Mezi námi, recitál Michala Horáčka a jeho hostů předvádí skvělé barvy, materiál i sřih

Mezi námi, recitál Michala Horáčka a jeho hostů předvádí skvělé barvy, materiál i sřih

Tisk

horacek perexLObyvatelé Litoměřic, kteří nedočkavě vyhlíželi příjezd protagonistů koncertu Mezi námi, se konečně dočkali a večer, 12.února 2014, přivítali ve svém Kulturním domě Michala Horáčka s kolegy, kteří jej na turné doprovázejí – Ondřejem Rumlem, Lenkou Novou, Františkem Segradem a Kvartetem Mateje Benka. 

 

 

Úvodní slovo patřilo Michalu Horáčkovi, který i nadále vystoupení moderoval a přibližoval tak obecenstvu proces vzniku některých textů a hudby, představoval jednotlivé interprety a ze svého elegantního klobouku vylovil i pár historek, které příjemné povídání osvěžily a navodily pohodovou atmosféru v sále. 

Prvním a vpodstatě stěžejním tématem byl projekt Český kalendář, který se před pár lety zrodil uveřejněním zhruba tisíce textů Michala Horáčka na internetu a jejich následným zhudebněním lidmi, z nichž mnozí nemají s hudební branží moc společného. Ale našli odvahu a složili hudbu k villonským veršům, které je nejvíce inspirovaly. 

Jako první zazpíval právě jednu z těchto písní Ondřej Ruml, poté jej na pódiu vystřídala Lenka Nová, která sama jednu z básní zhudebnila a osobně i nazpívala, dále se mikrofonu ujal František Segrado a pak již koncert nabíral na síle – jak hlasové, tak emoční. 

Obsahově se totiž texty Michala Horáčka nacházejí na vyšších příčkách hodnotového žebříku. Prolínají se jimi nejen pocity zdánlivě banální, jako jsou láska, přátelství či touha, ale i myšlenky filosofického charakteru, společenského dosahu, životních hodnot a naštěstí i střípky ironie a humoru. Ať již byl autorem hudby Petr Hapka nebo jiní skladatelé, vytvořili propojení modelující harmonický celek, písně, šansony a balady, které jsou tak typické, nebo chcete-li, atypické, že snad každý při prvním náslechu postihne výrazný podpis Hapky a Horáčka. A tak když se člověk zaposlouchá, možná na něj padne trocha nostalgie a zatouží ocitnout se v časech, kdy sliby tvrdily se stiskem ruky a ženy na chléb mazaly si med…, nebo si vybaví vůně, co kdysi byly mu tak milé, uvědomí si třeba i neúprosný běh času, který krátí nejen naše životy a odmazává jména ze seznamu přátel, ale dovedl ke konci i toto litoměřické vystoupení. 

Než však představení dospělo ke svému závěru, mohli si diváci užít ještě písně z lyrikálu Kudykam (Havrani na sněhu, Tante cose da veder), z alba Ohrožený druh (Jak ten chlap se na mě dívá) a další více či méně známé tituly. 

Pěvecké i hudební výkony by si zasloužily svou vlastní kapitolu, tak zde alespoň ve zkratce… 

Všichni tři zpěváci, Lenka Nová, Ondřej Ruml a František Segrado, oplývají takřka nezaměnitelnými hlasy, které jsou jako stvořené pro tento typ písní. Kdybych měla jejich hlasový projev k něčemu přirovnat, vybrala bych si látku na šaty.
Hlas Ondřeje Rumla mi připomíná tmavě modrý satén – hladký, jemný, s měňavými odlesky, který zároveň chladí i hřeje a když sklouzne po nahé pokožce, něžně pohladí.
Lenka Nová má hlas sametový, barvy temně rudé. Látka je na omak těžší, hebká, hřejivá, po rubu klouzající a na líci zdrsnělá miliony chloupků. Samet se však musí umět nosit, ale s tím interpretka problém nemá, v jejím podání vyniknou všechny jeho přednosti. Je to zkrátka sexy.
No a František Segrado? To je jednoznačně vlněný tweed! Na první pohled hrubší povrch, drsný vlas, ale zrovna tak skvělé kvality, jako materiály předešlé. Promneme-li látku v prstech, doslova zašustí, ucítíme pevnost a zároveň měkkost. A jak krásně hřeje!
Kvartet Mateje Benka, který tvořil hudební doprovod, měl zde funkci špendlíků, jehel a nití, šicího stroje, nůžek a dalšího krejčovského náčiní, jež je třeba ke zhotovení kompletního modelu.
Nechyběl samozřejmě módní návrhář a krejčí v jedné osobě, který se nebojí kombinovat různorodé materiály a tvoří odvážné módní kreace – Michal Horáček. Na pomyslném přehlídkovém molu, pódiu Kulturního domu v Litoměřicích, jsme tak mohli zhlédnout výsledek jeho tvorby - originální a nadčasový model vhodný pro ženy i muže v každém věku. 

mezinami litom

Momentka z Litoměřic, zdroj: FB stránka Lenky Nové

Recitál Mezi námi se na své pouti Českou republikou zastaví ještě v mnoha dalších městech. Přeji i jejich obyvatelům stejně příjemný zážitek a pohodový poslech!

18.2.2014 / ŘÍČANY / Kulturní centrum Labuť

19.2.2014 / BENEŠOV / Kulturní dům Karlov

25.2.2014 / KARVINÁ / Městský dům kultury

4.3.2014 / OPAVA / Kulturní dům Střelnice

5.3.2014 / OLOMOUC / Kino Metropol

6.3.2014 / POLIČKA /Tylův dům

7.3.2014 / ÚSTÍ NAD ORLICÍ / Roškotovo divadlo

13.3.2014 / KARLOVY VARY / Karlovarské městské divadlo

18.3.2014 / SOKOLOV / Městský dům kultury

19.3.2014 / ZLÍN / Kongresové centrum

20.3.2014 / NYMBURK / Městské kulturní středisko

25.3.2014 / KRNOV / Městské divadlo Krnov

26.3.2014 / ZÁBŘEH / Kulturní dům

8.4.2014 / KROMĚŘÍŽ / Dům kultury

14.4.2014 / BRNO / Janáčkovo divadlo (Opera)

15.4.2014 / KYJOV / Městské kulturní středisko

16.4.2014 / TŘINEC / Kulturní dům Trisia

17.4.2014 / LETOVICE / Městské kulturní středisko

18.4.2014 / ROŽNOV / T Klub

23.4.2014 / KLATOVY / Městské kulturní středisko

24.4. 2014 / BÍLINA / Kulturní centrum Kaskáda

14.5. 2014 / JESENÍK / Městská kulturní zařízení

15.5. 2014 / VALMEZ / Amfiteátr

20.5. 2014 / KRALUPY NAD VLTAVOU / Kulturní dům Vltava

21.5. 2014 / VESELÍ NAD LUŽNICÍ / Kulturní dům

22.5. 2014 / DĚČÍN / Městské divadlo

23.5. 2014 / ŠUMPERK / Dům kultury

5.7. 2014 / LOKET / Amfiteátr

16.10.2014 / RAKOVNÍK / Kulturní centrum

18.11.2014 / MOST / Městské dovadlo

21.11.2014 / TACHOV / Společenský sál Mže

27.11.2014 / ČESKÝ KRUMLOV / Kino Luna

28.11.2014 / TŘEŠŤ / Kulturní dům

Michal Horáček, PhD (narozen 23. 7. 1952 v Praze), textař, básník, publicista, spisovatel a antropolog (disertace Habitus hazardního hráče). Od roku 1984 spolupracuje se skladatelem Petrem Hapkou, z jejich spolupráce vzešla alba Potměšilý host (1987), V Penziónu Svět (1988), Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001), Strážce plamene (2006), Kudykam (2009). Kromě autorských alb s Petrem Hapkou se Michal Horáček podílel i na dalších projektech jako výhradní autor textů a vesměs i producent, nebo spoluproducent, například Ohrožený druh (2008), které dalo příležitost neznámým nebo málo známým ženským interpretkám. www.michalhoracek.cz

horacek

Ondřej Ruml (narozen 21.8.1981), pochází z Jablonce nad Nisou, kde se již od dětství věnoval hudbě v místních kapelách ( Vodáci na Nise, Bg Bazar, Soft Color Band). V roce 2008 se zúčastnil pěvecké soutěže X-FACTOR a umístil se na druhém místě. Momentálně se věnuje přípravě své první sólové desky a pravidelně koncertuje sólově, s kapelou TOP Dream Company a také jako bass s vokální skupinou Dobrý Večer Quintet. www.ondrejruml.com

Lenka Nová (narozena 19.9.1974 v Brně), v první kapele začala zpívat ve 14-ti letech. Se skupinou Laura a její tygři zpívala 12 let a natočila s ní 4 desky. Její první sólová deska s názvem Nová deska vyšla v roce 2003. Druhá deska Psí hodina vyšla 1.května 2012.  Ráda spolupracuje i s hudebníky a autory jiných žánrů. www.lenkanova.cz

František Segrado (narozen 8.1.1955 ve Vsetíně), tento umělec z Valašska spolupracoval s Michalem Horáčkem v lyrikálu Kudykam a předtím již na desce Tak to chodí, dále pak na titulech Strážce plamene a Ohrožený druh. Realizuje se jako herec, hudebník, malíř a sochař. Ve Vsetíně působil v Nezávislém Komorním Vsetínském Divadle.

https://www.facebook.com/RECITALMEZINAMI?fref=ts

Zdroj foto: www.michalhoracek.cz a FB stránka Lenky Nové


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

michal matejcik perexVídeň, Hamburg, Berlín, Sapporo, New York... To jsou alespoň některá z měst, kde koncertoval slovenský harfista Michal Matejčík. Respekt mu zajistily precizní hra a originální úpravy skladeb různých stylů, což vyvrcholil...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Debutový psychologický román Sráz

sraz200V září vydalo nakladatelství Kalibr debutový psychologický román Sráz anglické autorky Lucy Goacher. Sestra spáchá sebevraždu, ale její sestře se to nezdá. Co když je za jejím úmrtím něco víc...?

 

...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Peter Gábor v jednom kole

peter gabor 200Už dvacet inscenací, pod nimiž je podepsán jako režisér, má na svém kontě v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě Peter Gábor. Jeho prozatím poslední prací je hra nizozemských autorů Hermana Kocha a Keese Prinse Večeře, jejíž česk...