Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Tisk

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.Prozraďte, jak vás napadlo napsat pohádku Praštěný nápad kuny Elišky?

Kuna Eliška vznikla spontánně, byla dílem „okamžitého nápadu”. Byla to snaha udělat pohádku veselou, komickou, protože vím, že děti se rády smějí. A tak jsem ji pojal právě takto. Pohádky spíše tvořím a píšu, ale ne zas tak často vyprávím.

Takže píšete pohádky?

Už „hodně dlouho” se živím jako zámečník ve vývojové dílně firmy AGC. A stejně tak dlouho, se střídavými úspěchy, se věnuji psaní. Především píšu pohádky pro děti, ale v ne menší míře tvořím i sci-fi a fantasy pro starší.

A píšete jenom do šuplíku, nebo jste už něco i vydal?

Z posledních úspěchů bych zmínil alespoň tři své práce: pohádku Čuňa, Zulu a Ferda vydanou 2015 v Albatrosu, dále pak povídku Muž, který měl dost času, která je dosud k poslechu na stránkách Audioteky, a letos v září vydanou novelu: Zavedu tě do Carson City.

V současné době, a to bych rád zmínil především, když mám k tomu nyní takto vzácnou příležitost, je už pár dnů k sehnání zcela nová pohádka Štafeta zvířátek, anebo předej to dál, vydaná v nakladatelství Pampeliškov. Vypráví o dobrodružné cestě zvířátek napříč kontinenty, když se vzájemnou pomocí snaží dopravit drobný vzácný předmět z jižního pobřeží Austrálie k jednomu malému českému chlapci.

Tak to je báječné! A máte i čas na další koníčky?

Z mých zájmů bych zmínil asi turistiku, delší pěší trasy po našich krásných koutech, dále pak zeměpis, hudbu a filmy. Z hudby upřednostňuji klasické kapely, které jsem poslouchal už v mládí – Rolling Stones, Queen a podobně, z filmů mám rád sci-fi ale například také vše od Woodyho Allena. Z literatury pak autory jako Stanislaw Lem, jeho sci-fi Solaris považuji za vrchol tohoto žánru, dále pak autory jakými jsou Raymond Chandler nebo Ed McBain.

A co vaše rodina? Podporuje vás ve vašich literárních snahách?

Jsem ženatý a mám syna. Právě syn mi založil webové stránky, www.bohumilmatejovsky.cz, kde lze dohledat – ne sice úplně všechny– ale jistě ty nejzásadnější práce. Ta poslední zmiňovaná a úplně čerstvá Štafeta zvířátek tam dosud vložena není, ale brzy bude.

Přejeme vám spoustu dalších literárních úspěchů! 

Celou pohádku si můžete přečíst ZDE. 

Bohumil Matějovský (2)

Foto: archív Bohumila Matějovského


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s odvolaným ředitelem kroměřížského Domu kultury Jiřím Králíkem

Kralik perexNa webu Kultura21.cz se snažíme věnovat aktuálním tématům a rádi dáváme prostor lidem, aby se mohli vyjádřit. Proto jsme k rozhovoru vyzvali pana Jiřího Králíka, který byl Radou města Kroměříž odvolán z postu řed...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Lenka Pavlovič: Dokážu se zamilovat do každé role

archiv Lenka PAvlovič jako HELENA Polská krev (Jihočeské divadlo, Č. Budějovice) (2)Původně se chtěla věnovat hře na klavír, ale místo...


Literatura

Lymfatické masáže snadno a rychle?

Masaze 200Knížkou Lymfatické masáže od Vlastimila Tesaře mě nakladatelství Grada třikrát překvapilo. Zaprvé ji vydalo v edici Fitness – síla – kondice. Myslím si, že je to spíše zdravotnické téma než téma sportovní. Ale budiž, s kondicí to souvisí, tak nakon...

Divadlo

Palmovka přežila. Svou scénu otevře veřejnosti premiérou o Stalinovi.

palmo200Od dob ničivých povodní v roce 2013, proběhla v Divadle pod Palmovkou rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor budovy  spolu s výměnou vedení a ostatního personálu. Jen díky vstřícnosti a pochopení dalších divadelních scén se podařilo částečný chod divad...

Film

KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI

Artus plakat (2)Guy Ritchie, jenž pozornost na sebe upoutal adrenalinovým uchopením příhod Sherlocka Holmese, se v obdobně „nabušeném“ stylu vypravil k artušovské legendě – a spolehlivě pohřbil všechnu její poezii. Do ponura laděná fantasy s fantaskn...