Ensemble Hilaris zve na trojici duchovních velikonočních koncertů
Kultura21.cz

Ensemble Hilaris zve na trojici duchovních velikonočních koncertů

altOktet Ensemble Hilaris, složený z dvojic ženských sopránů a altů a  mužských basů a tenorů, jehož repertoár tvoří především mariánská hudba italských a anglických skladatelů 16. a 17.století, zve všechny milovníky duchovní hudby na trojici koncertů, které se uskuteční začátkem dubna na různých místech České republiky: 1.dubna v Praze na Smíchově v kostele sv. Gabriela, 2.dubna v kostele sv. Markéty v Podlažicích a 4.dubna v kostele Českobratrské církve evangelické v Horní Čermné.

 

 Ensemble Hilaris, který účinkuje od svého založení v únoru 2011 ve složení Miloslava Vítková, Martina Spiritová, Tereza Moravcová, Martina Kneiflová, Stanislav Kneifl, Jan Němeček, Marek Leitl, Kryštof Spirit a Jiřina Dvořáková-Marešová (varhanní pozitiv),  tentokrát nastudoval Responsoria pro Svatý týden ZWV 55 (Responsoria pro hebdomada sancta, psané v letech 1722 až 1723) českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky (1679 - 1745). Jedná se o sbírku 27 responsorií, zhudebňující starozákonní i novozákonní texty, které se vztahují k ukřižování Ježíše Krista. Každému ze svátků svatého týdne náleží 9 responsorií (Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota). Hosty jednotlivých koncertů budou loutnista Miloslav Študent a flétnista Lukáš Vytlačil.

alt

 Program bude doplněn ilustracemi  malíře, grafika a sochaře Františka Kalenského (1945), člena Unie výtvarných umělců a člena Arteterapeutické asociace ČR. František Kalenský se kromě své tvorby věnuje arteterapii v léčebně výchovném ústavu Husův domov na oddělení drogové závislosti mládeže.

alt

 

Responsoria pro Svatý týden  ZWV Jana Dismase Zelenky
Interpret: Ensemble Hilaris, loutnista Miloslav Študent, flétnista Lukáš Vytlačil
Místo a čas:  Kostel sv. Gabriela na Smíchově – dne 1.dubna od 20 hodin
                       Kostel sv. Markéty v Podlažicích – dne 2.dubna od 20 hodin
                       Kostel Českobratrské církve evangelické v Horní Čermné – dne 4.dubna od  19 hodin

Vstupné zdarma.

Zdroj foto: ensemblehilaris.cz


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Česká Lípa

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Povídky toaletní - JaSná volba

PovidkyToal perexNa tuhle knížku jsem se opravdu těšila. Slyšela jsem, že bude, pak jsem registrovala, že vyšla a pak jsem začala vnímat mediální kolotoč a zprávy o tom, kde všude se objevila, kam má namířeno a kde s ní všude už autor byl, aby ji předs...

Divadlo

Listopad ukáže prezidenta USA bez kalhot!

listopad200Myslíte si, že politika může být jen nudná a dokáže člověka jenom rozčílit? A co takhle sám prezident Spojených států amerických? Velevážená a celosvětově uznávaná osoba nemusí být jen taková, jakou ji známe z televize. Ve hře Listopad

Film

Příběh ze současného Egypta

YOMEDDINE perexBešaj (Rady Gamal) žije v koptské kolonii pro leprotiky, kam ho jako dítě umístila jeho rodina. Našel si tu manželku, kterou má rád, a taky práci – sbírá věci na smetišti. Když jeho manželka zemře, pocítí stárnoucí muž naléhavou potřebu ně...