Mezi námi, recitál Michala Horáčka a jeho hostů předvádí skvělé barvy, materiál i sřih
Kultura21.cz

Mezi námi, recitál Michala Horáčka a jeho hostů předvádí skvělé barvy, materiál i sřih

horacek perexLObyvatelé Litoměřic, kteří nedočkavě vyhlíželi příjezd protagonistů koncertu Mezi námi, se konečně dočkali a večer, 12.února 2014, přivítali ve svém Kulturním domě Michala Horáčka s kolegy, kteří jej na turné doprovázejí – Ondřejem Rumlem, Lenkou Novou, Františkem Segradem a Kvartetem Mateje Benka. 

 

 

Úvodní slovo patřilo Michalu Horáčkovi, který i nadále vystoupení moderoval a přibližoval tak obecenstvu proces vzniku některých textů a hudby, představoval jednotlivé interprety a ze svého elegantního klobouku vylovil i pár historek, které příjemné povídání osvěžily a navodily pohodovou atmosféru v sále. 

Prvním a vpodstatě stěžejním tématem byl projekt Český kalendář, který se před pár lety zrodil uveřejněním zhruba tisíce textů Michala Horáčka na internetu a jejich následným zhudebněním lidmi, z nichž mnozí nemají s hudební branží moc společného. Ale našli odvahu a složili hudbu k villonským veršům, které je nejvíce inspirovaly. 

Jako první zazpíval právě jednu z těchto písní Ondřej Ruml, poté jej na pódiu vystřídala Lenka Nová, která sama jednu z básní zhudebnila a osobně i nazpívala, dále se mikrofonu ujal František Segrado a pak již koncert nabíral na síle – jak hlasové, tak emoční. 

Obsahově se totiž texty Michala Horáčka nacházejí na vyšších příčkách hodnotového žebříku. Prolínají se jimi nejen pocity zdánlivě banální, jako jsou láska, přátelství či touha, ale i myšlenky filosofického charakteru, společenského dosahu, životních hodnot a naštěstí i střípky ironie a humoru. Ať již byl autorem hudby Petr Hapka nebo jiní skladatelé, vytvořili propojení modelující harmonický celek, písně, šansony a balady, které jsou tak typické, nebo chcete-li, atypické, že snad každý při prvním náslechu postihne výrazný podpis Hapky a Horáčka. A tak když se člověk zaposlouchá, možná na něj padne trocha nostalgie a zatouží ocitnout se v časech, kdy sliby tvrdily se stiskem ruky a ženy na chléb mazaly si med…, nebo si vybaví vůně, co kdysi byly mu tak milé, uvědomí si třeba i neúprosný běh času, který krátí nejen naše životy a odmazává jména ze seznamu přátel, ale dovedl ke konci i toto litoměřické vystoupení. 

Než však představení dospělo ke svému závěru, mohli si diváci užít ještě písně z lyrikálu Kudykam (Havrani na sněhu, Tante cose da veder), z alba Ohrožený druh (Jak ten chlap se na mě dívá) a další více či méně známé tituly. 

Pěvecké i hudební výkony by si zasloužily svou vlastní kapitolu, tak zde alespoň ve zkratce… 

Všichni tři zpěváci, Lenka Nová, Ondřej Ruml a František Segrado, oplývají takřka nezaměnitelnými hlasy, které jsou jako stvořené pro tento typ písní. Kdybych měla jejich hlasový projev k něčemu přirovnat, vybrala bych si látku na šaty.
Hlas Ondřeje Rumla mi připomíná tmavě modrý satén – hladký, jemný, s měňavými odlesky, který zároveň chladí i hřeje a když sklouzne po nahé pokožce, něžně pohladí.
Lenka Nová má hlas sametový, barvy temně rudé. Látka je na omak těžší, hebká, hřejivá, po rubu klouzající a na líci zdrsnělá miliony chloupků. Samet se však musí umět nosit, ale s tím interpretka problém nemá, v jejím podání vyniknou všechny jeho přednosti. Je to zkrátka sexy.
No a František Segrado? To je jednoznačně vlněný tweed! Na první pohled hrubší povrch, drsný vlas, ale zrovna tak skvělé kvality, jako materiály předešlé. Promneme-li látku v prstech, doslova zašustí, ucítíme pevnost a zároveň měkkost. A jak krásně hřeje!
Kvartet Mateje Benka, který tvořil hudební doprovod, měl zde funkci špendlíků, jehel a nití, šicího stroje, nůžek a dalšího krejčovského náčiní, jež je třeba ke zhotovení kompletního modelu.
Nechyběl samozřejmě módní návrhář a krejčí v jedné osobě, který se nebojí kombinovat různorodé materiály a tvoří odvážné módní kreace – Michal Horáček. Na pomyslném přehlídkovém molu, pódiu Kulturního domu v Litoměřicích, jsme tak mohli zhlédnout výsledek jeho tvorby - originální a nadčasový model vhodný pro ženy i muže v každém věku. 

mezinami litom

Momentka z Litoměřic, zdroj: FB stránka Lenky Nové

Recitál Mezi námi se na své pouti Českou republikou zastaví ještě v mnoha dalších městech. Přeji i jejich obyvatelům stejně příjemný zážitek a pohodový poslech!

18.2.2014 / ŘÍČANY / Kulturní centrum Labuť

19.2.2014 / BENEŠOV / Kulturní dům Karlov

25.2.2014 / KARVINÁ / Městský dům kultury

4.3.2014 / OPAVA / Kulturní dům Střelnice

5.3.2014 / OLOMOUC / Kino Metropol

6.3.2014 / POLIČKA /Tylův dům

7.3.2014 / ÚSTÍ NAD ORLICÍ / Roškotovo divadlo

13.3.2014 / KARLOVY VARY / Karlovarské městské divadlo

18.3.2014 / SOKOLOV / Městský dům kultury

19.3.2014 / ZLÍN / Kongresové centrum

20.3.2014 / NYMBURK / Městské kulturní středisko

25.3.2014 / KRNOV / Městské divadlo Krnov

26.3.2014 / ZÁBŘEH / Kulturní dům

8.4.2014 / KROMĚŘÍŽ / Dům kultury

14.4.2014 / BRNO / Janáčkovo divadlo (Opera)

15.4.2014 / KYJOV / Městské kulturní středisko

16.4.2014 / TŘINEC / Kulturní dům Trisia

17.4.2014 / LETOVICE / Městské kulturní středisko

18.4.2014 / ROŽNOV / T Klub

23.4.2014 / KLATOVY / Městské kulturní středisko

24.4. 2014 / BÍLINA / Kulturní centrum Kaskáda

14.5. 2014 / JESENÍK / Městská kulturní zařízení

15.5. 2014 / VALMEZ / Amfiteátr

20.5. 2014 / KRALUPY NAD VLTAVOU / Kulturní dům Vltava

21.5. 2014 / VESELÍ NAD LUŽNICÍ / Kulturní dům

22.5. 2014 / DĚČÍN / Městské divadlo

23.5. 2014 / ŠUMPERK / Dům kultury

5.7. 2014 / LOKET / Amfiteátr

16.10.2014 / RAKOVNÍK / Kulturní centrum

18.11.2014 / MOST / Městské dovadlo

21.11.2014 / TACHOV / Společenský sál Mže

27.11.2014 / ČESKÝ KRUMLOV / Kino Luna

28.11.2014 / TŘEŠŤ / Kulturní dům

Michal Horáček, PhD (narozen 23. 7. 1952 v Praze), textař, básník, publicista, spisovatel a antropolog (disertace Habitus hazardního hráče). Od roku 1984 spolupracuje se skladatelem Petrem Hapkou, z jejich spolupráce vzešla alba Potměšilý host (1987), V Penziónu Svět (1988), Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001), Strážce plamene (2006), Kudykam (2009). Kromě autorských alb s Petrem Hapkou se Michal Horáček podílel i na dalších projektech jako výhradní autor textů a vesměs i producent, nebo spoluproducent, například Ohrožený druh (2008), které dalo příležitost neznámým nebo málo známým ženským interpretkám. www.michalhoracek.cz

horacek

Ondřej Ruml (narozen 21.8.1981), pochází z Jablonce nad Nisou, kde se již od dětství věnoval hudbě v místních kapelách ( Vodáci na Nise, Bg Bazar, Soft Color Band). V roce 2008 se zúčastnil pěvecké soutěže X-FACTOR a umístil se na druhém místě. Momentálně se věnuje přípravě své první sólové desky a pravidelně koncertuje sólově, s kapelou TOP Dream Company a také jako bass s vokální skupinou Dobrý Večer Quintet. www.ondrejruml.com

Lenka Nová (narozena 19.9.1974 v Brně), v první kapele začala zpívat ve 14-ti letech. Se skupinou Laura a její tygři zpívala 12 let a natočila s ní 4 desky. Její první sólová deska s názvem Nová deska vyšla v roce 2003. Druhá deska Psí hodina vyšla 1.května 2012.  Ráda spolupracuje i s hudebníky a autory jiných žánrů. www.lenkanova.cz

František Segrado (narozen 8.1.1955 ve Vsetíně), tento umělec z Valašska spolupracoval s Michalem Horáčkem v lyrikálu Kudykam a předtím již na desce Tak to chodí, dále pak na titulech Strážce plamene a Ohrožený druh. Realizuje se jako herec, hudebník, malíř a sochař. Ve Vsetíně působil v Nezávislém Komorním Vsetínském Divadle.

https://www.facebook.com/RECITALMEZINAMI?fref=ts

Zdroj foto: www.michalhoracek.cz a FB stránka Lenky Nové


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Z archivu...


Literatura

Dědina věrně popisuje vesnický život

dedina 200Spisovatelka Petra Dvořáková vydala knihu Dědina obsahující velmi zajímavý příběh jedné současné vesnice. Těšte se na nářečí a zajímavé postavy i osudy!

 

...

Divadlo

Mamma Mia! Další vítězství Heleny Vondráčkové na muzikálové scéně

helena perex1Prozatím poslední muzikálovou rolí Heleny Vondráčkové je Donna v muzikálu Mamma Mia!, který se v Kongresovém centru Praha hraje bezmála rok. Přitom popová diva do něj vstoupila až v sobotu 21. listopadu, co...

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...