Město ožije rejem masek – už podeváté

Město ožije rejem masek – už podeváté

Tisk

karneval perexCARNEVALePRAHA je kulturně společenským projektem. Záštitu nad ním převzal Magistrát hlavního města Prahy, městské části Praha 1 a Praha 7 a italské velvyslanectví v Praze. Akce se koná za podpory agentury CzechTourism a to od 20. února do 4. března 2014. 

 

 

Tento kulturně - společenský projekt se odehrává 14 dní v zimním období. Jeho cílem je představit město Prahu jako zajímavou karnevalovou destinaci. Po několika úspěšných ročnících festivalu Carnevale Praha se hlavní město řadí ke světovým metropolím ve kterých se odehrávají městské karnevalové slavnosti. Akce se koná pravidelně již 9 let v centru Prahy. Organizátorem slavností je společnost Triglaw Corp s.r.o., která propaguje festival doma i ve světě. 

karneval3

Cílem festivalu je nejen obnovení slavné pražské karnevalové tradice, ale vytvoření kulturně-společenského tématu, kterého mohou účastníci a partneři využívat pro své nekomerční i komerční aktivity v období mimo hlavní obchodní a turistickou sezónu. 

Projekt si klade za cíl rozšířit turistickou sezónu v Praze i na období února a nabídnout téma karnevalu všem zájemcům.  Program letošního festivalu je rozdělen do čtyř tématických sekcí, které jsou zaměřeny na specifické typy masopustních slavností. Každá sekce obsahuje bohatý kulturní program, oslavující radost ze života, fantazii, talent, um, ale i kreativitu. 

DIVERTIMENTO FURIOSO na pražském Staroměstském náměstí nabídne divákům soutěže masek a alegorické průvody v ulicích Prahy. 

karneval

Další projekt BOHEMIA DIVINA v prostorách Clam-Gallasova paláce nabídne doprovodný program, který je nedílnou součástí festivalu. Je tvořen pestrou paletou kulturních a společenských akcí od výstav, přednášek a konferencí až po dílny, koncerty, představení a další speciální akce. 

PRAGA MAGICA se bude letos konat na různých místech v Praze. Návštěvníkům karnevalových  oslav se představí široké spektrum tvůrců, jejichž prezentace mohou vytvořit z ulic města doslova magický karnevalový labyrint. 

karneval2

Festival CUISINE D'ALCHIMISTE se bude konat na různých místech v ČR. Jedná se o gastronomický blok, v jehož rámci se představí mistři kulinářského umění.  Kromě oficiálního programu festivalu budou probíhat další akce a karnevalová překvapení. 

Carnevale Praha navazuje na historické slavnosti pořádané na území Čech, jejichž počátek sahá do období středověku. Projekt Bohemian Carnevale je znovuzrozením tohoto fenoménu oslavujícího lidskou radost a pospolitost. 

karneval4

Co je masopust a jakou má tradici 
Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Název karneval je synonymem masopustu a pochází z italského carnival. Znamená nabytí síly (valere) z masa (caro). Dnes se jako masopust (nebo též karneval) označuje masopustní veselí (nářečně masopust, šibřinky, fašank, ostatky aj.). Karnevalové veselí si můžeme vychutnat v rámci masopustních akcí, kterých každoročně v Čechách probíhají stovky. 

Podrobný program letošního karnevalu je na www.carnevale.cz

Zdroj informací: www.carnevale.cz

Ilustrační foto: Ctibor Čejpa


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Žáček a Born – tandem, ktorý nám závidia nielen v Čechách, alebo o Adolfovi Bornovi s Jiřim Žáčekom

zacek perexIch knihy stoja za to, aby boli v našej knihovničke. Upútajú prostým a krásnym literárnym obsahom a rovnako skvelou ilustráciou, ktorými nás očaria už od prvej stránky. Pre deti páčivé a nadčasové pre dospelých. Obsahovo vždy reflektujú prejav a k...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Památník Karla Čapka představí pozoruhodnou osobnost lékaře a generála Leopolda Firta

Leopold Firt 200Putovní výstavou „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt zahájí 1. dubna letní návštěvnickou sezónu Památník Karla Čapka (PKČ) ve Staré Huti u Dobříše. Generál zdravotnictva MUDr. Leopold Firt byl Čapkovým přítelem, osobním léka...

Z archivu...


Literatura

Zasmějte se u příhod veterináře

krava na strome 200Pokud máte chuť na nějakou odpočinkovou knihu, u které se zasmějete a proniknete do tajů záslužného povolání, sáhněte po Krávě na stromě obsahující Neuvěřitelné historky ze života zvěrolékaře.

...

Divadlo

Lordi v Českých Budějovicích byli famózní, skvělí a vysloužili si aplaus - fotoreportáž

Lordi perexNáš fotoreportér Rudolf Hojdar nafotil sérii snímků z českobudějovckého vystoupení souboru Lord of The Dance, které se konalo 27. února 2014 v Budvar Aréně. Ačkoliv časový prostor k pořízení fotografií byl, dle pokynů pořadatelů, velmi krátký, můžeme se díky...

Film

Nečekaně ztřeštěný výlet do Litvy

litva200Severský filmový podzim nabízí nejen filmy severských zemí, jak by název mohl napovídat, ale hranice se rozšiřují i na filmy z pobaltských republik. Ve filmu Litva, do toho! se můžete seznámit s největší pobaltskou zemí prostřednictvím ztřeštěné roa...