Nové autorské dvojalbum Jakuba Nohy loví chvíle a atmosféru protestsongů 60. let

Nové autorské dvojalbum Jakuba Nohy loví chvíle a atmosféru protestsongů 60. let

Jakub Noha 200Pražský písničkář, skladatel, zpěvák, kytarista, textař a básník Jakub Noha přichází s novým – tentokrát sólovým – albem Lovec chvil. Nové dvojalbum vzniklo v průběhu minulého roku v Nohově domácím studiu a všechny nástroje na něj nahrál Jakub Noha sám. Stejně tak i všechny texty a hudba (s výjimkou jedné písně Suchého a Šlitra a jednoho australského tradicionálu) pochází z jeho autorské díly.

 Sám Jakub Noha k tomuto přístupu a nahrávání řekl: „Když člověk preluduje na kytaru, stane se, že mu najednou přijde do prstů nějaký riff. A pokud je dost neodbytný a nosný, může z toho vzniknout písnička. A když pak tu písničku hraje kapela, každý tam něco vloží a ten původní riff se dostane do pozadí, je překryt,“ popisuje Noha touhu po čistém autorském zážitku pro posluchače, který albem předává.


Dvojalbum Lovec chvil přináší celkem 13 skladeb – na prvním CD je sedm nových skladeb, doplněné o dvě starší, dosud nevydané písně. Druhé CD sám autor označil jako "protestní" – s pomrkáním na protest songy 60. let. „Když jsem byl před mnoha lety vojnou povinný chlapec, mocně mě oslovila písnička Jó, to jsem ještě žil od Suchého a Šlitra. Ta bezmocnost v nějaké mašinerii, kterou vyjadřuje. Před nedávnem jsem narazil na starou australskou píseň Waltzing Matilda o tulákovi, co musel do 1. světové války, která ho zmrzačila, a vzpomněl jsem si na dávnou dobu protestsongů šedesátých let dvacátého století. A protože ty šedesátky ve skutečnosti ještě vůbec neskončily, přeložil jsem tu australskou lidovku do češtiny, přidal k tomu dvě své písničky a byl tu podklad pro to druhé, protestní CD,“ dokresluje Jakub Noha náladu a inspirace při tvorbě nového alba.

Jakub Noha 1

Mix alba vznikal v létě 2021 a jsou pod ním podepsaní Jakub Noha a Broněk Šmíd. Album je v distribuci u vydavatelství Pavian Records a Indies Scope.

Jakub Noha cover

Album: Lovec chvil (2CD)
Umělec: Jakub Noha
Label: Pavian Records (distribuce Indies Scope)

Více informací:
SK link: https://www.drhorak.sk/titul/jakub-noha/24742-lovec-chvil
CZ link: https://www.indies.eu/alba/5689/lovec-chvil-2cd/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

K práci ve studiu jsem přistupovala s pokorou, nadšením a zodpovědností, říká Markéta Z.

marketa perex 200I když má za sebou několik muzikálů, roli Vandy v televizním seriálu Ulice nebo zpívání s kapelou Boom! Band, obrovský prostor dostala zpívající herečka Markéta Z. právě na albu Bosa, které pro ni v...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Kvůli nebezpečnému vrahovi se má na pozoru celá společnost!

HP perMáme tu už třetí díl ze série knih o Harrym Potterovi, mladém čarodějném učni, jehož život se před poměrně krátkým časem zcela změnil. Nyní se už po třetí vydává do Bradavic, největší školy čar a kouzel, aby tak následoval své přátele Rona a Hermionu a pokr...

Divadlo

Svetový Slovák Štefánik v podaní hry Zuzany Mišákovej

stefanik 200„Musel odísť, pretože na tomto svete by už len nadľudsky trpel, pre jeho veľkosť tu nebolo dosť priestoru, pretože v skutočnosti ľudia nič tak nevedia nenávidieť ako veľkosť, priamosť, čistý charakter a nepodkupnú dušu.“ Sarah Claire de Bois de J...

Film

Hasičský bál jako jeviště světa

hori ma panenkoDigitalizace význačných českých filmů, která divákům slibuje intenzivnější umělecký zážitek jak díky vyčištěnému obrazu, tak zásluhou sytějších barev, pokračuje sice hlemýždím tempem, ale přece jen s prokazatelnými výsledky - po úhelné...