickou, protože vím, že děti se rády smějí. A tak jsem ji pojal právě takto. Pohádky spíše tvořím a píšu, ale ne zas tak často vyprávím.

Takže píšete pohádky?

Už „hodně dlouho” se živím jako zámečník ve vývojové dílně firmy AGC. A stejně tak dlouho, se střídavými úspěchy, se věnuji psaní. Především píšu pohádky pro děti, ale v ne menší míře tvořím i sci-fi a fantasy pro starší.

A píšete jenom do šuplíku, nebo jste už něco i vydal?

Z posledních úspěchů bych zmínil alespoň tři své práce: pohádku Čuňa, Zulu a Ferda vydanou 2015 v Albatrosu, dále pak povídku Muž, který měl dost času, která je dosud k poslechu na stránkách Audioteky, a letos v září vydanou novelu: Zavedu tě do Carson City.

V současné době, a to bych rád zmínil především, když mám k tomu nyní takto vzácnou příležitost, je už pár dnů k sehnání zcela nová pohádka Štafeta zvířátek, anebo předej to dál, vydaná v nakladatelství Pampeliškov. Vypráví o dobrodružné cestě zvířátek napříč kontinenty, když se vzájemnou pomocí snaží dopravit drobný vzácný předmět z jižního pobřeží Austrálie k jednomu malému českému chlapci.

Tak to je báječné! A máte i čas na další koníčky?

Z mých zájmů bych zmínil asi turistiku, delší pěší trasy po našich krásných koutech, dále pak zeměpis, hudbu a filmy. Z hudby upřednostňuji klasické kapely, které jsem poslouchal už v mládí – Rolling Stones, Queen a podobně, z filmů mám rád sci-fi ale například také vše od Woodyho Allena. Z literatury pak autory jako Stanislaw Lem, jeho sci-fi Solaris považuji za vrchol tohoto žánru, dále pak autory jakými jsou Raymond Chandler nebo Ed McBain.

A co vaše rodina? Podporuje vás ve vašich literárních snahách?

Jsem ženatý a mám syna. Právě syn mi založil webové stránky, www.bohumilmatejovsky.cz, kde lze dohledat – ne sice úplně všechny– ale jistě ty nejzásadnější práce. Ta poslední zmiňovaná a úplně čerstvá Štafeta zvířátek tam dosud vložena není, ale brzy bude.

Přejeme vám spoustu dalších literárních úspěchů! 

Celou pohádku si můžete přečíst ZDE. 

Bohumil Matějovský (2)

Foto: archív Bohumila Matějovského


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Inspirujte se a naučte se plést z papíru

pleteni 200K rozhovoru jsme tentokrát nepřizvali žádnou celebritu, ale jednu moc šikovnou paní z Dubu nad Moravou, Janu Metlíkovou. Jejím koníčkem je pletení z papíru a my jsme se mu podívali na zoubek. Co vše je potřeba, jak výroba probí...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Smutná-Braunová – dva rozhovory v jednom

altKdyž spisovatelka Petra Braunová připravovala křest své knihy Kalvárie, požádala Jitku Smutnou o kmotrovství. Společně zdramatizovaly pasáže tohoto kontroverzního románu o vztazích mezi ženami a Jitka Smutná...


Literatura

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...

Divadlo

Strach jíst duši (Angst essen Seele auf ) Premiéra v divadle Reduta v Brně

Strach jist dusi perexPodtitul opravdu zajímavého díla zni: Romantická kabaretní komedie s pohádkovými rysy, s Ivanou Hloužkovou a Romanem Blumaierem v hlavních rolích!

...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí - a co si o nich přečteme

vano 200Také letos spatříme na obrazovce všechny možné pohádky (včetně několika premiérových), aniž diváci již rozlišují, zda vznikly v televizi nebo se původně promítaly v kinech. Jenže: každý rok se opakují stále tytéž tituly. Mají společný jediný rys - té...