Kašpárek v rohlíku dospívá

Kašpárek v rohlíku dospívá

Tisk

kasparek 200Bejbypankoví klasici Kašpárek v rohlíku vydali na konci roku 2014 čtvrtou plnohodnotnou desku s příznačným názvem Neposlouchej to!!!  Děti tím chtějí jak přimět k poslechu, tak je upozornit, aby neposlouchali každého a měly vlastní názory.

 

 

 

Kašpárek v rohlíku je projekt, který se zrodil jako reakce na nedostatek původních kvalitních písniček pro děti, jež by se zaujaly i dospělé. Jeho vznik je spojen s Loutkohrou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde za vznikem dětského kabaretu Kašpárek v rohlíku stál David Dvořák. Od divadla to byl jen krok k hudbě a bejbypunku a z celé šarády vyústilo i stanové městečko, které můžete vidět například na festivalech.

Bejbypank je styl určený pro děti, ale jeho riffy i unikátní texty zaručeně pobaví i dospělé. Písně jsou hravé a texty si pohrávají s každodenním světem většinou pohledem dětí. Interpretů podílejících se na Kašpárkovi v rohlíku je hodně a většina má své stále hudební těleso a Kašpárkovi se věnuje pouze pro zábavu. Jmenujme například Milana Caise (Tata Bojs), Jana Kalinu (Sto zvířat), Márdiho (Vypsaná fixa), Filipa Nebřenského (Hm...) nebo Lenku Dusilovou. Všichni účinkující v kapele se odívají v bláznivém módním stylu a jsou taktéž vybaveni pokrývkami roztodivných tvarů a velikostí.

kasparek koncert

 

Kašpárka mimo jiné proslavily dvě živelné  cover verze: Želvy (Pretty Fly od Offspring) a Čúrej sem a čůrej tam (Should I Stay Or Should I Go od The Clash).  První album Bejbypank vyšlo v roce 2007, následoval Kašpárek navždy (2009) a vánoční dlouhý singl Ježíšku panáčkuj (2009). Předposledním počinem byl Ten Halywůd z roku 2012 a nejnovější je Neposlouchej to!!!

Na desce se opět podílela celé plejáda umělců, například Jaromír Švejdík (Jaromír 99), Andy Čermák ze Sunflower Caravan, Adrian T. Bell (The Prostitutes), Klára Vytisková (Toxique), Ondřej Bauer (Vosto5) nebo Dara Rolins. Nad texty držela ochrannou ruku členka Divadla Sklep Monika Načeva. Dohromady je to hodně různorodé, takže se nudit jen tak nebudete.

Neposlouchej to!!! je na první poslech dospělejší a už neobsahuje jen různé popěvkové hity, ale nebojí se i zvážnit. Otec projektu David Dvořák k tomu říká: „Navazujeme na kvalitní chytré písničky pro děti, a jelikož jsme od přírody zlobiví, hraví a pomatení, nebude chybět jako vždy lehkost, odstup a plácání do kolen tzv. hihihi-hahaha styl. Ale nějak nám to tentokrát nestačilo a v přirozeném dospívání jsme narazili i na témata reálného světa, a tak jsme si řekli, že se jich nebudeme bát a na desku je pustíme."

Otvírákem alba je Prezident punkových států, který začíná riffem z Rockyho a pokračuje Márdího punkem s dokonalým textem („když už dřepět ve škole, tak ať nás to baví“, „a komu se nechce vstávat, ať leží v posteli“). Tanečník Béda je dílem Dary Rollins a ač nemá takový náboj jako první píseň, má dobrou melodii a to stačí. Pohádková opravdu přenese posluchače do pohádek – za draky, princeznami i Honzou. Rytmus je pěkně vtíravý, takže vás donutí se pohnout. Happy Idiots jsou první anglickou písní Kašpárka v rohlíku a mají ji na svědomí  Klára Vytisková z Toxique a Adrian Bell z The Prostitutes. Ačkoliv by se více hodila na nějaká diskotéková pódia nebo do výběru letních hitů, holčičky si na ni rádi zatančí, i když nebudou rozumět textu.

kasparek plakat

 

Mým favoritem je Píseň o nás dvou - šíleně jednoduchý duet, kde tempo udává jen brnkání kytary. Zpěváky jsou dva malí outsideři s typickými problémy („ v pokoji nemám sbírku liků“, „neprožívám ságy ani seriály“), kteří si něžně předávají svá vyznání („když se usměješ slova hezčí jsou“) a dohromady to vyznívá opravdu moc pěkně. Podobně něžná je i píseň Za dveřmi nebo počin Na sever od Jaromíra 99, který mi v mnoha chvílích připomíná Svěráka s Uhlířem, akorát na mnohem vážnější notu („až tě jednou pochovají do hrobu studeného“). Je prostě těžké říci, jak tyto písně přijímají děti. Osobně tipuji, že je přeskakují například na svižný song Bohatej kluk od Márdiho nebo na punkovou Vílu Vivi.

Dojmy z Neposlouchej to!!! jsou takové smíšené – mně se deska líbí, ale myslím, že malé děti moc nezaujme a ty starší si k ní budou muset najít cestu samy. Jak to funguje naživo se můžete přesvědčit 20. března na velkém koncertě v Paláci Akropolis, kde se Kašpárek v rohlíku vrací po 7 letec. Předvedou zde nový hudební program pro rok 2015 a vystoupí v nových dresech - komiksových kostýmech s typickými číry.

Kasparek v rohliku

 


Neposlouchej to!!!
Interpret: Kašpárek v rohlíku
Žánr: bejbypank
Skladby: Prezident punkovejch států, Tanečník Béda, Pohádková, Happy Idiots, Píseň o nás dvou, Kung Fu Boy, Škola v přírodě, Mrkací hrdina 000, Vivi víla, Za dveřmi, Bohatej kluk, Na sever, Tominík
Stopáž: 46:30
Vydavatelství: vlastní náklad
Hodnocení: 75 %                

Zdroj foto: bejbypank.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Josef Fousek v kapse je k nezaplacení

Fousek do kapsy200Když vám na čele vyvstanou chmury, je třeba se „nakopnout“ na veselejší notu. Přestože nám média zprostředkovávají jednu katastrofální zprávu za druhou, jsou mezi námi tací, kdo dokážou z těchto zpráv vytáhnout podstatné, trefit h...

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...