Ensemble Hilaris zve na trojici duchovních velikonočních koncertů

Ensemble Hilaris zve na trojici duchovních velikonočních koncertů

Tisk

altOktet Ensemble Hilaris, složený z dvojic ženských sopránů a altů a  mužských basů a tenorů, jehož repertoár tvoří především mariánská hudba italských a anglických skladatelů 16. a 17.století, zve všechny milovníky duchovní hudby na trojici koncertů, které se uskuteční začátkem dubna na různých místech České republiky: 1.dubna v Praze na Smíchově v kostele sv. Gabriela, 2.dubna v kostele sv. Markéty v Podlažicích a 4.dubna v kostele Českobratrské církve evangelické v Horní Čermné.

 

 Ensemble Hilaris, který účinkuje od svého založení v únoru 2011 ve složení Miloslava Vítková, Martina Spiritová, Tereza Moravcová, Martina Kneiflová, Stanislav Kneifl, Jan Němeček, Marek Leitl, Kryštof Spirit a Jiřina Dvořáková-Marešová (varhanní pozitiv),  tentokrát nastudoval Responsoria pro Svatý týden ZWV 55 (Responsoria pro hebdomada sancta, psané v letech 1722 až 1723) českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky (1679 - 1745). Jedná se o sbírku 27 responsorií, zhudebňující starozákonní i novozákonní texty, které se vztahují k ukřižování Ježíše Krista. Každému ze svátků svatého týdne náleží 9 responsorií (Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota). Hosty jednotlivých koncertů budou loutnista Miloslav Študent a flétnista Lukáš Vytlačil.

alt

 Program bude doplněn ilustracemi  malíře, grafika a sochaře Františka Kalenského (1945), člena Unie výtvarných umělců a člena Arteterapeutické asociace ČR. František Kalenský se kromě své tvorby věnuje arteterapii v léčebně výchovném ústavu Husův domov na oddělení drogové závislosti mládeže.

alt

 

Responsoria pro Svatý týden  ZWV Jana Dismase Zelenky
Interpret: Ensemble Hilaris, loutnista Miloslav Študent, flétnista Lukáš Vytlačil
Místo a čas:  Kostel sv. Gabriela na Smíchově – dne 1.dubna od 20 hodin
                       Kostel sv. Markéty v Podlažicích – dne 2.dubna od 20 hodin
                       Kostel Českobratrské církve evangelické v Horní Čermné – dne 4.dubna od  19 hodin

Vstupné zdarma.

Zdroj foto: ensemblehilaris.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Romantikem jsem byl a zůstávám jím, říká divadelní a televizní herec Josef Vrána

josef vrana200I když má za sebou téměř čtyřicet let u divadla, je Josef Vrána rovněž vyhledávaným filmovým a televizním hercem, jehož určitě znáte. Jednou z divadelních novinek je komedie britského dramatika Davida Lodge Bez zábran, kde hraje slavného au...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...


Literatura

Ellu a Maxe najdete tentokrát na farmě

farma 200Nakladatelství Presco Group opět vydalo knihu z edice Ella a Max zaměřené na dětské knížky. Tentokrát se jedná o další Velkou knížku pro malé vypravěče zaměřenou na Farmu, tak hurá na ni!

 

...

Divadlo

Herci Městského divadla Mladá Boleslav zpívají jak muzikálové hvězdy

miluji te200V pátek 17. února uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav premiéru muzikálové revue Miluji tě, ale..., což je světoznámé dílo, která se hraje od roku 2003 také na českých jevištích. Nemá příběhový děj. Jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s...

Film

Naomi Watts vdechla život Lady Di

200dianaAngličané se poprvé odvážili zfilmovat příběh Lady Di. Snímek zachycuje Dianu především jako obyčejnou ženu, jako oběť paparazzi a nešťastného sňatku s princem Charlesem. Nejoblíbenější osobnost své doby se tady ukazuje ve skutečném světle.

...