Jak se zbavit toxického zaměstnavatele?

Jak se zbavit toxického zaměstnavatele?

Tisk

Renfield perexRenfield (Nicholas Hoult) je oddaný a neustále ponižovaný Drákulův zaměstnanec. Jeho narcistický pán (Nicolas Cage) vyžaduje, aby mu Renfield sháněl kořist přesně podle jeho požadavků a poslouchal každý jeho příkaz bez ohledu na to, jak ponižující je.

 


Po staletí otroctví ale Renfield zjistí, že existuje i život mimo Drákulův stín. Při jedné potyčce v baru se seznámí s policistkou Rebeccou (Awkwafina), jejíž postoj ho inspiruje ke změně. Renfield tak začne navštěvovat terapeutickou skupinu, zařídí si nové bydlení a kompletně změní i styl oblékání. Zdá se, že jeho novému životu nestojí nic v cestě. Když se ale na scénu vrátí Drákula a s ním i místní mafie, musí Renfield začít bojovat… a vyhrát. Jen tak se může osvobodit. Podaří se mu to?

Tak trochu jiný Drákula
Když se řekne Drákula, většina diváků si představí temný a krvavý příběh. I snímek Renfield takový je, ale ozvláštňuje ho jeden originální prvek – téma toxických vztahů. Drákula je to vykreslen jako prototyp narcise. Egocentrický manipulátor, který je schopný všeho, jen aby dosáhl toho, co chce. Renfield je jeho pravým opakem: submisivní služebníček, který bez zaváhání plní veškeré jeho příkazy. Příběh se pak soustředí na Renfieldovu snahu vymanit se z tohoto silně toxického vztahu.

Renfield 2

Humor, který vám musí sednout
Ptáte se, jak může kombinace těchto dějových linek dopadnout? Inu, výsledným efektem je akční komedie, kterou si užijete zejména v případě, že vám sedne její specifický smysl pro humor a nevadí vám hektolitry prolité krve ani létající končetiny. Akční scény jsou totiž poměrně brutální. Psychologický podtón vyprávění se tak změní na kriminálku, ve které nechybí nadpřirozeno, mafie, již zmiňovaná krev ani neúplatná policistka.

Pokud jde o herecké výkony, bude vás bavit jak rozpolcený Renfield, tak jeho přítelkyně toužící po spravedlnosti. Nicolas Cage si svou roli svérázného záporáka opravdu užívá a jeho přehrávaní, které by v jiném filmu působilo nepatřičně, se zde vysloveně hodí, protože dokonale podtrhává absurdnost situace, ve které se Renfield ocitl. Příběhy těchto postav jsou skvěle propojené, a tak je Renfield komplexní a promyšlenou podívanou, která vás hned v několika pasážích překvapí.

Renfield 1

RENFIELD
USA, 2023
Původní název: Renfield Žánr: komedie, horor, fantasy Produkce: Robert Kirkman, Chris McKay, David Alpert, Sean Furst, Bryan Furst
Scénář: Ryan Ridley
Režie: Chris McKay
Kamera: Mitchell Amundsen
Stopáž: 93 minut
Přístupnost: pro děti do 15 let nepřístupné
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Nicholas Hoult, Nicolas Cage, Awkwafina, Ben Schwartz, Shohreh Aghdashloo, Adrian Martinez, Brandon Scott Jones, Caroline Williams, Camille Chen, Jenna Kanell, Bess Rous, Joshua Mikel, Derek Russo, James Moses Black, Sarah Durn, Chloe Adona, Kyler Porche, Susan McPhail, Miles Doleac, Christopher Matthew Cook, William Ragsdale, Dave Davis, Jophielle Love, Taylor Shurte, Lacey Dover, Gissette Valentin, Eric Tiede, K Steele, Choppy Guillotte, Marcus Lewis
Střih: Ryan Folsey, Giancarlo Ganziano, Mako Kamitsuna
Scénografie: Julie Berghoff, Alec Hammond
Masky: Miki Caporusso, Tayari Edwards
Kostýmy: Lisa Lovaas

 

Hodnocení: 80 % 

Zdroj foto: www.csfd.cz/film/1113562-renfield/prehled/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s velkou hvězdou Sunday Music Jamu

vinnie-james 200Velkou zahraniční hvězdou festivalu Sunday Music Jam je folkový zpěvák Vinnie James. Jeho myšlenky by se mohly tesat do kamene a takového nadšence do České republiky byste mohli hledat dlouho. Ostatně, posuďte sami!

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Princezna rebelka bez meče a magických sil čelí mimořádnému nebezpečí

princezna rebelka200Animované dobrodružství z jednoho království, kde se malá uličnice a rebelka začne vydávat za princeznu. Přepych na hradě si ale dlouho neužívá, protože vyráží na dobrodružnou cestu za záchranou korunního prince. Pro filmové dobrod...


Literatura

Co když je Slepec svědkem zločinu?

slepec 200

V nakladatelství Kalibr vyšel letos čtivý thriller s názvem Slepec od švýcarské spisovatelky Christine Brandové.

...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

TITANIC ve 3D. Překvapí nás?
ImageŽelezný obr: Už jenom ze samého jména Titanic by nás všechny mělo zamrazit. Vždyť loď nesoucí toto vystihující jméno patřila mezi nejluxusnější a největší parníky své doby. Její neuvěřitelná ...