Imaginárium přináší snový, melancholický a poezií inspirovaný program

Imaginárium přináší snový, melancholický a poezií inspirovaný program

Tisk

Imaginarium 200Podzimní koncert souboru Ensemble Opera Diversa s názvem Imaginárium přináší snový, melancholický a poezií inspirovaný program s celkem třemi premiérami – jednou českou a dvěma světovými. Pod taktovkou Mariána Lejavy, který před diversním orchestrem stane po dvou letech, se jako sólisté představí Katarína a Milan Paľovi.

 Imaginárium představuje místo, které je zasvěcené stimulaci fantazie a představivosti. Z populární kultury můžeme připomenout snímek Imaginárium Dr. Parnasse Terryho Gilliama o sny plnící říši fantazie, jež se nachází za zrcadlem. Také „diversní imaginárium“ posluchače zcela jistě přesune do snového prostředí – Herbsttag Mariána Lejavy totiž svým vyzněním zůstává zcela věrný své symbolistní básnické předloze, v níž Rainer Maria Rilke přemítá o nalezení a ztrátě naplněného života. O ohnivě barvitou polohu fantasknosti se zaslouží Safra Tõnu Kõrvitse, která je inspirována slovy jedné estonské lidové písně. Kõrvits se ve skladbě zároveň prezentuje umnou instrumentací pro smyčcový orchestr, podobně jako Einojuhaani Rautavaara ve svém Adagiu Celeste. Zde se skladateli předlohou stala impresionistická a melancholická báseň Lassi Nummiho. Na typickou rautavaarovskou mystičnost plynule naváže závěrečná skladba Pascala Manoliose: přírodou inspirovaný houslový koncert Bôľhoj emocionálně a lyricky podněcuje ke splynutí hmotného s nehmotným.

PROGRAM:
MARIÁN LEJAVA: Herbsttag pro housle a smyčce (2021) PREMIÉRA
TÕNU KÕRVITS: Safra pro klavír a smyčce (2005) ČESKÁ PREMIÉRA
EINOJUHANI RAUTAVAAR: Adagio Celeste pro smyčce (2000)
PASCAL MANOLIOS: Bol'hoj. Koncert pro housle a smyčce (2018) PREMIÉRA

OBSAZENÍ:
Katarína Paľová – klavír
Milan Paľa – housle
Ensemble Opera Diversa
Marián Lejava – dirigent

Imaginarium plakat
9. listopadu 2021 v 19.00, Konvent Milosrdných bratří, v Brně

Koncert proběhne za všech aktuálně platných podmínek a opatření proti šíření koronaviru COVID-19.

Více informací:
www.operadiversa.cz
www.facebook.com/operadiversa
www.instagram.com/operadiversa


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Nasycen: „S kůží na trh“

nasycen 200„Prostě moje baskytara stála už hrozně moc dlouho opřená v koutě a já navíc dostal chuť sníst zase s kapelou pár baget na nočních pumpách.“ Komentuje s nadsázkou svůj návrat k aktivnímu hudebnímu životu a znovuvzkříšené pražské kapely

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

HOLKA PRO VŠECHNO – JEN NE KE ČTENÍ

holka pro vsechno200Charlotte Roche

Uf. Mám to za sebou. Už dlouho se mi v polovině knihy nechtělo samotným znechucením přestat číst. Ani nevím, kde bych začala, protože ve stavu obrovského zklamání.

...

Divadlo

Mezi námi děvčaty

Mezi nami devcaty 200V dubnu tohoto roku se na prknech Komorní Fidlovačky uskutečnila již stá repríza autorského debutu irské dramatičky a zároveň také herečky Elaine Murphyové. Slavnostní kulatou reprízu Little Gem si nenechala ujít ani samotná...

Film

Když může být láska k vaření také záchranou před vyhoštěním. Francouzská komedie A do kuchyně! se dotýká problémů migrace dospívajících

A do kuchyne200Čtvrtý celovečerní debut francouzského režiséra Louise-Juliena Petita sleduje osudy mladých migrantů snažících se integrovat do tamní společnosti prostřednictvím kurzů vaření. S nimi jim má pomoct svérázná kuchařka Cathy, pro kterou j...