Výroční kompilace dvacítky nejproslulejších písní Ivety Bartošové vydal Supraphon

Výroční kompilace dvacítky nejproslulejších písní Ivety Bartošové vydal Supraphon

Tisk

ivet 1Nejen první duety Ivety Bartošové a Petra Sepešiho, ale i další sólové Ivetiny nahrávky, natočené v letech 1984 - 2012, přináší nejnovější kolekce nazvaná Knoflíky lásky. Album přináší nejen zpěvaččiny první hity jako Hej, pane diskžokej, Málo mě zná, Víš, lásko nebo Léto, ale třeba i pozdější skladby Můžeš lhát, Ztráta paměti, Buď chvála řádkům a Není cesta zpátky, které představují suverénní interpretku. To dokládá i slovenská lidová Láska, bože, láska...

Obdivuhodná je i její umělecká cesta lemovaná v drtivé většině původními písničkami, protože Iveta Bartošová sázela vždy na původní tvorbu. Dokládají to všechna alba a zcela zákonitě i toto další retrospektivní, o kterém je právě řeč.

Ivetě Bartošové dal osud k dispozici lidsky i umělecky turbulentní, tragicky ukončený, ale muzikou obdivuhodně naplněný život. Tato nová kompilace ve dvaceti skladbách přináší to nejlepší, kariéru talentované zpěvačky zvukově dokonale ilustrující. Její spolupracovník Pavel Vaculík, hudební skladatel stojící na samém začátku i konci jejího nahrávání, vybral snímky z téměř tří dekád let vydávání alb a singlů, řadících zpěvačku mezi domácí elitu. Od titulního duetu s Petrem Sepešim až po závěrečnou slovenskou lidovou tu najdete jasné důvody velké posluchačské obliby a hvězdnosti sympatické a talentované mladé ženy.

Iveta Bartošová

"Moje spolupráce s Ivetou a Petrou trvala jen krátce, do léta 1985, ale za tu krátkou dobu jsme udělali neskutečně mnoho práce. Po smrti Petra Sepešiho se naše cesty rozešly. Iveta začala zpívat sama. Vypracovala se na jednu z předních zpěvaček populární hudby showbyznysu. Získala všechna prestižní ocenění té doby a stala se skutečnou hvězdou. Určitě to byl její velký talent a píle, ale také spolupráce s Ladislavem Štaidlem. Moje další pracovní setkání s Ivetou bylo v roce 1998, kdy jsme ještě s dalšími autory pracovali na Ivetině comebacku, po její určité stagnaci v sólové dráze. Comeback byl závratný a Iveta byla opět na vrcholu své kariéry. Naše další spolupráce byla v roce 2012. Tehdy jsem netušil, že opravdu poslední," vzpomíná Pavel Vaculík.

Ale nejen Pavel Vaculík, ale také Karel Svoboda, Petr Hejduk, František Janeček, Michal Penk, Ondřej Soukup, Pavel Krejča a logicky také Ladislav Štaidl nabídli silné melodie. Textaři Eduard Pergner, Jan Krůta, Zdeněk Rytíř, Vladimír Kočandrle, Zdeněk Borovec nebo Pavel Vrba našli ta nejvhodnější témata. Zpěvačku bohužel neprovázely jen medové dny, ale její písničky o lásce trvale oslovily mnoho posluchaček i posluchačů, oceňujících kvalitní líbivost a výrazný pěvecký projev v osvědčeném středoproudém repertoáru. Bylo by jí letos teprve 55 let...

ivet 1

Popová princezna Iveta Bartošová

Léta patřila Iveta Bartošová mezi nejpopulárnější české zpěvačky, léta se jí dařilo. Natočila řadu hitů, které se hrají dodnes. Přesto měla její kdysi tolik závratná kariéra poslední dobou sestupnou tendenci. Svůj život ukončila 29. dubna 2014 skokem pod jedoucí vlak.
Iveta Bartošová se narodila - stejně jako její o patnáct minut starší sestra Ivana - 8. dubna 1966, dětství strávila ve vísce pod Beskydami. Už jako dítě byla muzikální, což se projevilo ve školním pěveckém sboru. Později, to už studovala na gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm, zpívala s tanečním orchestrem Dianthus. Poslouchala tehdy Barbru Streisand a Helenu Vondráčkovou, milovala Karla Gotta. Tenkrát mohla jen stěží tušit, že s ním bude za pár let spolupracovat.

V roce 1983 prošla několika talentovými soutěžemi amatérských zpěváků, které ji nominovaly do Jihlavy na 16. ročník festivalu Mladá píseň. Probojovala se mezi deset nejlepších a seznámila se tam s Petrem Sepešim, který tehdy získal druhou cenu. Oba se tenkrát natolik zalíbili lidem kolem Tanečního orchestru Československého rozhlasu (skladatel Pavel Vaculík a další), že měsíc po soutěži dostali pozvánku do nahrávacího studia.

ivet perex

Začali vystupovat jako duo, natočili první písničky (Červenám, Knoflíky lásky), dostali se do televize, nahráli první společné album - a měli ohromný úspěch. Ale jejich společná dráha neměla dlouhého trvání - v létě 1985 Petr Sepeši tragicky zahynul ve své škodovce na železničním přejezdu, kde ho smetl přijíždějící vlak, který on neviděl.

Tehdy se Iveta vrátila opět na Moravu, ale tehdejší první velkou krizi nakonec překonala. Začala zpívat ve skupině Balet (velkým hitem se stala písnička Hej pane diskžokej), později hostovala v programu skupiny Kroky Františka Janečka, s níž natočila další hit Léto.
Hvězdu z ní udělala spolupráce s Ladislavem Štaidlem, který jí psal písničky a vybíral repertoár. Zpěvačka začala působit v jeho orchestru, který ji doprovázel i na nahrávkách. Vystupovala také v show Karla Gotta, což ještě zvýšilo její lesk. Právě spolupráce s tímto týmem ji přinesla prvního Zlatého slavíka, tím začala její velká éra.

Později měla za zády jiné kapely, rozrostla se sbírka jejích hitů i "slavíků", vystupovala jako sólistka s vlastní show, objevila se v televizní opeře Plaváček (1986) i ve filmu Svatba upírů (1993) a samozřejmě v několika muzikálech (Dracula, Pomáda, Monte Cristo, Johanka z Arcu, Miss Saigon, Bídníci). Měla horší i lepší období, ale stále to byla popová princezna, které publikum leccos odpustilo.

ivet3

Pozvolný "sešup" nastal až v poslední letech jejího života. Doma měla syna Artura, kterého má s Ladislavem Štaidlem, ale dost možná jí chybělo to podstatné pro její uměleckou kariéru - dramaturg a člověk, který by ji umělecky vedl.

Ale to už její rozháraný osobní život nabíral směr, který nevypadal příznivě. Zpěvačka navíc trpěla zdravotními problémy, její poslední vystoupení měly daleko do někdejších nablýskaných show. Nepovedlo se ani manželství s Jiřím Pomejem, ale ani další vztahy. A krátce po své druhé svatbě spáchala sebevraždu. Co po ní zůstalo, jsou stovky písniček, z nichž mnohé se jí povedly - ve svém žánru byla přece jenom zdatná profesionálka a navíc zpěvačka s kouzlem osobnosti.


Foto archiv Supraphon


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Co když dojde k hmyzí apokalypse a Země ztichne?

Ticha zeme200V nakladatelství Kazda vyšla další kniha profesora biologických věd Davea Goulsona. Nese název Tichá Země a zaměřuje se na to, jak odvrátit hmyzí apokalypsu.

...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část: Dívejme se do očí zpříma

twilight saga rozbreskVe čtvrtek 15. listopadu 2012 byl uveden do 11 českých multikin nový americký film Twilight sága: Rozbřesk (2. část). V této (druhé) závěrečné části světoznámé upírské ságy (prý) už naposl...