Město ožije rejem masek – už podeváté

Město ožije rejem masek – už podeváté

karneval perexCARNEVALePRAHA je kulturně společenským projektem. Záštitu nad ním převzal Magistrát hlavního města Prahy, městské části Praha 1 a Praha 7 a italské velvyslanectví v Praze. Akce se koná za podpory agentury CzechTourism a to od 20. února do 4. března 2014. 

 

 

Tento kulturně - společenský projekt se odehrává 14 dní v zimním období. Jeho cílem je představit město Prahu jako zajímavou karnevalovou destinaci. Po několika úspěšných ročnících festivalu Carnevale Praha se hlavní město řadí ke světovým metropolím ve kterých se odehrávají městské karnevalové slavnosti. Akce se koná pravidelně již 9 let v centru Prahy. Organizátorem slavností je společnost Triglaw Corp s.r.o., která propaguje festival doma i ve světě. 

karneval3

Cílem festivalu je nejen obnovení slavné pražské karnevalové tradice, ale vytvoření kulturně-společenského tématu, kterého mohou účastníci a partneři využívat pro své nekomerční i komerční aktivity v období mimo hlavní obchodní a turistickou sezónu. 

Projekt si klade za cíl rozšířit turistickou sezónu v Praze i na období února a nabídnout téma karnevalu všem zájemcům.  Program letošního festivalu je rozdělen do čtyř tématických sekcí, které jsou zaměřeny na specifické typy masopustních slavností. Každá sekce obsahuje bohatý kulturní program, oslavující radost ze života, fantazii, talent, um, ale i kreativitu. 

DIVERTIMENTO FURIOSO na pražském Staroměstském náměstí nabídne divákům soutěže masek a alegorické průvody v ulicích Prahy. 

karneval

Další projekt BOHEMIA DIVINA v prostorách Clam-Gallasova paláce nabídne doprovodný program, který je nedílnou součástí festivalu. Je tvořen pestrou paletou kulturních a společenských akcí od výstav, přednášek a konferencí až po dílny, koncerty, představení a další speciální akce. 

PRAGA MAGICA se bude letos konat na různých místech v Praze. Návštěvníkům karnevalových  oslav se představí široké spektrum tvůrců, jejichž prezentace mohou vytvořit z ulic města doslova magický karnevalový labyrint. 

karneval2

Festival CUISINE D'ALCHIMISTE se bude konat na různých místech v ČR. Jedná se o gastronomický blok, v jehož rámci se představí mistři kulinářského umění.  Kromě oficiálního programu festivalu budou probíhat další akce a karnevalová překvapení. 

Carnevale Praha navazuje na historické slavnosti pořádané na území Čech, jejichž počátek sahá do období středověku. Projekt Bohemian Carnevale je znovuzrozením tohoto fenoménu oslavujícího lidskou radost a pospolitost. 

karneval4

Co je masopust a jakou má tradici 
Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Název karneval je synonymem masopustu a pochází z italského carnival. Znamená nabytí síly (valere) z masa (caro). Dnes se jako masopust (nebo též karneval) označuje masopustní veselí (nářečně masopust, šibřinky, fašank, ostatky aj.). Karnevalové veselí si můžeme vychutnat v rámci masopustních akcí, kterých každoročně v Čechách probíhají stovky. 

Podrobný program letošního karnevalu je na www.carnevale.cz

Zdroj informací: www.carnevale.cz

Ilustrační foto: Ctibor Čejpa


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Jirka Urban: „Hrajeme třicet let! To je ta nejlepší věc, která se nám mohla přihodit!“

arakain jiri urban 200Přinášíme vám rozhovor s kytaristou skupiny Arakain Jirkou Urbanem, který zde ukázal jeho úžasný vztah k Arakainu a poodtjajnil plány do budoucnosti.

...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Čtěte také...

Výstava připomene půl tisíciletí působení Benediktinů v Čechách


200histNárodní galerie v Praze ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Národním muzeem, Správou Pražského hradu a Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze připravuje na přelomu let 2014 a 2015 velkou mezinárodní výstavu Otevři zahradu rajskou, Benedikti...

Z archivu...


Literatura

Hledala smrt, našla život

pristav nadeje (2)Když Marianne nevyšel pokus o sebevraždu, rozhodla se, že to zkusí znovu. Malovaná dlaždička, která se jí náhodou dostala do rukou, ji nasměřuje do Bretaně, až do přístavu Kerdruc. Tam získá práci...

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

Když se Zemi Oz rozhodne místo Dorotky zachránit Oscar

200filmNejslavnější americký animátor Walt Disney dokázal svou fantazií a umem převést na plátno krásné příběhy a postavičky, které si oblíbili malí i velcí diváci. Avšak největším snem a přáním Walta Disneyho bylo vdechnout život knize Lymana Franka Bauma Čarod...