Královny a slavíci v estrádním balení
Kultura21.cz

Královny a slavíci v estrádním balení

slavi 200Na první pohled bombasticky pojaté, ve skutečnosti  estrády jak vyšije a jako by z éry baviče Petra Novotného. Řeč je jednak o zkráceném televizním záznamu galakoncertu Královny popu - Pocta legendám, který  uvedl první program České televize v sobotu 22. listopadu,  jednak o přímém přenosu ceremoniálu Český slavík Mattoni 2014, který odvysílala Nova o týden později. 

Ne, že bych si dělal iluze, ale sledování zkráceného záznam show Královny popu - Pocta legendám mě pobavilo  jen chvílemi  - to když na scénu Hudebního divadla Karlín nastoupily dámy jako Monika Absolonová nebo Helena Vondráčková a - ať už sólově nebo ve společném duetu Toužíš - předvedly své kvality naplno. Prostě paní zpěvačky.

Vzpomínám si na první ročník tohoto specifického podniku z roku 2000, který byl  výborný. Pokud ho mám ale srovnat s letošním ročníkem, tak se to ani nedá. Ten letošní  hodně zaostával. Ani ne tak v lesku zúčastněných hvězd  jako spíš ve skladbě repertoáru, s nímž si mohla dramaturgie dát přece jenom lepší práci. Nechat zpívat třeba Moniku Absolonovou stařičký hit Karla Gotta  Dám dělovou ránu se mi nejeví jako dobrá volba. 

Navíc mám pocit, že tady začíná smrdět stereotyp, který se projevuje omíláním dvaceti starých českých hitů. Anebo se sáhne po osvědčené převzaté písni Proč mě nikdo nemá rád, kterou tu kdysi proslavila už vzpomenutá  Vondráčková - a tím to končí. Podle mne se moc nepovedla ani předělávka kultovního hitu Petra Muka Ráchel v nové interpretaci Báry Basikové, ale ani písně Ivety Bartošové v podání  jiných zpěvaček. Citelně chyběl i moderátor, který by měl dostatek šarmu, jiskry a vtipu.

slavi 1

A Český slavík? Nic proti němu, ale už pár let mi tahle televizní show připomíná  podívanou, kam lze strčit opravdu všechno. Tedy nejen kvalitní zpěváky (Ondřej Brzobohatý, Aneta Langerová, Karel Gott),ale leccos, co spíš patří do laciné estrády. I letos zazněly vtipy, kterým se smějeme ze zdvořilosti, či úsměvy, které jsou spíš grimasami, to vše na kolotočářské scéně, která se do prostředí Státní opery Praha dle mého názoru moc nehodí.

Když k tomu připočtu absolutně nezajímavý projev mladých zpěvaček (Markéta  Konvičková,  Debbie a Elis), které připomněly staré hity Evy Pilarové, anebo účast (proboha proč?) nováckých tváří jako je Láďa Hruška, Michal Hrdlička či Pavel Novotný (případně lidí, kteří nemají s pop music absolutně nic společného), připadalo mi to celé - a to i navzdory účasti několika osobností  - všechno, jen ne slavičí ceremoniál. Ale jako cirkus dobrý, chybělo snad jen Šlapeto...

Na snímku: Český slavík Karel Gott, foto Robert Rohál


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Nora Robertsová se závanem historie: Ohnivé pouto

ohnive pouto 200Vydavatelství Alpress vydalo v listopadu další novinku světoznámé a v České republice milované autorky Nory Robertsové. Tentokráte se jedná závěr trilogie O'Dwyer , o fantasy román, ve kterém se přítomnost mísí s historií. Necháte se uc...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Sto třicet let od narození velkého skladatele: ČT natáčí hraný dokument Můj život s Bohuslavem Martinů

Muj zivot s BM 200Bohuslav Martinů patří mezi nejvýznamnější české skladatele. Letos by oslavil své sto třicáté narozeniny. Česká televize při té příležitosti natáčí v koprodukci s ORF a Nadací Bohuslava Martinů hraný dokument Můj život s Bohuslav...