Novinkové album Heleny Vondráčkové Tvrdohlavá posouvá její hudební tvář
Kultura21.cz

Novinkové album Heleny Vondráčkové Tvrdohlavá posouvá její hudební tvář

helena 1 perexČtrnáct písniček plus jeden bonus – toť další řadové album Heleny Vondráčkové. Novinka, která se objevila na trhu začátkem září, nejenže slibuje výhradně česko-slovenské písně, ale i nový svěží vítr ve zpěvaččině repertoáru. Téměř polovinu skladeb napsal Karel Mařík, který je současně i producentem alba, další písně zkomponovali například Ondřej Soukup, Lešek Wronka nebo Vašo Patejdl. A nechybí ani duet, v tomto případě hned dva, a to s Olgou Lounovou a operní pěvkyní Vandou Šípovou.

 


Zatímco předcházející Helenino album Dávno vím svý (2017) překvapilo komorní atmosférou a šansonovým výrazem, nejnovější album Tvrdohlavá sází na o poznání barvitější tóny i nálady. Může za to využití živých muzikantů, ale také chytrá dramaturgie a samozřejmě zpěvaččin perfektní výkon. Její zralý kumšt, to je magie, která se line celým albem.

helena3

Když si uvědomíme, že své první řadové album (Ostrov Heleny Vondráčkové) natočila v roce 1970, je až neskutečné, kolik desítek vynikajících alb pořídila do dnešního dne, jak jí to zpívá, jak je moderní, současná a přitom stále svá. Helena Vondráčková zkrátka měla a má kliku. Jednak se vypracovala, ale také nezpohodlněla, navíc má skvělé spolupracovníky, kteří se čas od času mění, čímž posouvají i její hudební tvář.

Hudební tvář alba Tvrdohlavá stojí právě na změně autorů, kteří pro Helenu Vondráčkovou tentokrát psali. Je to nejen již zmíněný Karel Mařík, ale také Jakub Lenz, Lucia Šoralová či mistři rýmů Josef Peterka, Miro Jurika a Tomáš Belko. Z autorů, kteří už s Helenou spolupracovali dříve, to jsou osvědčení tvůrci Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová, Lešek Wronka a Petr Šiška, Vašo Patejdl a Jan Krůta nebo Václav Noid Bárta. Výsledkem je svěží album, u něhož byste neřekli, že jej nazpívala zpěvačka, která je ročník 1947.

helena2

Mnohé z písní jí sluší a evokují její osobitost a osobnost, třeba hned první písnička Dívčí žena, ale i následující další skladby Ten den chce nápad, Já s tebou dál cestou kráčím a Tvrdohlavá lákavě, svůdně a svižně otevírají zpěvaččino novinkové album. Překvapením jsou oba duety – Navěky spálils mou tvář (s Olgou Lounovou) a Chlap je koala (s Vandou Šípovou). I když každá nápaditá píseň je o něčem jiném, zapadají do žánrové mozaiky a jsou příjemným zpestřením už jenom tím, kdo s hlavní hvězdou zpívá.

Povedly se i další, do moderního šansonu posazené písně Podzimní tvář, Čekal jsi víc či S polštářem ticha, přičemž bonusem a de facto poslední písní je Ženská pomsta. Jde o výsostně hitovou melodii (ze stejnojmenného filmu), která je nejen další povedenou písničkou, ale současně obstarává finále. Právě autorský tandem Lešek Wronka a Petr Šiška napsali Heleně Vondráčkové podobných hitů během dvaceti let pěknou řádku.

I když od dnes už málem kultovního alba Vodopád uteklo dvacet let, mám pocit, že i zpěvaččino nejnovější album Tvrdohlavá se dere do života a překvapuje čímsi svůdně novým, stejně tak interesantním obalem i bookletem s elegantními fotografiemi. Novou letošní kulturní sezónu nemohla Helena Vondráčková zahájit líp.

Foto Warner MusicSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum


Literatura

Na scénu přichází Crew2 č. 42!

Crew 200Nové a nabušené číslo jediného českého magazínu, který se věnuje komiksové tvorbě, Crew2, láká hlavně na novou „literární“ sérii Mezi řádky, ale rozhodně si pošmáknete i na dalších laskominách…

 

...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Doba ledová 4 potěší malé i velké diváky

altKdyž před třemi lety Doba ledová 3 vydělala celosvětově téměř 900 miliónů dolarů, nikdo jistě nepochyboval, že do pár let vznikne další pokračování. 28. června tedy vstoupilo do našich biografů nejnovější dobrodružství podivné smečky tvořené...