Zpívající textař Vlady Gryc představuje druhé autorské album Blízký i vzdálený
Kultura21.cz

Zpívající textař Vlady Gryc představuje druhé autorské album Blízký i vzdálený

vlady perexNovinkové album, který nazval Vlady Gryc Blízký i vzdálený, vyšlo na podzim. Není to ale debut zpívajícího textaře. První album se jmenovalo Já svý sny mám a na scéně se objevilo už v létě roku 2017. Zatímco všechny texty byly dílem samotného protagonisty, veškerou hudbu a aranže napsal Hellmut Sickel a album mělo úspěch - vždyť dvě písničky budovaly v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. Po třech letech se tedy Vlady Gryc představuje se svou žhavou autorskou novinkou a hodně od ní očekává...

 


"Pracoval jsem na něm s kompletně novým týmem lidí a hudebně je koncipováno úplně jinak než to první. Přešel jsem zde od klasického popu, ve kterém, bylo laděno první CD, k šansonově laděným baladám, a takzvaným písničkářským skladbám. Jsou tam ale také písničky s rockovým základem. Ostatně rockové prvky využívám v podstatě téměř ve všech písničkách," říká Vlady Gryc.

vlady2

Tentokrát se spojil s muzikantem Michalem Workem, který je autorem všech dvanácti písní a který se představuje jako vyzrálý skladatel. Jeho vycizelované skladby jsou sice jakoby z jednoho kusu, přitom je každá jiná. Jsou tu moderní šansony a balady, ale i "popina", která je postavena i na textech. Nechybí ani pařížský "cajdák" (Paris Paris Paris) nebo kuplet, který stojí na humoru a nadsázce (Má ji vyholenou, Gumová). Patrně nejsilnější písněmi jsou tituly Bejt tak..., Někde tu přece musíš být, Černá labuť, Helou helou. Hudebního nápady Michal Worek jen hýří, ale mimořádný je i jeho aranžérský přínos, což je znát právě na albu Vzdálený a blízký.

Někde tu přece musíš být

"Víte, já mám v podstatě svůj stálý tým," libuje si Vlady Gryc. "Na tomto CD jsou písničky, které všechny složil Michal Worek a já ani nezkoušel zadávat texty ke zhudebnění někomu jinému. Michal mě zná, ví, co mi sedí a zná můj rozsah. Ví, jak dalece může písničku rozpracovat a je hudebně velmi tvůrčí a schopný. Často, když mu řeknu, co bych si tak asi na daný text představoval, přijde s něčím, co mi vyrazí dech a jeho nápad mě okouzlí na první dobrou."

Stejně tak má Michal Worek schopnost obklopit se v nahrávacím studiu skvělými muzikanty. Právě na tomto CD je přítomná skutečně muzikantská elita české hudební scény, což potvrzuje i zpívající textař: "Například na baskytaru mi hrál Lukáš Čunta z Čechomoru, o kytary se postarali Adam Malík, taktéž z Čechomoru, nebo Jakub Tirco ze slovenské kapely Heleniné oči a Michal Šinka. Za klavírem a klávesovými nástroji exceloval již zmiňovaný Michal Worek, na bicí hrají Patrik Sas, který doprovázel na turné slavnou Suzanne Vega a byl několik let také členem kapely Čechomor, a nemůžu zapomenout na Hanze Sedláře, který pro změnu zase hraje na bicí u Janka Ledeckého, skvělou violoncellistku Michaelu Stehlíkovou nebo fenomenálního akordeonistu Aliaksandra Yasinského či Mirka Mužíka, který se postaral o mixy a mastering celého projektu."

vlady 3

Vlady Gryc a Marcela Březinová

Pozoruhodné je i obsazení zpívajících hostů, v tomto případě dvou vynikajících zpěvaček - jednak mladé a talentované Cloo Kosové, která si s Vlady Grycem "střihla" hned dva duety (Paris Paris Paris, Černá labuť) a jednak zkušené matadorky Marcely Březinové, které hlavní protagonista svěřil sólovou bonusovou píseň Oceán.

"Na mladou, charizmatickou zpěvačku s andělským hlasem Cloo Kosovou mě upozornila kamarádka Marcela Březinová, mimochodem právě Marcela dohlížela na interpretační stránku celého projektu. Když jsem poprvé slyšel Cloo zpívat, uchvátila mě během prvních pár vteřin a nadchla mě natolik, že jsem už nikoho dál nehledal. Intuitivně jsem cítil, že Cloo je ta správná volba. Její hlas je čistý, tvárný, a navíc okamžitě rozpoznatelný mezi ostatními hlasy," tvrdí Vlady Gryc.

vlady 1

Od debutového alba udělal zpěvák kus práce, což dokládá jeho nejnovější opus. I když předkládá poklidnější tempo a komorní ráz, máte pocit, že méně je někdy více. Najednou i jeho polohlas docílí silnější výraz, každé slovo má svou váhu.

A to se ještě musím aspoň jednou větou zmínit o perfektním bookletu. Nejsou tu jen texty písní, fotografie a vkusná grafika, ale i důležité informace o minutáži, o všech písních i tvůrcích, kteří mají jednoduše - dobrý vkus.

Foto archiv Vlady GrycSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Vyzdobte si domov krásnými dekoracemi

domov plny napadu 200Nakladatelství CPress vydalo další tvořivou knihu Lucie Dvořákové-Liberdové nazvanou Domov plný nápadů.

...

Divadlo

Jak vypadá Prostřeno po zlínsku?

laska prochazi zaludkem 200Divadlo Malá scéna Zlín se v současnosti zaměřuje na vlastní autorskou tvorbu, a pokud by všechna představení byla taková, jako Láska prochází žaludkem, je velká škoda, že toho nehrají více. Druhá repríza této komed...

Film

Platívalo, že životaschopná je jen naplánovaná kinematografie

naplanovana kinematografie academiaPo Hulíkově knize Kinematografie zapomnění, která mapovala dění na úsvitu normalizace, vydává nakladatelství Academia další obdobnou publikaci Naplánovan...